|
سه شنبه ۱۳ خرداد ۱۳۹۹ الثلاثاء ١٠ شوّال ١٤٤١ Tuesday, June 2, 2020
کد خبر: 627935
نظرات: 24
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۱۱/۱۷ - ۰۷:۰۵
اردوغان، مرد هزارچهره/ بخش دوم؛
فراز و فرود زندگی یک رئیس جمهور/ درجستجوی قدرت +تصویر
این بخش دوم از سلسله نوشتاری است که، نگاهی متفاوت به زوایای پیدا و پنهان رجب طیب اردوغان، دوازدهمین رئیس جمهور کشور ترکیه دارد و واقعیت های زندگی سیاسی او را مرور می کند.
اردوغان فراز و فرود زندگی یک رئیس جمهور/ درجستجوی قدرت +تصویر
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

سرویس بین الملل جام نیـوز: در مستندهایی که برای زندگی سیاسی، اجتماعی رجب طیب اردوغان ساخته و یا نوشته شده، می بینیم زندگی سیاسی وی را از زمان ورود به دانشگاه مرمره آغاز کرده اند؛ در حالی که آغاز فعالیت های سیاسی  او همانطور که در بخش اول از این مجموعه گذشت، از اواخر تحصیل در تنها مدرسه امام خطیب استانبول شروع شده است و مهم ترین دلیل نیز انتشار تصاویر دانش آموزان مدرسه امام خطیب و در صدر قرار دادن عکس رجب طیب اردوغان است.

 

در بخش دوم دوران تحصیل دانشگاه و فعالیت های سیاسی آن زمان را مورد بررسی قرار دهیم.

 

رجب طیب اردوغان اولین فعالیت رسمی اقتصادی خود را در سال اول دانشگاه با قبول پیشنهادکاری از تیم فوتبال آماتور استانبول موسوم به İYTT آغاز کرد. او در این تیم هم به مشغول کار و هم بازی می کرد. و اولین ارتباط با شهری که رجب طیب بعد از 20 سال امور آن را به دست گرفت با همین پیشنهاد کاری شروع شد.

 

 

اولین درخواست رسمی دعوت به کار رجب طیب اردوغان

 

 

در آن سال ها مرحوم نجم الدین اربکان (نخست وزیر اسبق ترکیه) یکی از سیاسیون مطرح ترکیه بود و اپوزیسیون حکومت لائیک ترکیه را با افکار اسلامی مدیریت می کرد. اربکان حزب "ملی نظام" را تعطیل کرد و با ایجاد حزب "سلامت ملی" با رویکرد مذهبی، لایه های مختلف لائیک حکومت را به چالش های جدی مواجه کرد.

 

 

رجب طیب اردوغان از اولین پیشنهاد رسمی کار می گوید

 

 

مدیر بخش جوانان حزب MSP یا همان سلامت ملی، آقای "نوری آوجی" یکی از آشنایان و همسایه رجب طیب اردوغان بود. آوجی، طیب اردوغان را به یکی از متینگ های سیاسی این حزب دعوت کرد و با ورود به این جلسه فعالیت های اکتیو سیاسی رجب طیب اردوغان از همان روز و از همان جلسه با پشتوانه فعالیت های مدرسه امام خطیب آغاز شد.

 

رجب طیب اردوغان در آن سال ابتدا مدیر بخشی از جوانان فعال این حزب و بعدها مدیر جوانان استانبول حزب ملی سعادت شد.

 

 

نوری اوجی(کسی که طیب اردوغان را وارد جهان سیاست کرد) و نجم الدین اربکان( نخست وزیر اسبق ترکیه)

 

 

دوست صمیمی اردوغان و عضو ارشد حزب درباره خصوصیات اخلاقی وی می گوید: رجب طیب اردوغان در امور سیاسی طمع بسیاری داشت و کسانی که با او تعامل داشتند این نکته را به خوبی دریافت می کردند که او با این طمع بسیار، در مدت زمان کوتاهی تبدیل به عضو حساس و تاثیرگذار این حزب خواهد شد.

 

 

در آن روزها طیب اردوغان در دانشگاه مشغول به تحصیل، در تیم فوتبال مشغول به کار و در حزب سعادت مشغول به فعالیت سیاسی بود.

 

حزب سیاسی منتسب به نجم الدین اربکان با پشتوانه‌های قدرتمند اجتماعی و سیاسی در حال اوج گیری در میان مردم ترکیه بود. اسلام گرا بودن، نفوذ در میان مردم و گرایش به ایران اسلامی، همه عواملی بودند که قدرت های امپریالیستی را با چالش جدی مواجه کرده بود.

