|
چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ الأربعاء ٥ صفر ١٤٤٢ Wednesday, September 23, 2020
کد خبر: 630474
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۱۱/۱۷ - ۱۶:۱۱
به بهانه معرفی یک کتاب درباره تکفیر؛
هر عقیده باطلی مستلزم کفر نیست
کتاب "التکفیر ضوابط الإسلام و تطبیقات المسلیمن" (تکفیر؛ ضوابط اسلام و عملکرد مسلمانان) اثر حجت الاسلام والمسلمین اکرم برکات معاون فرهنگی حزب الله لبنان، یکی از کتاب هایی است که با موضوع تکفیر نوشته شده و به بیان تفاوت میان ضوابط اسلام درباره تکفیر و عملکرد مسلمانان در این زمینه می پردازد.
کتاب تکفیر  هر عقیده باطلی مستلزم کفر نیست
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس دینی جام نیوز، یکی از آفت هایی که از آغاز اسلام جامعه اسلامی به آن گرفتار شده و این روزها نیز بار دیگر دامنگیر جهان اسلام شده، پدیده تکفیر است و خبرگزاری حوزه در این نوشته به معرفی یکی از کتاب هایی می پردازد که در این رابطه نوشته شده است.

 

کتاب "التکفیر ضوابط الإسلام و تطبیقات المسلیمن" (تکفیر؛ ضوابط اسلام و عملکرد مسلمانان) اثر حجت الاسلام والمسلمین اکرم برکات یکی از کتاب هایی است که با موضوع تکفیر نوشته شده و به بیان تفاوت میان ضوابط اسلام درباره تکفیر و عملکرد مسلمانان در این زمینه می پردازد.

 

مؤلف در این کتاب به منابع شیعه و اهل سنت استناد کرده و در این زمینه از منابع حدیثی، تفسیری، کلامی، فلسفی، فقهی، اصولی و تاریخی بهره برده است و از لحاظ روش تحقیق نیز به یک روش بسنده نکرده و از روش های مختلق تحقیق مانند توصیفی ـ تحلیلی، استقرائی، عقلی و نقلی استفاده کرده است.

 

کتاب تکفیر از سه فصل تشکیل شده که عبارتند از:

 

فصل اول: معنای اسلام و ایمان و شرایط تحقق آنها.

 

فصل دوم: معنای کفر و موجبات و شرایط تحقق آن در کتاب و سنت.

 

فصل سوم: عملکرد مسلمانان در زمینه تکفیر در عمل و عقیده.

 

 

هر عقیده باطلی مستلزم کفر نیست

مؤلف در این کتاب پس از بیان معنای ایمان و کفر و شرایط تحقق آنها و نگاهی به عملکرد مسلمانان در زمینه تکفیر، اشتباه عملکرد برخی مسلمانان را در زمینه تکفیر دیگران روشن می کند و در پایان به این نتیجه می رسد که: ارتکاب گناه توسط مسلمانان و داشتن اعتقادات ناصحیح و ناصواب امری است که الزاما تکفیر را به دنبال ندارد و این گونه نیست هر کردار نادرستی مانند گناه کبیره یا ترک نماز موجب تکفیر شود و به همین ترتیب هر عقیده باطلی نیز نمی تواند مستلزم کفر باشد مگر آنکه ضوابط کفر بر آن صدق کند.

حوزه نیوز/

 

222

پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top