|
دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ الاثنين ٣ صفر ١٤٤٢ Monday, September 21, 2020
کد خبر: 644985
نظرات: 1
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۱۲/۲۱ - ۲۰:۳۹
چون استقلالی بودم برخی بزرگترهای پرسپولیس چوب لای چرخم گذاشتند!
داریوش مصطفوی در اواسط دهه 80 نقشی مبهم در فوتبال ایران داشت.
داریوش مصطفوی چون استقلالی بودم برخی بزرگترهای پرسپولیس چوب لای چرخم گذاشتند!
به این مطلب امتیاز دهید
0% 100% بازدید

به گزارش سرویس ورزشی جام نیـوز، مصطفوی که همیشه از او به عنوان یک استقلالی یاد می شود مدتی سرپرست فدراسیون فوتبال بود و پس از پایان دوران سرپرستی او، مدیرعامل پرسپولیس شد. اما این که چه اتفاقاتی در این مدت افتاد، لازم است که مصاحبه داریوش مصطفوی با همشهری تماشاگر را بخوانیم. مصاحبه ای مربوط به سال 1388.

 

 خودتان خواستید از آخر به اول برویم. به همین دلیل اول بگویید دلیل آن که از پرسپولیس کنارتان گذاشتند چه بود؟

 

از روزی که کارم را در پرسپولیس شروع کرد، هرجا که پا می گذاشتم می گفتند فردا عوض می شوی. جمعی درست کرده بودند که هدف شان موفقیت پرسپولیس نبود. بلکه عزم خودشان را جزم کرده بودند من را کنار بگذارند. حتی نگهبانی باشگاه هم با آنها بود. من که بودم، جلوی منافع بعضی از آنها گرفته شده بود. می گفتند مصطفوی از پیروانی و حقیقی و قطبی پول گرفته است. می خواستند هر طور شده من را خراب کنند. به نظر شما، بازیکن یا مربی که برای 3، 4 میلیون پول پیش من التماس می کند، به من پول می دهد؟ به من بیشتر می آید به این سه نفر پول بدهم یا بگیرم؟ خلاصه این که سرمنشا مسایل خواست برخی از آدم های بزرگ‌تر بود. در پرسپولیس، آقای سعیدلو از من خوشش نمی آمد، چون پیش او نمی رفتم، اما آقای هدایتی پیش او می رفت تا پشتوانه پیدا کند. من این پشتوانه را نداشتم، اما مردم من را به خاطر سوابقم قبول داشتند.

 

 خیلی ها اعتقاد دارند اختلاف هدایتی با شما منجربه پروژه حذف تان شد.

 

آن ها هم درست می گویند، اما اعتقاد من این است که وقتی جایی داریوش مصطفوی هست، خنده دار است که امثال هدایتی حتی اظهارنظر کنند. مسایل فنی و اداری باید زیر نظر مصطفوی باشد و هیچکس هم نباید حق مداخله داشته باشد، حالا چه هدایتی و چه هر شخص دیگر.

 

 قبلا هم گفتید مهندس سعیدلو و حالا هدایتی را تایید می کنید. بنابراین به نوعی همکاری این دو نفر منجر به حذف شما شد؟

 

من آدمی نیستم که با کسی به صورت ژنتیکی مخالف باشم. اما آن هیات مدیره، حال و احوال چندان خوشی نداشت. هیات مدیره ای که با 5 رای و به اتفاق آرا مرا مدیرعامل کرد. با من ناسازگار بود یک روز فرخزادی آمد و به من گفت که فلانی، سعیدلو گفته بود مصطفوی را قبول ندارم و از نگاه من مدیرعامل پرسپولیس تو هستی نه مصطفوی! جواب دادم آقای سعیدلو قبلا رییس هیات مدیره پرسپولیس بوده، حالا چه کاره است؟ اگر می خواهد قدرت خودش را به رخ  بکشد که بحث دیگری است و من حرفی ندارم. اما اگر از حیث قدرتمندی و توانمندی ورزشی حرف زده، باید بگویم این جا من خیلی حرف دارم و اوست که نباید نظری داشته باشد!

 

 و مهندس علی آبادی هم پشت شما را خالی کرد.

 

مهندس علی آبادی به من کم لطفی کرد. من مشکل کار او را خوب می دانم. مشکل کار علی آبادی این جاست که انگیزه ایستادن پشت سرمردانش و حمایت از آن ها را ندارد.

 

 مطرح بود که مدیریت پرسپولیس به پاداش کاندیدا نشدن در فدراسیون فوتبال به شما هبه شد!

 

نه، خدا شاهد است این طور نبود. آقای علی آبادی آمد و گفت به تو اعتقاد دارم من هم به شرط دو سال مدیریت براساس قوانین ثبت شرکت ها قبول کردم تازه علی آبادی گفت بعد از دو سال مدیریت تو را تمدید می کنم.