مركز استراتژيك "آمريكن اينترپرايز" طي گزارشي با ابراز نگراني از موج اسلامگرايي در تركيه، برخي از سياستمداران آمريكايي را ملامت كرد كه بركناري نجم الدين اربكان را پايان اسلامگرايي در اين كشور تلقي كرده بودند.

 

بعد از پيروزي عبدالله گل - رئيس جمهور- و طيب اردوغان - نخست وزير- روزنامه انگليسي ديلي تلگراف نوشت: در پيروزي اين دو اسلامگراي نزديك به اخوان المسلمين، روسري همسرانشان نقش فراواني داشته است و توضيح داد كه روسري خانم هاي رئيس جمهور و نخست وزير تركيه، مفهومي فراتر از حجاب اسلامي رايج در ميان زنان و دختران مسلمان دارد و از پيوند آنان با انقلاب اسلامي ايران خبر مي دهد.

 

 

نجم الدین اربکان نخستین نخست وزیر اسلام‌گرا در ترکیه معمار رویکرد اسلام‌گرایی پس از تاسیس جمهوری ترکیه

 

 

به دلیل اهمیت فعالیت های سیاسی اربکان در ترکیه و نقش او در اوج گیری فعالیت های سیاسی رجب طیب، لازم است گذر کوتاهی به زندگی سیاسی او داشته باشیم:

پرفسور نجم الدین اربکان نخستین نخست وزیر اسلام‌گرا در ترکیه را می‌توان معمار رویکرد اسلام‌گرایی پس از تاسیس جمهوری ترکیه در سال 1923 دانست. احیای موج اسلامی ‌در ترکیه در فضایی کاملا ضداسلامی‌، آن هم در دوران جنگ سرد و جهان دو قطبی، نشان دهنده عظمت نقشی است که اربکان پس از تاسیس جمهوری ترکیه در رویکرد داخلی و خارجی این کشور انجام داده است.

 

بعد از فروپاشی امپراتوری عثمانی که از نظر اربکان دلیل آن توطئه اى غربى بود که برخى ترک‌هاى غرب‌زده به آن کمک کردند و تشکیل جمهوری ترکیه در سال 1923، "کمالیست‌"ها، هجمه شدیدی علیه اسلام و اسلام‌گرایی در ترکیه شروع کرده و اجرای بسیاری از شعائر اسلامی‌ را نظیر حجاب، اذان، برگزاری کلاس‌های قرآن و... ممنوع کردند. در فاصله سال‌های 1923 تا 1970 لائیک‌ها و کمالیست‌ها هر آن چه برای از بین بردن اسلام‌گرایی در توان داشتند به کار بردند.

 

در این مقطع تاریخی که ترکیه مورد هجمه اردوگاه کاپیتالیسم از یک‌سو و اردوگاه سوسیالیسم و نیروهای چپ‌گرا از سوی دیگر بود، نجم الدین اربکان در 24 ژانویه 1970 حزب نظام ملی را تاسیس کرد که اولین حزب اسلام‌گرای ترکیه بعد از تاسیس جمهوری بود. فعالیت این حزب حدود یک سال بیشتر طول نکشید و در آوریل 1971 با مداخله نظامیان لائیک منحل شد. اما اربکان با همان کادر، بلافاصله حزب سلامت ملی را در سال 1972 تاسیس کرد.

 

یکی از میتینگ های حزب ملی نظام

 

 

حزب سلامت ملی در انتخابات عمومی‌ سال 1973 با کسب 12 درصد آرا 48 نماینده به پارلمان فرستاد و احزاب لائیک دیگر ناگزیر به ائتلاف با حزب سلامت ملی و اعطای پست معاون نخست وزیری به اربکان شدند.

 

مواضع اربکان در جریان حمله ترکیه به قبرس در سال 1974 به خوبی نشان داد که وی بیشتر از منتقدان لائیک‌اش در کنار آرمان‌های اسلامی، به آرمان‌های ملی ترکیه نیز صادق است. روند سیاسی این مقطع ترکیه با کودتای 12 سپتامبر 1980 به رهبری ژنرال "کنعان اورن" متوقف شد، حزب سلامت ملی منحل، اربکان به ده ماه زندان محکوم و برای ده سال از فعالیت سیاسی منع شد.

 

 

نماد کلید لوگوی حزب ملی سلامت

 

 

اربکان در دوران ممنوعیت فعالیت سیاسی نیز به صورت غیرمستقیم در سال 1983 حزب رفاه را تاسیس کرد و پس از همه پرسی سال 1987 و پایان نسبی اختناق، رهبری این حزب را به عهده گرفت. علی‌رغم تلاش‌های گسترده لائیک‌ها، حزب رفاه با طرح شعارهای اسلام‌گرایانه در انتخابات عمومی ‌سال 1995 با کسب حدود 22 درصد آرا و 158 کرسی پارلمان به عنوان اولین حزب به پارلمان راه یافت.

