|
سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ الثلاثاء ١١ صفر ١٤٤٢ Tuesday, September 29, 2020
کد خبر: 643468
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۱۲/۱۸ - ۱۱:۴۵
زیان ١٨٠٠ میلیارد تومانی بابت تحمیل عوارض؛
حق بیمه شخص ثالث افزایش می‌یابد
با توجه به اینکه نرخ دیه روز گذشته از 160 میلیون تومان به 190 میلیون تومان افزایش یافت و پیش‌بینی‌ها از افزایش حق بیمه شخص ثالث حکایت دارد.
نرخ حق بیمه شخص ثالث حق بیمه شخص ثالث افزایش می‌یابد
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس اقتصادی "جام نیوز" به نقل از اعتماد،  بیمه شخص ثالت در سال جاری نسبت به سال ٩٣ بدون رشد باقی‌ ماند اما رشد ١٩ درصدی نرخ دیه، این گمانه را ایجاد می‌کند که سال آینده حق بیمه شخص ثالث اگر نه در این حد اما کمتر از ١٥ درصد افزایش نیابد. با وجود این تخمین کارشناسان ولی سید عباس حسینی، عضو شورای عالی بیمه عددی را برای رشد حق بیمه شخص ثالث سال آینده اعلام نکرد و گفت: افزایش حق بیمه در شورای عالی بیمه برای سال آینده بررسی خواهد شد. در کنار این اظهارنظر برخی فعالان حوزه بیمه نیز از احتمال افزایش ١٥ درصدی نرخ این بیمه خبر می‌دهند.

 

با این حساب و در صورتی که حق بیمه شخص ثالث در سال آینده ١٥ درصد افزایش یابد، حق بیمه پیکان، پراید و سپند در سال آینده به ٨١٦ هزار تومان و سایر سواری‌های چهار سیلندر به ٩٦٠ هزار تومان خواهد رسید. بیمه شخص ثالث با وجود اهمیت بالای آن هنوز فراگیر نیست و بر اساس آخرین آمارهای اعلامی پژوهشکده بیمه ٣٠ درصد از مشمولان، بیمه شخص ثالت ندارند. اگرچه دولت برای توسعه این بیمه، تمهیداتی از جمله پایین نگه داشتن حق بیمه را تدبیر کرده است ولی این راه‌ها هم نتوانسته افراد را مجبور به پذیرفتن این پوشش بیمه‌ای کند. حق بیمه بر اساس ضوابط فنی شرکت‌های بیمه تعیین می‌شود؛ یعنی با محاسبه درصد ریسک و طبقه‌بندی آن نرخ منطقی برای حق بیمه بر اساس تحلیل‌های آماری شدت و تواتر ریسک تعیین می‌شود. اما در تعیین حق بیمه شخص ثالث خبری از این محاسبات نیست و دولت بنا بر صلاحدید خود این نرخ را تعیین می‌کند که به اعتقاد تحلیلگران صنعت بیمه در مقابل تعهدات پذیرفته شده بیمه‌ها، مبلغ ناچیزی است. به عبارت دیگر دولت همواره با نرخ‌های پایین شخص ثالث به رانندگان یارانه می‌دهد تا آن دسته از رانندگان متخلف و قانون‌گریز بتوانند از جبران خسارت‌های بیمه‌ها بهره‌مند شوند.

 

اما در این بین صنعت بیمه که باید حساب دخل و خرجش جور از آب دربیاید ناگزیر است دست به اقداماتی برای افزایش سود بزند. صنعت بیمه چون ناگزیر به پذیرش حمایت اجباری از دارندگان، رانندگان و سرنشینان خودرو است برای رهایی از فشار زیان‌های این رشته‌ها اقداماتی را برای به سود رساندن خود انجام می‌دهد. در این روش‌ها برای رشته‌هایی که نرخ‌ آنان در داخل صنعت تعیین می‌شوند مانند رشته‌های باربری، آتش‌سوزی، مهندسی و... نرخ‌ها به نحوی تعیین می‌شوند که زیان حاصل از بیمه شخص ثالث جبران شود. به بیان ساده‌تر از مشتریان و بیمه‌گزاران رشته‌های آتش‌سوزی، باربری، مهندسی و... مالیات اجباری از طریق اعمال نرخ‌های بالای بیمه، اخذ و به بیمه‌گزاران رشته اتومبیل یارانه از طریق اعمال نرخ‌های پایین بیمه، پرداخت می‌شود.

