|
دوشنبه ۳ آذر ۱۳۹۹ الاثنين ٧ ربيع الثاني ١٤٤٢ Monday, November 23, 2020
کد خبر: 645603
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۱۲/۲۳ - ۱۳:۵۲
گفتگو؛
مهمترین پیام حضرت فاطمه(س) برای جامعه امروز
حضرت زهرا (سلام الله علیها) الگوی کامل انسانی برای زنان جهان است و ما باید با شناخت کامل و همه جانبه از این شخصیت والای انسانی، وی را الگوی زندگانی خود قرار دهیم.
حضرت فاطمه سلام الله علیها مهمترین پیام حضرت فاطمه(س) برای جامعه امروز
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس دینی جام نیوز، یک پژوهشگر دین، حفظ دین و ارزش های دینی، تربیت درست نسل، تحکیم بنیان خانواده و بندگی خداوند را مهم ترین پیام حضرت فاطمه(س) برشمرد و گفت:  برخی از افراد که شناخت صحیحی از شخصیت، مقام معنوی و منزلت بالای حضرت فاطمه(س) ندارند تصور می کنند وجه احترام و شکوه او به این دلیل است که دختر پیامبر اسلام(ص)است. اما آن حضرت در تمام زمینه ها از بندگی خدا گرفته تا اصلاح و بهبود روابط خانوادگی و اجتماعی می تواند الگویی برای همه انسان ها به خصوص مردان و زنان جامعه ما باشند. به جای اینکه ما مشغول تجلیل صرف و بدون شناخت از این حضرت باشیم باید روشها و منش های آنان را بفهمیم و عمل کنیم.

 

دکتر منصوره تفرشی در گفت و گو با خبرنگار شفقنا زندگی، اشاره ای به خصوصیات اخلاقی و کرامت انسانی حضرت خدیجه کبری (س) کرد و افزود: حضرت زهرا (سلام الله علیها) الگوی کامل انسانی برای زنان جهان است و ما باید با شناخت کامل و همه جانبه از این شخصیت والای انسانی، وی را الگوی زندگانی خود قرار دهیم. در واقع  حدیث “اگر علی نبود کسی هم شان فاطمه در عالم پیدا نمی شد” گویای عظمت و بزرگی مادر ائمه معصومین یعنی حضرت زهرا(س) در اسلام است.

 

فاطمه(س) به دلیل مقام معنوی خود فاطمه شد نه با دختر پیامبر(ص) بودن

وی درادامه خاطر نشان کرد: برخی از افراد که شناخت صحیحی از شخصیت، مقام معنوی و منزلت بالای حضرت فاطمه(س) ندارند تصور می کنند وجه احترام و شکوه او به این دلیل است که دختر پیامبر اسلام(ص)است،  فاطمه (س) از نور آفریده شد، با نور زندگی کرد و از نورش جهان را تا ابد روشن کرد. زندگی آن حضرت علی رغم کوتاهی عمر که حتی به دو دهه هم نرسیده است، آیینه تمام نمای یک زندگی کامل و جامع دینی است. مطالعه در روش زندگی ایشان، هر انسان حقیقت جویی را به حقیقت زندگی رهنمون می سازد.

 

تمامی ابعاد زندگی حضرت فاطمه آموزنده است

وی با بیان اینکه زندگانی این بانوی دو عالم، سراسر آموزنده است، اظهار کرد: سیره حضرت زهرا(ص) در ابعاد مختلف فردی و اجتماعی به صورت اندک در تاریخ آمده است، با این حال با توجه به هر کدام از وقایع نقل شده، از زاویه های مختلف اعتقادی، اخلاقی و عملی، ابعاد مختلفی از زندگی این شخصیت را برای ما آشکار می سازد.

 

ابعاد فکری و زندگی فاطمه(س) باید کاملاً شناخته شود

به گفته این مدرس دانشگاه، فاطمه زهرا (س) یکی از حجت های خدا، یک الگو و رهبراست. بطوریکه ائمه اطهار (ع) آن حضرت را برخود مقدم می دانند و اعمال او را سرمشق خودشان قرار می دادند. پیامبر (ص) نیز می فرماید: «خدواند متعال علی، همسر و فرزندانش را حجت خود در میان مردم قرار داده است». فاطمه زهرا (س) تنها زن معصوم در امت اسلامی است که نقش رهبری دارد و به منزله حجت و اسوه برای مردم معرفی شده و اطاعتش نیز واجب است. بنابراین ابعاد فکری و زندگی ایشان باید کاملاً شناخته شود.

 

عبودیت و بندگی حضرت فاطمه(س)

دکتر تفرشی به نقش حضرت زهرا(س) در حفظ دین و ارزش های دینی اشاره کرد و افزود: حضرت فاطمه(س) از کودکی خدا را مونس و هم راز خود ساخته و از دنیا تنها خدمت به پروردگار دل خوش داشته بود. این حضرت بر سجاده عبادت آن چنان غرق در مناجات، رکوع و سجود برای خدا می شدکه خداوند به او مباهات می کرد. پیامبر(ص) در توصیف عبادت ایشان فرمود: “دخترم فاطمه  سرور زنان جهان از آغاز تا پایان است” و خداوند به فرشتگان می فرماید: “ای فرشتگانم به کنیز فاطمه (س) سرور کنیزانم بنگرید که در برابرم ایستاده و از ترسم شانه هایش می لرزد با تمام دل به عبادتم روی آورده شما را گواه می گیرم که پیروانش را از آتش در امان کردم”.

