|
پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ الخميس ٥ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Thursday, October 22, 2020
کد خبر: 630028
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۱۱/۱۶ - ۱۱:۲۵
در مقابله با اقدامات افراطی گرایان؛
دفاع وزیر فرهنگ مصر از "تشیع" و "کتاب های شیعی"
وزیر فرهنگ مصر از انتشار و عرضه کتاب های مذهب تشیع در کشورش دفاع کرد و گفت: من با تشیع به عنوان یک مذهب دشمنی ندارم.
وزیر فرهنگ مصر  دفاع وزیر فرهنگ مصر از "تشیع" و "کتاب های شیعی"
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس دینی جام نیوز، در حالی که در برهه اخیر، اقدامات ضد شیعه وهابیون و سلفیون مصر افزایش یافته است، وزیر فرهنگ این کشور گفت: مذهب تشیع از مذاهب اسلامی است که در دانشگاه الازهر تدریس می شود و ممنوع کردن کتاب های این مذهب، حق هیچ کس نیست.

 

«حلمی النمنم» که این سخنان را پس از اقدام جنجال برانگیز دانشگاه الازهر در ترتیب دادن مسابقه ای ضدشیعی ایراد کرد افزود: من نمی توانم مانع از نشر کتاب های علمی که از شیعیان سخن می گوید، بشوم، چرا که من با تشیع به عنوان یک مذهب دشمنی ندارم.

 

الازهر اخیرا مسابقه ای را با عنوان "اسباب نشر تشیع در جوامع اهل سنت؛ دلایل، خطرات و راه های مقابله" ترتیب داده بود که پس از اعتراض دیوان وقف شیعی عراق آن را لغو کرد. دیوان وقف شیعی برای ارائه کتاب های عقاید مذهب تشیع به الازهر به صورت مجانی اعلام آمادگی نموده بود.

 

وزیر فرهنگ مصر که با شبکه تلویزیونی "صدی البلد" گفتگو می کرد گفت: هر انتشاراتی که در نشر کتاب های افراطی نقش داشته باشد، دو سال از مشارکت در نمایگاه کتاب قاهره محروم می شود. اما کتاب های علمی در نمایشگاه کتاب وجود دارد که مذهب تشیع را در قالب مذاهب اسلامی بررسی می کند که نمی توان آن را منع کرد، چون این مساله حق کسی نیست.

 

کارشناسان معتقد هستند که سخنان وزیر فرهنگ مصر، اعتراف واضحی بر علمی بودن کتاب های شیعی است، کتاب هایی که به دلایل محکم، مستند هستند و نمی توان این کتاب ها را همچون وهابیان انکار کرد یا آن را به افراطی گرایی متهم نمود.

 

شیخ "عقیل حمدانی" پژوهشگر اسلامی گفت: اقدامات ضد شیعی اخیر الازهر برای استمرار پیدا کردن کمک های مالی کشورهای عربی به این موسسه دینی مصر است. دلارهای نفتی باعث تغییر مواضع اعتدال گرانه ی الازهر شده است. تا دهه پنجاه میلادی کتاب های شیعی، کتابخانه های الازهر و علمای آن را پر کرده بود. تلاش های الازهر برای مبارزه با تشیع یا منع کتاب های شیعی و اتهام شیعیان به کفر، باعث انتشار بیشتر مذهب تشیع در میان مردم مصر و منطقه شده است.

ابنا/

 

222

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top