زیان ١٨٠٠ میلیارد تومانی بابت تحمیل عوارض
گلایه مدیرعامل بیمه ایران نیز تحمیل هزینه‌هایی است که توانگری بیمه‌ها را کاهش داده. حسینی به وضع عوارض تحمیلی انتقاد کرد و گفت: صنعت بیمه طی یک بازه زمانی بیش از ١٨٠٠ میلیارد تومان بابت عوارض متحمل زیان شده است که باید حذف این عوارض تحمیلی سریع‌تر اجرایی شود.

١٥٠٠ میلیارد تومان زیان انباشته بیمه ایران
مدیرعامل شرکت بیمه ایران طی یک نشست خبری با بیان اینکه زیان انباشته ١٥٠٠ میلیارد تومانی بیمه ایران ناشی از شفاف‌سازی بود، گفت: شرکت بیمه ایران از پایبند‌ترین شرکت‌های بیمه به مقررات شورای عالی بیمه است و در این راستا زیانی که با آن مواجه شد ناشی از شفاف‌سازی بوده است. وی تاکید کرد: شناسایی این زیان ناشی از اصلاح صورت‌های مالی و برگرفته از ذخیره‌گیری مناسب بوده است و این روند کماکان ادامه دارد. حسینی تاکید کرد: جهت‌گیری بیمه ایران به سمت شفافیت صورت‌های مالی و ذخیره‌گیری مناسب است.


او همچنین در خصوص بهبود و ترمیم مالی و ارتقای سطح توانگری شرکت بیمه ایران تاکید کرد: بیمه ایران به عنوان پدر معنوی صنعت بیمه امروز بزرگ‌ترین اندوخته‌های ریالی و ارزی کشور را داراست، علاوه بر اینکه بزرگ‌ترین پرداخت‌های خسارت صنعت بیمه را نیز به نام خود رقم زده است. وی تصریح کرد: ما هیچ دغدغه‌ای به لحاظ توانگری مالی نداریم.

 

به گفته حسینی، آیین‌نامه توانگری مالی نمادی از شاخص‌های ریاضی برای نشان دادن میزان ظرفیت و قدرت شرکت‌ها جهت ایفای تعهدات‌شان است و در این راستا و در جهت ترمیم برنامه مالی خود جلسه‌ای در هیات‌مدیره شرکت تشکیل و برنامه مشخصی جهت ارایه به بیمه مرکزی تهیه و اعلام شده است که بدون شک طبق این برنامه ترمیم مالی توانگری بیمه ایران ارتقا خواهد یافت. مدیرعامل بیمه ایران در خصوص وضعیت core insurance  بیمه ایران گفت: یک سند راهبردی در حوزه ‌آی‌تی در شرکت بیمه ایران تهیه شده که در این سند بحث سامانه یکپارچه بیمه‌گری مطرح شده است، در این راستا این سامانه در جریان تکمیل است و به نوعی تلفیق نرم‌افزارهای خارجی و توانمندی داخلی است. به گفته وی از آنجا که ارتقای زیرساخت‌های ‌آی‌تی از اهداف مهم بیمه ایران برای حرکت در هزاره سوم است برنامه‌های مختلفی داریم که یکی از آنها ایجاد شعبه الکترونیکی است که به زودی افتتاح می‌شود.

اصلاح آیین‌نامه ٦٠
سید عباس حسینی از اصلاح و بازنگری آیین‌نامه ٦٠ خبر داد و گفت: بیمه مرکزی و پژوهشکده بیمه نظرات شرکت‌های بیمه را اتخاذ کرده‌اند تا اصلاح این آیین‌نامه در دستور کار قرار گیرد. مدیرعامل بیمه ایران در خصوص کاهش سهم این شرکت در بازار بیمه اذعان داشت: بیمه ایران حق انتخاب را به بیمه‌گزاران می‌دهد و نمی‌تواند خودش سهمش را کاهش دهد اما می‌تواند با حرکت در مسیرهای مشخص به جای رقابت، فضای کسب و کار را برای خصوصی‌ها فراهم کند. وی متذکر شد: بیمه ایران به جای رقابت کاذب با خصوصی‌ها به دنبال اتحاد‌های استراتژیک با بیمه‌گران است./110

آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top