|
جمعه ۴ مهر ۱۳۹۹ الجمعة ٧ صفر ١٤٤٢ Friday, September 25, 2020
کد خبر: 630279
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۱۱/۱۷ - ۱۰:۵۰
رویترز:
اوضاع مالی بزرگترین اقتصاد عربی، فاجعه‌بار است
خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت: کاهش ارزش پول عربستان سعودی منجر به بی‌ثباتی سیاسی در این کشور می‌شود.
عربستان1  اوضاع مالی بزرگترین اقتصاد عربی، فاجعه‌بار است
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس اقتصادی "جام نیـوز"خبرگزاری رویترز در گزارشی نوشت : کاهش ارزش پول عربستان سعودی در وضعی از بی ثباتی سیاسی، گزینه های زیادی پیش روی ریاض برای پایبندی به وعده خود در خصوص استفاده از ذخایر هنگفت ارزی به منظور دفاع از نظام ارتباط ریال به دلار، که از 30 سال پیش ادامه دارد، قرار نمی دهد.   

 

در پی سقوط بهای نفت خام، تجار ارز به لغو ارتباط ریال عربستان سعودی و پولهای دیگر تولید کنندگان نفت در منطقه به دلار اقدام کردند.  

 

بانک «سوسیته ژنرال» پنجشنبه اعلام کرد: دست کم به میزان 25 درصد، فرصتی برای کاهش ارزش ریال سعودی در آینده نزدیک یا 40 درصد در صورت ادامه کاهش بهای نفت از سطوح کنونی در سال 2016 وجود دارد.  

 

اما صرف نظر کردن از ارتباط اقتصاد سعودی به دلار، که در تعاملات این کشور غلبه دارد، بلافاصله افزایش قیمت کالاها را به دنبال خواهد داشت که بر سطح معیشتی مردم تاثیر خواهد گذاشت.  

 

در کنار اصلاحات اقتصادی دردناک دیگر که به زودی انجام می‌شود، کاهش ارزش ریال همچنین ممکن است ناآرامی‌های دیگری در کشوری که اطاعت و وفاداری شهروندان به پادشاه در مقابل دریافت خدمات دولتی خوب و سهمی از ثروت نفتی نانوشته است، به وجود آورد.   

 

جان اسواکیاناکیس، کارشناس اقتصادی، در ریاض می گوید :« کاهش ارزش پول یا لغو ارتباط، این اقتصاد را به بیماری کشنده ای دچار خواهد کرد. مسئله ای فاجعه بار خواهد بود.»   

 

برخی از دیپلماتهایی که در عربستان سعودی زندگی می کنند در صحبتهای خصوصی می گویند لغو نظام ارتباط به دلار خطر سیاسی بزرگی به شمار می رود که این کشور که عملا در جنگ یمن غرق است و حملات خونبار تندروها در آن صورت می گیرد ، با آن مواجه است.  

 

بزرگترین اقتصاد عربی، پایگاه کوچکی در بخش تولیدات صنعتی دارد و تقریبا همه کالاهای آن با دلار از خارج وارد می شود؛ بنابراین کاهش ارزش ریال موجب خواهد شد شهروندان عادی کاهش ارزش درآمد را بدون مشخص شدن هیچ گونه مزایای اقتصادی بیشتر از طریق کاهش ارزش صادرات احساس کنند. 

 

تاکنون بیشتر شهروندان سعودی از پیامدهای کاهش بهای نفت در امان بوده اند؛ چرا که ارزش این سوخت حتی پس از افزایش بهای بنزین به میزان 50 درصد همچنان ارزان است.   

 

شاید این تهدید پایه های اقتصادی ، مشروعیت خانواده حاکم آل‌سعود را در بدترین شرایط قرار دهد چرا که درحال حاضر در دوره انتقالی بلندمدت و حساس به نسلی جدید از حاکمان قرار دارد که شش دهه در دست شماری از برادران قرار داشته است.  

 

شاید وقوع افزایش ناگهانی در هزینه زندگی و سقوط توان خرید به علت کاهش ارزش پول با توجه به  شرایط کنونی ، اثری ویران کننده داشته باشد.   

 

موسسه پول عربی عربستان سعودی (بانک مرکزی) به حفظ ارزش ارتباطی ریال به دلار در سطح 3.75 ریال تحت هر شرایطی متعهد شده است.  

 

با توجه به اینکه عربستان ذخایر ارزی به ارزش 609 میلیارد دلار دارد، بانک مرکزی عربستان می تواند برای مدتی پیش از آنکه این ذخایر به پایان برسد ایستادگی کند.   

 

تحقیقاتی که بانک «یو بی اس» انجام داده است می گوید: « معتقدیم سطح این ذخایر ارزی به اندازه ای بالا است که به بانک مرکزی عربستان اجازه می دهد نظام ارزش ارزی را در شرایط کنونی حفظ کند اما این چالشها بسیار بزرگ است و شاید در صورتی که اصلاحات انجام نشود این ذخایر پولی در مدت پنج تا شش سال آینده به پایان برسد.»   

 

کلیدواژه ها:
ارزش پول  |  ارزش  |  مالی  |  رویترز  |  پول  |  دلار  |  عربستان  | 
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top