|
پنج شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹ الخميس ١١ ذو القعدة ١٤٤١ Thursday, July 2, 2020
کد خبر: 624624
نظرات: 44
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۱۱/۴ - ۰۷:۴۵
اردوغان، مرد هزارچهره/ بخش اول؛
فراز و نشیب‌های زندگی یک رئیس‌جمهور/ از آب‌نبات فروشی تا فوتبال
این سلسله نوشتار نگاهی متفاوت به زوایای پیدا و پنهان رجب طیب اردوغان، دوازدهمین رئیس جمهور کشور ترکیه است که واقعیت های زندگی سیاسی او را مرور می کند.
اردوغان فراز و نشیب‌های زندگی یک رئیس‌جمهور/ از آب‌نبات فروشی تا فوتبال
به این مطلب امتیاز دهید
69.2% 30.8% بازدید

سرویس بین‌الملل جام نیـوز: پسری 12 ساله به امید تامین هزینه های زندگی، به همراه خانواده زادگاه خود را در ریزه (RİZE) ترک می کند و در یکی از محله های فقیرنشین شهر استانبول (کاسم پاشا KASIM PAŞA) ساکن می شوند.

 

این منطقه آوازه خوبی در میان ساکنان کلان شهر استانبول نداشت، ولی برای خانواده این پسر به دلیل هزینه های بالای زندگی مکان مناسبی بود. او برای کمک به هزینه های خانواده، اکثر اوقات در خیابان های شهر دست فروشی می کرد.

 

او برای تحصیل خود وارد مدرسه ابتدایی پیاله پاشا (PİYALE PAŞA) شده و برای تامین هزینه های تحصیل خود در مراکز تجمع، شربت لیمو و آب نبات می فروخت. برخی اوقات نیز آخر هفته ها در کنار زمین های فوتبال نزدیک خانه خود آب فروشی می کرد.

 

 

نمایی از شهر ریزه _ دوران کودکی رجب طیب  اردوغان  _ محله کاسم پاشا در شهر استانبول

 

 

در یکی از روزها، مدیر مدرسه سر کلاس درس حاضر شده و از دانش آموزان درباره نماز سئوال می پرسد. این کودک برای جواب دادن دست خود را بالا برده و مدیر نیز روزنامه کف کلاس پهن کرده و از او می خواهد که بر روی روزنامه نماز بخواند. دانش آموز می گوید روزنامه عکس دارد و اقامه نماز بر روی روزنامه عکس دار مشکل شرعی دارد. مدیر از این جواب خوشحال شده و پارچه روی میز معلم را بر زمین پهن کرده و از او درخواست اقامه نماز می کند.

 

 

کلاس درس مدرسه ابتدایی رجب طیب اردوغان در مدرسه پیاله پاشا

 

 

حرکت این دانش آموز در کلاس درس باعث می شود که دوستانش در کلاس و مدرسه او را با نام حوجابه معنی آخوند یا روحانی- HOCA) ) صدا کنند. او شاید تصور این را نمی کرد که در فراز و نشیب های زندگی، تبدیل به یکی از بازیگران تاثیرگذار کشور خود و منطقه جنوب غرب آسیا خواهد شد. این دانش آموز کسی نبود جز رجب طیب اردوغان.

 

 

در این سلسه نوشتار برآنیم که نگاهی متفاوت به زوایای پیدا و پنهان رجب طیب اردوغان، دوازدهمین رئیس جمهور کشور ترکیه با استفاده از منابع معتبر داشته باشیم و واقعیت های زندگی سیاسی او را مرور کرده و نقش وی در تحولات منطقه را شناسایی کنیم.

 

رجب طیب اردوغان در 26 فوریه 1954 در یک خانواده مذهبی در شهر ریزه ترکیه به دنیا آمد. وی فرزند سوم خانواده بوده و نام پدرش احمد اردوغان (AHMET ERDOĞAN ) سرباز نیروی دریایی ارتش ترکیه و نام مادرش نیز تنزیله (TENZİLE  ERDOĞAN) اردوغان است. خانواده وی از مهاجران گرجی شهر باتومی ترکیه است.