 

عبودیت فاطمه(س)

این پژوهشگر دین ادامه داد: در سخنی دیگر از امام صادق(ع) آمده است: “شبی فاطمه در حال عبادت بود که فرشتگان ندا دادند ای فاطمه، خداوند تو را پاک کرد و بر زنان جهان برگزید”.  فاطمه (س) به دلیل بندگی و تسلیم در برابر کلام خدا از زن برگزیده قران یعنی حضرت مریم(س) برتر شد در واقع او الگویی برای زنان دوران خود معرفی شد اما حضرت فاطمه(س) برگزیده خداوند برای تمام زنان زمان خود و امروز از آغاز و تا پایان دنیا قرار گرفت.

 

شهادت حضرت زهرا(س) بالاتریت مرتبه عبودیت بود

به گفته وی، عبودیت فاطمه (س) دراطاعت از خدا و انجام تعهد با او به جایی می رسد که با ایثار در می آمیزد آن حضرت به همراه علی(ع) برای شفای کودکان خود سه روز روزه داری برای خدا نذر می کرد و به آن وفا می کرد، هنگام روزه داری غذای خود به درماندگان و فقیران می بخشید، حضرت فاطمه(س) عبودیت را به سرانجام رساند. حتی عبودیت عملی آن حضرت در همه لحظات حیات پر برکت و کوتاه او قابل مشاهده بود که شهادت وی نیز همان جاودانه ترین عبودیت عملی به حق و بندگی خداوند است.

 

روش و منش های فاطمه(س) را باید فهمید و عملی کرد

به گفته دکتر تفرشی، حضرت فاطمه(س) در تمام زمینه ها از بندگی خدا گرفته تا اصلاح و بهبود روابط خانوادگی و اجتماعی می تواند الگویی برای همه انسان ها به خصوص مردان و زنان جامعه ما باشند. به جای اینکه ما مشغول تجلیل صرف و بدون شناخت از این حضرت باشیم باید روش ها و منش های آنان را بفهمیم و عمل کنیم.  در واقع زندگانی حضرت فاطمه (س)، سراسر آموزنده است و در یک کلام آن حضرت مرجع فکری و فرهنگی مردم در زمان خود بودند.

 

الگوگیری از حضرت فاطمه(س) بهترین راه برای رشد و ترقی زنان مسلمان

این پژوهشگر دین اضافه کرد: اسلام برای حفظ منافع زنان و رشد و ترقی آنان احکام، قوانین و برنامه های خاصی دارد. بنابراین باید زنان صدر اسلام و تربیت یافتگان مکتب وحی را به طور کامل بشناسیم و جزئیات زندگی آنان را مورد بررسی و کنجکاوی قرار دهیم. حضرت زهرا (س) بی شک در رأس تمام بانوان اسلام قرار دارد چرا که تنها بانویی است که پدرش ، همسرش و خودش نیز معصوم بوده است. محیط پرورش و زندگی ایشان محیط عصمت و طهارت بوده است. دوران کودکی خویش را در خانه شخص اول اسلام یعنی پیامبر(ص) طی کرد. دوران خانه داری و بچه داری را در خانه دومین شخصیت ممتاز جهان اسلام حضرت علی(ع) گذراند. در این دوران کوتاه، فرزندان صالحی تحویل اسلام داد. به طور قطع در چنین خانه ای می توان نتایج درخشان احکام و برنامه های اسلامی را مشاهده نمود و بانوی شایسته و نمونه اسلام را پیدا کرد.

 

پیام حضرت فاطمه برای امروز

وی در پایان به مهم ترین پیام حضرت فاطمه(س) اشاره کرد و گفت: فرهنگ جامعه ما ریشه در تعالیم دینی و آسمانی دارد و در کتاب الهی خود می بینیم وقتی خداوند می خواهد از انسان های مؤمن نام ببرد از زنانی همچون حضرت مریم و آسیه همسر فرعون نام می برد و این نشان دهنده ارزش و مقام زن در اسلام و آموزه های دینی ما است. بنابراین پیام اصلی حضرت فاطمه این است که زنان و حتی مردان جامعه ما در تمامی ابعاد زندگی خود الگوگیری از وی را فراموش نکنند و همواره در ولایت مداری، حفظ دین و ارزش های دینی، تربیت نسل، تحکیم بنیان خانواده و بندگی خداوند پیش قدم باشند./شفقنا

 

 

 

کلیدواژه ها:
حضرت فاطمه  |  شفقنا  |  الله  |  جام  |  دینی  |  شهادت  |  گفتگو  | 
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top