|
سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ الثلاثاء ١٠ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Tuesday, October 27, 2020
کد خبر: 630178
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۱۱/۱۶ - ۲۲:۴۸
خاطرات آزادگان؛
گریم اسارتی برای تئاتر دهه فجر
در گریم افراد از مدادرنگی‌هایی که به صورت پنهانی از صلیب سرخ‌ها به دستمان می‌رسید، پودر گل نازی که در طول سال پرورش می‌دادیم، و یا دوده لوله بخاری استفاده می‌شد. به عنوان مثال در طول سال ما گل ناز را پرورش می‌دادیم سپس خشک و پودر کرده و از همین پودر مخلوط گریم درست می‌کردیم.
اسرای ایران گریم اسارتی برای تئاتر دهه فجر
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

سرویس مقاومت جام نیوز:

زندگی دوران اسارت با حفظ شعائر انقلابی و دینی سپری شد که یکی از این شعائر برگزاری جشن‌های ایام دهه فجر در اسارت بود؛ یکی از شیرین‌ترین خاطرات دهه فجر برای اسرای موصل اجرای تئاتر «کوچه دل ها» بر مبنای خاطره‌ شهادت جوانی از یک محله در تهران بود.

 

بخش قابل توجه و جذاب این خاطره برگزاری تئاتر با امکانات بسیار اندک در جهت گریم افراد، تهیه لباس و صحنه‌آرایی بود که در طول سال آماده می‌شد و حتی فضای اجرا چنان کوچک بود که مجریان تئاتر مجبور بودند حداقل ۱۰ بار برای ۱۴۰۰ نفر این برنامه را اجرا کنند. جالب‌تر اینکه با هر بار اجرای تئاتر مذکور نه تنها جذابیت خود را از دست نداده بلکه به نوعی برای اسرا تازگی داشت.

 

یکی دیگر از علل جذابیت این تئاتر عشق و علاقه‌ مجریان برگزارکننده نسبت به برطرف کردن نیاز مخاطبان خود بود.

 

در گریم افراد از مدادرنگی‌هایی که به صورت پنهانی از صلیب سرخ‌ها به دستمان می‌رسید، پودر گل نازی که در طول سال پرورش می‌دادیم، و یا دوده لوله بخاری استفاده می‌شد. به عنوان مثال در طول سال ما گل ناز را پرورش می‌دادیم سپس خشک و پودر کرده و از همین پودر مخلوط گریم درست می‌کردیم؛ طوری افراد را گریم می‌کردیم که دوستان تعجب می‌کردند. مداد رنگی‌ها نیز به صورت پنهانی از صلیب‌سرخی‌ها به دستمان می‌رسید.

 

همه این فعالیت‌ها به صورت مخفی انجام می‌شد اما گاهی هم اتفاق می‌افتاد که اقدامات لو رفته و عوامل اصلی و همراهان او گیر افتاده و در سلول‌های انفرادی زندانی می‌شدند طوری که ما از طریق هواکش به برخی از آنها غذا می‌رساندیم.

 

راوی: آزاده عباس علی وردی

 

 

سایت جامع آزادگان

 

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top