 

با این پیروزی بی‌سابقه، اربکان توانست با ائتلاف با حزب راه راست، به رهبری تانسو چیلر (Tansu çiler)دولت ائتلافی تشکل و سمت نخست وزیری را بدست آورد و بدین ترتیب مرحله جدیدی در بیداری اسلامی‌ در ترکیه و رویکرد جدیدی با معماری اربکان در سیاست داخلی و خارجی ترکیه شروع شد. موضوعی که آیت الله خامنه ای در دیداری که در سال 1996 با اربکان داشتند از این پیروزی به عنوان یک تجربه مبارک در ترکیه نام بردند.

 

 

مرحوم نجم الدین اربکان با تانسو چیلر

 

 

اربکان شخصیتی بود که بارها هدف خود را آزادسازی ترکیه از سلطه آمریکا و صهیونیسم جهانى عنوان کرده بود. تکرار فراوان واژه صهیونیسم از سوى اربکان و یادآروی خطر سیاست از نیل تا فرات صهیونیست‌ها موجب خشم صهیونیسم بین الملل شد. به ویژه اینکه اربکان در دوره کوتاه نخست وزیری خود به اقدامات جدی در راستای تز اسلام سیاسی و مشارکت جهان اسلام در اداره نظام بین المللی دست زد.

 

ابتکار تاسیس گروه دی 8، صهیونیسم بین الملل، غرب و ناتو را به شدت هراسان ساخت. به طوری که "زبیگینو برژینسکى" مشاور سابق امنیت ملی امریکا درباره اربکان و حزب رفاه گفته بود: تا زمانى که حزب رفاه در ترکیه قدرت را به دست دارد، ما نمى‌توانیم اهدافمان را به پیش ببریم، باید حزب رفاه را منحل کرد.

 

 

اجلاس سران گروه دی 8 از ابتکارات مرحوم اربکان/ هاشمی رفسنجانی در کنار اربکان

 

 

اگرچه با کودتای سفید سال 1997 اربکان مجبور به استعفاء شد، ولی نهالی که وی کاشته بود در سال 2002 با پیروزی چشمگیر حزب عدالت و توسعه ثمر داد.

نسل امروز اسلام‌گرایان میراثی است که اربکان برجای گذاشته است. رویکرد نگاه به شرق، حمایت از مردم مظلوم فلسطین و انزجار از رژیم صهیونیستی، از بین بردن ممنوعیت‌های ضداسلامی، عدم اعتماد به اتحادیه اروپا و غرب، گسترش مناسبات با کشورهای همسایه، توجه به وضعیت علویان و شیعیان ترکیه رویکردهایی هستند که اربکان  آنها را دنبال می‌کرد و همین رویکرد با فراز و نشیب‌هایی، توسط دولت اردوغان نیز دنبال شد.

اربکان در 8 اسفند 89 و در سن 85 سالگی در آنکارا درگذشت، حضور میلیونی مردم ترکیه در مراسم تشییع جنازه نجم الدین اربکان رهبر معنوی جریانات اسلام‌گرای ترکیه در استانبول، نشان دهنده عمق احترامی ‌است که مردم ترکیه به راه این شخصیت کاریزماتیک کشورشان دارند.

 

 

حضور اردوغان و عبدالله گل در مراسم تشیع جنازه اربکان

 

 

با این توضیح کوتاه اهمیت حزبی که اردوغان با آن فعالیت سیاسی خود را آغاز کرده بود مشخص می شود. در بین سیاسیون ترکیه، سردمداران حزب عدالت و توسعه از جمله اردوغان و عبدالله گل همگی شاگردان اربکان هستند. حال به زندگی رجب طیب اردوغان برمیگردیم:

 

در سال 1977 میلادی مدیر کل بخش جوانان حزب سعادت یعنی اردوغان، میهمانی بزرگی را در کازینوی معروف استانبول ترتیب داده و قبل از سخنرانی مرحوم اربکان نطق جذابی را به همراه شعر، برای حضار ارائه کرده و این سخنرانی همه را به وجد آورد.

