|
شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ السبت ٧ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Saturday, October 24, 2020
کد خبر: 630193
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۱۱/۱۷ - ۰۰:۱۸
محققان دریافتند؛
شناسایی دو سیاره با ابعاد دو برابر مشتری
محققان دو سیاره جدید شناسایی کردند که جرم هریک از آن ها دو برابر مشتری است و در مدار یک ستاره قدیمی به نام HD47366 که 1.6 میلیارد سال‏ عمر دارد‏ و در فاصله 260 سال نوری از زمین قرار گرفته، می چرخد.
سیاره شناسایی دو سیاره با ابعاد دو برابر مشتری
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از ایرنا، یک گروه بین المللی از ستاره شناسان با استفاده از شیوه طیف سنجی به روش دوپلر توانستند این دو سیاره را شناسایی کنند. در این شیوه پرتوهای دریافتی از ستاره های بسیار دور‏ بررسی می شود تا وجود لرزش در آن ها شناسایی شود. در صورت وجود لرزش‏، این طور استنتاج می شود که در مدار آن، یک سیاره وجود دارد و جرم آن روی ستاره اثر می گذارد.


اما در مورد این ستاره، در یک توالی زمانی کوتاه‏، میزان لرزش نور دوبرابر بود. اساسا وقتی لرزش نور یک ستاره در هر توالی زمانی‏، بیش از یک بار باشد، بدین معنی است که بیش از یک سیاره در مدار آن وجود دارد. به همین علت محققان به این نتیجه رسیدند که در مدار ستاره HD47366 دو سیاره در حال گردش هستند.


معمولا وقتی چند سیاره حول یک ستاره گردش می کنند‏، جاذبه متقابل آن ها نوعی تعادل ایجاد می کند که موجب استمرار حرکت سیارات در یک مدار می شود. اما گاهی این تعادل تغییر وضعیت می دهد و در نتیجه آن، هریک از سیارات منظومه تغییر مسیر می دهند یا حتی از مدار خارج شده و به مدار دورتری می روند.

 

محققان بر این باورند که اتفاق مشابهی در مورد ستاره HD47366 که دو برابر خورشید جرم دارد‏، رخ داده است. معمولا در مدار این ستاره های غول پیکر و قدیمی، چندین سیاره در یک الگوی ناپایدار، دوران می کنند. البته علت این پدیده به عنوان یکی از اسرار جهان هستی، نامعلوم باقی مانده است.


با وجود این که سوالات بسیاری درباره این ستاره و سیارات آن بدون پاسخ باقی مانده است‏، محققان معتقدند بررسی HD47366 می تواند راهگشای درک بهتر نحوه گسترش منظومه ها در طول زمان باشد. این تحقیقات می تواند، زمینه ساز پیش بینی وضعیت خورشید و منظومه شمسی در آینده شود.

 

۲۰۱۳

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top