 

 

احمد و تنزیله اردوغان پدر و مادر رجب طیب اردوغان

 

 

خواهر و بردارهای رجب طیب اردوغان

 

 

اردوغان به خاطر این که در ماه رجب به دنیا آمده بود، والدینش نام رجب را برایش انتخاب کردند. دوران کودکی وی تا سن 12 سالگی در شهر ریزه ترکیه کذشته و بعد از آن به شهر استانبول مهاجرت کرده و در مدرسه ابتدایی پیاله پاشای استانبول دوران تحصیل ابتدایی خود را پشت سر می گذارد. رجب طیب در دوران مدرسه خود به خاطر روحیه اجتماعی در اکثر فعالیت های  مدرسه از قبیل شعرخوانی و مسابقات ورزشی و گروه های موسیقی شرکت می کرد.

 

 

گروه موسیقی مدرسه پیاله پاشا در میدان تقسیم شهر استانبول

 

 

دوران ابتدایی در سال 1965 با تمام فراز و نشیب ها با نمرات نه چندان رضایتبخش تمام می شود و رجب طیب با کمک مدیر مدرسه ابتدایی خود در سال 1966 میلادی وارد تنها دبیرستان شبانه روزی امام خطیب استانبول می شود. مواد آموزشی دبیرستان های امام خطیب بیشتر جنبه دینی داشته و قوانین دینی در مدرسه رعایت می شده و درس های قرائت قرآن، فقه حدیث در صدر درس ها قرار داشت. رجب طیب دانش آموز شماره 996 این مدرسه بود و در درس هایی از قبیل ادبیات، فقه و حدیث نمرات بالایی داشت.

 

 

کارنامه دوران ابتدایی رجب طیب اردوغان و نمرات درس های متفاوت آن

 

 

در دبیرستان به خاطر علاقه زیاد به ورزش فوتبال و آمادگی جسمانی بالا، عضو ثابت تیم فوتبال مدرسه بود؛ ولی به علت مخالفت های پدر، فعالیت های ورزشی خود را به دور از چشم خانواده انجام می داد، ولی در سن 15 سالگی به دلیل ورود به یکی از تیم های رسمی ولی آماتور شهر استانبول، پدرش از عضویت رجب در تیم فوتبال باخبر می شود.

 

 

رجب طیب اردوغان از دوران مدرسه دبیرستان خود می گوید

 

 

رجب طیب درباره نحوه ورود خود به مدرسه امام خطیب می گوید: آقای احسان (مدیر مدرسه ابتدایی) احترام زیادی قائل بود. روزی آقای احسان به منزل ما آمده و به پدرم گفت: رجب طیب را به مدرسه دینی امام خطیب بفرست و پدر نیز در جواب گفت: هر گونه شما تصمیم بگیرید.

 

 

مدرسه امام خطیب استانبول با گروه موسیقی خاص خود

 

 

ورود به مدرسه امام خطیب به اذعان خود رجب طیب نقطه عطفی در آغاز زندگی سیاسی و اجتماعی اوست. در طول دوران تحصیل در دبیرستان امام خطیب در جلسات گروه "دانشجویان ملی و مذهبی گرای ترکیه" حاضر می شود. این گروه سیاسی محل تجمع جوانان ملی مذهبی بود. با توجه به جایگاه اجتماعی تشکل های سیاسی در آن زمان می توان گفت افراد روشنفکر دینی این حلقه ها را محفلی برای فعالیت های خود قرار داده بودند.

 

رجب طیب با عضویت در این گروه و با گرایش ادبیات ترکی (علاقمند به اشعار مذهبی) در مناظره های سیاسی شرکت کرده و توان جدلی بالایی را به دست می آورد، به طوری که در مدت کوتاهی با پیگیری جریان های سیاسی تبدیل به یکی از اعضای تاثیر گزار گروه سیاسی می شود. علاوه بر این، دبیرستان های استانبول مسابقات شعر و مشاعره نیز برگزار می کردند و رجب طیب عضو تیم مشاعره مدرسه خود بود و در یکی از مسابقات بین مدرسه ای مقام اول را برای دبیرستان کسب کرد.

رجب علاوه بر حضور در جلسات مشاعره و مناظره سیاسی در گروه "مهتر مدرسه" (گروهی تشریفاتی برای انجام مراسم های خاص) نیز عضویت داشت و به خاطر قد بلندش در صدر این گروه قرار می گرفت.

 

 

مسابقات مشاعره و مقاله نویسی در میان دبیرستان های استانبول

 

 

 شعر خوانی و مسابقات فوتبال

 

 

رجب طیب علاوه بر فعالیت های اجتماعی عضو ثابت تیم فوتبال مدرسه بود و این ورزش را به طور جدی در سطوح مختلف پیگیری می کرد. ورود به ورزش فوتبال از تیم (EROK SPOR) شهر استانبول آغاز شده و موفقیت هایی را در این زمینه کسب کرده بود.