 

 

اردوغان در حال سخنرانی در حزب سعادت

 

 

جمع مشتاق سخنرانی اردوغان که به دلیل حضور در جلسات مناظره دوران دبیرستان تبحر خاصی کسب کرده بود، یک میهمان ویژه داشت. دختری در صف اول سالن، محو سخنان و شیوه بیان اردوغان شده بود. آن دختری که محو سخنرانی رجب طیب شده بود "امینه گلباران" (emine gülbaran) یکی از اعضای فعال حزب سعادت در بخش زنان بود که با اصرار برادر بزرگ خود محجبه شده بود.

 

 

امینه گلباران به همراه دوستان خود قبل از ازدواج

 

 

امینه در پاسخ به حیرت دوستان هنگام گوش دادن به سخنرانی اردوغان به دوستان خود گفته بود که شب قبل از این جلسه، پیرمردی مقدس به خوابم آمد و جوانی را به من نشان داد و گفت که "تو با این جوان ازدواج خواهی کرد" و حالا امینه آن جوان را روبه روی خود و در حال سخنرانی برای اعضای حزب می دید.

 

 

طیب اردوغان نیز بعدها در ذکر خاطرات خود مدعی شده بود که در حین سخنرانی متوجه حیرت امینه بود و احساس غیر قابل وصفی نسبت به آن دختر پیدا کرده بود.

از این اتفاق چند ماهی نگذشته بود که (در سال 1978) این دو جوان با همدیگر ازدواج کردند و در دو سال اول زندگی، این زوج جوان و فعال سیاسی دارای دو فرزند شدند.

 

 

 

 

در سال 1980  در بحبوه اغتشاشات مردم ترکیه علیه حکومت، چهار جوان اسلام گرا کشته می شوند.  بعد از این جنایت با فراخوان طیب اردوغان 400 جوان به راهپیمایی اعتراضی می پردازند و با آمدن پلیس همه به اقامه نماز مشغول می شوند.

 

 

اردوغان از اغتشاشات 1980 می گوید

 

 

نشریات ترکیه آن موقع عکس رجب طیب اردوغان را منتشر کرده و در زیر آن نوشتند: رهبر واقعی جوانان اسلام گرای ترکیه رجب طیب اردوغان. و این اتفاق اولین ظهور او در بین رسانه های ترکیه، آن هم به صورت جدی با القاب جذاب به شمار می رود.

 

 

نشریه ای که طیب اردوغان را رهبر واقعی جوانان اسلام گرای ترکیه خواند

 

 

روشن چاکر (Ruşen çakır) ژورنالیست و پژوهشگر تاریخ در تشریح آن دوران می گوید: در آن سالها جامعه ترکیه به هرج و مرج بی حد و نصابی رسیده بود و جوانان از احزاب مختلف برای احقاق حق خود به خیابان ها می ریختند.

 

مرحوم اربکان نیز برای حفظ جوانان، آنها را از حضور در خیابان ها منع می کرد. دولت حاکم در آن موقع بسیاری از جوانان دانشگاه ها و دبیرستان ها را دستگیر و روانه زندان کرد و این موقعیت بسیار خوبی برای طیب اردوغان ایجاد کرد تا با فعالیت های خود جایگاه خوبی را در جامعه سیاسی ترکیه کسب کند به عبارت دیگر او از موقعیت حذف رقبا استفاده مناسبی کرد.

 

 

روایت روشن چاکر استفاده اردوغان از شرایط پیش آمده

 

در مدت زمان کوتاهی، رجب طیب اردوغان از مدیریت جوانان حزب سعادت بیرون آمده و از محل کار خود نیز جدا شد و در سال 1981 از دانشگاه مرمره البته به ادعای نزدیکان فارغ التحصیل شد. مدارکی برای فارغ التحصیلی اردوغان موجود نیست در دوران تحصیل به خاطر کثرت فعالیت های سیاسی تحصیل را رها کرده بود.

 

او در سال 1982 خدمت سربازی خود را با درجه گروهبانی در شهر توزلوجا (Tuzluca) آغاز کرد و بعد از پایان دوره آموزشی نزدیک ترین و بهترین مکان برای گذراندن خدمت سربازی نصیبش شد.

 

 

 

 

"حزب ملی رفاه" که توسط اطرافیان اربکان تشکیل شد، در برهه ای به خاطر تعدد فعالیت های سیاسی این گروه و تغییر نام های پشت سر هم، برای جذب نیرو دچار مشکل اساسی شد. طیب اردوغان از این موقعیت استفاده کرده و با اعلام آمادگی خود در حزب رفاه، موقعیت مناسبی را کسب می کند و در مدت زمان کوتاهی در سن 31 سالگی تبدیل به یکی از چهره های سرشناس سیاسی در مهم ترین شهر ترکیه یعنی استانبول می شود.