 

 شما کاندیدای ریاست فدراسیون فوتبال نشدید. بنا برقراری که داریم پله پله به عقب می رویم؛ چرا ریاست فدراسیون را رد کردید؟

 

وقتی دبیرکل موقت بودم، علی آبادی نامه ای از آقای داود احمدی نژاد آورد که نوشته بودند مصطفوی صلاحیت اداره فوتبال را ندارد. به علی آبادی گفتم حرمت ایشان محفوظ. اما ایشان سلیقه خودشان را گفته اند، اداره امور ورزش مملکت با شماست. خوب اما آقای علی آبادی تابع این نظرات بود.

 

 با این حرف ها از آقای علی آبادی رفع اتهام می کنید یا دفاع؟

 

ببینید، آقای علی آبادی اعتقاد کاملی به من داشت.ولی از قدرت خودش بهره نبرد. او زیر بار کسانی می رفت که براساس مسوولیتش نباید می رفت. اگر ورزش به قهقرا رفت به خاطر همین خصلت علی آبادی بود.

 

 شما ریاست فدراسیون را رد کردید، چون علی آبادی دستور داده بود کاندیدا نشوید. دلیل حرف علی آبادی خواسته افرادی مثل آقای سعیدلو بود؟

 

با وجود آن که چنین فرآیندی وجود داشت. اما من بعد از آن کناره گیری ناگوار از دبیرکلی می خواستم کاندیدای ریاست فدراسیون شوم و ثبت نام کنم. علی آبادی گفت، بگذار من رییس شوم. شما کاندیدای نایب رییسی اول بشوید، من به فدراسیون نمی آیم تا شما همه کاره فدراسیون شوید. همان شب آقای علی آبادی به خانه ام زنگ زد و گفت: سید، من قبل از اینکه مهندس باشم یک لوطی اصیل هستم، یک لوطی اصیل زیر قولش نمی زند.

 

قبول کردم، اما چند روز بعد آقایی که او را می شناسید تلفن زد  گفت: استاد، شما در این فوتبال همه کاره بوده اید، اجازه بدهید من نایب رییس اول شوم. در عالم مشتی گری قبول  کردم که برو خوش باش و به جای من با سایه خودت رقابت کن، آقایان که قول دادند بعدا گفتند فلانی تو نایب رییس دوم هم ثبت نام نکن. ناراحت شدم و با خودم گفتم که این چه لوطی بازی و چه معرفتی است؟

 

 یک بار مهندس علی آبادی در تلویزیون گفت مصطفوی را به پرسپولیس آورده ایم، چون هر وقت بخواهیم می رود. این حرف او برای شما سنگین نبود؟

 

علی آبادی تحت تاثیر آدم هایی بود که من گفتم. او نمی توانست بر آنها مدیریت کند و می خواست بر منی مدیریت کند که وقتی همه این دوستان، 20 ساله بودند، من رییس فدراسیون فوتبال بوده ام.

 

 برویم یک قدم عقب تر، می گویند کناره گیری شما از دبیرکلی در زمستان 86، ناشی از درخواست صفایی فراهانی بود؛ درست  است؟

 

کناره گیری من یک مصالحه بین صفایی و علی آبادی بود، جنگ سیاسی فوتبال باعث این قضیه شد، علی آبادی آمد به دفترم و گفت: سید نمی توانم جلوی صفایی بایستم، گفتم وای به حال ورزشی که رییس اش نمی تواند جلوی کسی را بگیرد.

 

در جامعه فوتبال ابهامی وجود دارد که می گویند شما به خاطر عطش قدرت و مدیریت با مدیران بالا دست تان مصالح کردید.

 

کدام قدرت؟ کدام مدیریت؟ من مسوول فوتبالی بودم که به جام جهانی رفته، قهرمان بازی های آسیایی شده، به المپیک صعود کرده، پرسپولیس، استقلال و پاس این فوتبال قهرمان آسیا شده بود. امثال آقایان علی آبادی، هدایتی، سعیدلو، کفاشیان، تاج و ... آرزو دارند یکی از افتخارات من را داشته باشند. من حتی از رییس جمهور وقت هم تشویق نامه دارم. همان که دادکان می گوید به خاطر گرفتن مدال از او افتخار می کنم. البته من تشویق نامه را نگرفتم، چرا که به من تشویق نامه می دادند، ولی به هاشمی طبا تلفن می زدند که مصطفوی را بردار تا صفایی فراهانی رییس فدراسیون شود.

 

اگر روز 14 دی 87 از پرسپولیس نمی رفتید، چه اتفاقی رخ می داد؟

 

مطمئن باشید حداقل جزو 3 تیم بودیم و به مسابقات لیگ قهرمانان آسیا می رفتیم.

 

450

مشاهده نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top