 

 

مجموعه عکس های مربوط به فوتبال رجب طیب اردوغان

 

کارت شناسایی بدنسازی رجب طیب اردوغان

 

 

کلاس (بی 5) مدرسه امام خطیب در سال 1971 تصویر دانش آموزان را در کنار سیاستمدار معروف وقت "محمت عاکیف" با طرح لامپ (هم اکنون تصویر لامپ پایه لوگوی حزب عدالت و توسعه می باشد) منتشر کرد و تصویر رجب طیب اردوغان در صدر این طرح قرار داشت.

 

 

تصویر رجب طیب اردوغان در طرح لامپ که در صدر قرار دارد

 

 

سال بعد نیز کلاس (بی6) تصاویر دانش آموزان را در قالب درختی ریشه دار نشان می دهد که دانش آموزان شاخ و برگ های درخت را تشکیل داده اند و دوباره تصویر رجب طیب اردوغان در صدر این درخت قرار دارد.

 

 

تصویر دانش آموزان کلاس بی 6 دبیرستان امام خطیب که طیب اردوغان در صدر این درخت واقع شده است

 

 

اردوغان در سال 1973 از مدرسه امام خطیب با نمرات متوسطی فارغ التحصیل می شود. با نگاه به وضعیت کارنامه مشخص می شود که وی در اکثر درس های مدرسه وضعیت مطلوبی نداشته است. ولی در عوض در صدر فعالیت های اجتماعی، سیاسی و ورزشی مدرسه بوده است.

 

 

تصویر کارنامه اردوغان در پایان دوره دبیرستان

 

 

ادامه دارد.....

 

منابع:

 1. http://fotoanaliz.hurriyet.com.tr/galeridetay/4774/4369/41/basbakanin-arkasindaki-50-adam
 2. https://en.wikipedia.org/wiki/Recep_Tayyip_Erdo%C4%9Fan
 3. https://www.tccb.gov.tr/en/receptayyiperdogan/biography/
 4. https://twitter.com/rt_erdogan
 5. https://www.instagram.com/rterdogan/
 6. https://www.tccb.gov.tr/fotogaleri/
 7. https://www.tccb.gov.tr/videogaleri/
 8. https://eksisozluk.com/recep-tayyip-erdoganin-cocuklari--2759332
 9. http://www.haberaktuel.com/recep-tayyip-erdogan-in-cocuklarinin-kac-cocugu-var-erdogan-in-kac-cocugu-var-erdogan-in-kac-torunu-var-haberi-981051.html
 10. https://en.wikipedia.org/wiki/Early_life_and_career_of_Recep_Tayyip_Erdo%C4%9Fan
 11. http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/turkey/11548369/Turkeys-most-powerful-president-since-Ataturk-A-profile-of-Recep-Tayyip-Erdogan.html
 12. http://edition.cnn.com/2015/11/26/middleeast/recep-tayyip-erdogan-fast-facts/

 

خبرهای داغ
مشاهده نظرات

عالی عالی عالی

پاسخ

۱

۲

اردوغان دچار بیماری جنون گاوی سیاسی است

پاسخ

۴

۰

جالبه!
یه سریها به نام ترک ایرانی به اردوغان عشق میورزند!!

حالا فارق از ملیت و نژآد این اقا ایا تروریست پروری و متحد داعش بودنش باعث نمیشه شماها ازش بدتون بییاد!!

پاسخ

۷

۲

اردوغان شریفترین پاک ترین و قدرتمندترین آدمی هست که به قدرت رسیده و خودش و فرهنگش را گم نکرده .چطور وقتی تو پوز نتانیاهو زد و شبانه به ترکیه برگشت شد قهرمان ملی ایران و ترکیه.
حالا که میگه اسد باید بره شده آدم بده و حامی تروریست.خواهشا از منابع بی طرف مطالعه کنید و زود قضاوت نفرمایید.

پاسخ

۶

۲۹

۱۷

۱

من کاری به اردوغان ندارم ولی شما حق توهین به ترک ها رو ندارید .
ترک های ایران با ترک های ترکیه ریشه فرهنگی و زبون یکسانی دارند و این مانور دادن های شما رو ترکیه هیچ به مزاج ما خوش نمیاد . اجازه نمیدیم اینکارو بکنید .
با احترام .

پاسخ

۵

۲۰

مرگ بر فراماسون داعشی کثیف آدم کش حامی تروریست!

پاسخ

۱۵

۳

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top