 

از این تاریخ به بعد با توجه به روحیه قدرت طلبی، طیب اردوغان با استفاده از شعارهای مذهبی در صدر سیاسیون اسلام گرای ترکیه قرار می گیرد و آماده طراحی قدم های بزرگ در عرصه سیاست ترکیه می شود.

 

 

اردوغان به همراه دوست صمیمی خود در حزب ملی رفاه

 

 

ادامه دارد...

 

منابع:

http://fotoanaliz.hurriyet.com.tr/galeridetay/4774/4369/41/basbakanin-arkasindaki-50-adam

https://en.wikipedia.org/wiki/Recep_Tayyip_Erdo%C4%9Fan

https://www.tccb.gov.tr/en/receptayyiperdogan/biography/

https://twitter.com/rt_erdogan

https://www.instagram.com/rterdogan/

https://www.tccb.gov.tr/fotogaleri/

https://www.tccb.gov.tr/videogaleri/

https://eksisozluk.com/recep-tayyip-erdoganin-cocuklari--2759332

http://www.haberaktuel.com/recep-tayyip-erdogan-in-cocuklarinin-kac-cocugu-var-erdogan-in-kac-cocugu-var-erdogan-in-kac-torunu-var-haberi-981051.html

https://en.wikipedia.org/wiki/Early_life_and_career_of_Recep_Tayyip_Erdo%C4%9Fan

http://www.telegraph.co.uk/news/worldnews/europe/turkey/11548369/Turkeys-most-powerful-president-since-Ataturk-A-profile-of-Recep-Tayyip-Erdogan.html

http://edition.cnn.com/2015/11/26/middleeast/recep-tayyip-erdogan-fast-facts

http://irdiplomacy.ir

http://www.snn.ir

https://www.youtube.com/watch?v=UzkGRPpzid0

https://www.instagram.com/rterdogan/

https://en.wikipedia.org/wiki/Recep_Tayyip_Erdo%C4%9Fan

http://odatv.com/n.php?n=erdoganin-diplomasi-aslinda-hangi-okuldan-2504141200

https://twitter.com/rt_erdogan

 

 

مشاهده نظرات

واقعا عالی بود
فقط معلوم نیست موافق اردوغان پیش می‌ره یا مخالف خواهشا مسیر رو مشخص کنید.
مقاله‌های رو در روزنامه رسالت دیدم که برام جالب بود بخش از این مقاله نوشته بود
رئیس جمهور ترکیه این روزها سخنان و ادعاهایی مطرح می‌کند که نمایانگر ناکامی و سردرگمی وی در تحلیل حداقلی حوادث و رخدادهای مربوط به کشورش و منطقه است. حتی اگرادعای اردوغان و ارتش ترکیه را در خصوص سرنگونی جنگنده روسی پذیرفته و بدون هیچ گونه تحقیقی فرض کنیم جنگنده روسی اندکی وارد حریم هوایی ترکیه شده است ، نمی‌توانیم ادعای اردوغان در خصوص چرایی اشغالگری وی در شمال عراق را بپذیریم. چگونه است که اردوغان ورود چند متری یک هواپیما به خاک کشورش را مصداق تجاوز دانسته ( اگر چنین تجاوزی اساسا صورت گرفته باشد ) اما پیاده سازی صدها نیروی نظامی خود در موصل و شمال عراق را مصداق اشغالگری و تجاوز نمی‌داند ؟ در حالی که رئیس جمهور و نخست وزیر عراق صراحتا اقدام اردوغان و دولت ترکیه را محکوم کرده و خواستار خروج نیروهای ترکیه ای از کشورشان شده اند، اردوغان اعلام کرده است این حضور نظامی در شمال عراق لازم بوده و از تصمیم خود در این خصوص عقب نشینی نخواهد کرد!

پاسخ

۱

۰

این اختلاف اردوغان با همسایگان به ضرر چه کسی تمام شد؟
ایران اسلامی در ماه گذشته تبدیل به بازار کشور‌های اروپایی شده ولی از ترکیه خبری نیست چرا؟
آیااردوغان نمی‌توانست از این موقعیت استفاده کند ما حتی کوچک‌ترین منایبت اقتصادی در روزهای گذشته با ترکیه را نمی‌بینیم
اینها همه ضرر هایی هست که اردوغان به خاطر قدرت طلبی خود کسب کرده است
اختلافات داخلی کاهش روابط با کشور‌های همسایه .....
فکر کرده صهیونیسم برایش سفره رنگین پهن خواهد کرد
متاسفانه کودتایی دیگر در ترکیه در راه است

پاسخ

۱

۰

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
پربیننده جام آر اس اس ادامه
پربیننده های امروز آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top