|
شنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۹ السبت ١ صفر ١٤٤٢ Saturday, September 19, 2020
کد خبر: 646017
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۱۲/۲۴ - ۱۶:۵۸
مبلغان و مفتی های سعودی؛
ستارگان متفاوت توییتر و فیسبوک در عربستان +عکس
عربستان، تنها کشوری است که در آن، "ستاره های پایگاه های ارتباط اجتماعی" مفتی ها و مبلغان هستند.
ستارگان متفاوت توییتر و فیسبوک در عربستان ستارگان متفاوت توییتر و فیسبوک در عربستان +عکس
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس دینی جام نیوز، بر خلاف سایر کشورها که در آن ها، بازیگران سینما و تلویزیون و هنرمندان و سیاستمداران، ستاره های پایگاه های ارتباط اجتماعی هستند، در عربستان، ستاره های پایگاه های ارتباط اجتماعی، مفتی ها و مبلغان هستند که وبگاه شبکه بی.بی.سی عربی، به چند تن از این ستاره ها اشاره کرده است.

 

 

.1محمد العریفی: (برد پیت شیوخ عرب)


این شخص به نام "براد پیتِ" شیوخ عرب شناخته می شود. اظهارات جنجالی و فتواهای دردسر ساز این شیخ وهابی، شهرت او را در پایگاه های اجتماعی عربستان سبب شده است.

وی صاحبِ فتوای جنجالیِ "جواز کتک زدن زن توسط شوهر" است که این فتوا را در برنامه ای تلویزیونی در سال 2007 اعلام کرد و گفت: اگر زن از شوهرش اطاعت نکرد، شوهر می تواند به صورتی خفیف (!!) زن را کتک بزند.

وی که به فتواهایش درباره زنان شهره است، در فتوایی دیگر که در سال 2012 صادر کرد، با "اشتغالِ زن در خارج از خانه" مخالفت کرد.

اما فتواهای او به زنان محدود نمی شود، بلکه در مسائل سیاسی نیز چهره ای جنجالی به شمار می رود. او تاکنون چندین بار در سخنرانی های خود گفته است: "شیعیان مومن نیستند و کشتنِ آن ها واجب است".

العریفی، در خصوص داعش نیز نظرات متناقضی مطرح کرده است. وی در یکی از سخنرانی های خود در مصر که در سال 2013 ایراد شد، مردم را به جنگ علیه بشار اسد رئیس جمهوری سوریه فراخواند.

یک بار نیز او را مجبور کردند نظر خود را در خصوص اظهاراتی که در دفاع از بن لادن و القاعده سر داده بود، تغییر دهد.

 

 

.2احمد الشقیری (شیخ نازنین)


احمد الشقیری به عنوان "شیخِ نازنین" معروف است.

وی، یک دهه پیش با ظهور در یک برنامه تلویزیونی معروف شد. در این برنامه تلویزیونی، وی از کشوری به کشور دیگر مسافرت می کرد.

الشقیری به جای پوشیدنِ لباس متعارفِ رجال دین، تی شرت و شلوار جین به تن می کند و به جای صحبت کردن به زبان علم و کتاب، از زبان و اصطلاحات عامیانه بهره می گیرد.

 

 

.3سلمان العوده (شیخ بازپروری شده)


سلمان العوده را به عنوان شیخِ بازپروری شده، می شناسند.

او که یکی از رهبران مذهبی وهابی به شمار می رود، به سبب نقطه نظرات تندی که داشت معروف بود و به شدت با حکومت زاویه داشت، به همین سبب در سال 1994 به زندان افتاد و پس از خروج از زندان، زمین تا آسمان تغییر کرد، به همین سبب به او شیخِ بازپروری شده می گویند، زیرا رویکردها و نظریه های او به صورت ریشه ای تغییر کرد.

العوده در جریان گفت وگو با یکی از هوادارانش گفت: مردها باید بپذیرند که تنها به یک زن اکتفا کنند، این در حالی است که حق تعدد زوجات در عربستان، حقی غیرقابل بحث به شمار می رود.

 

 

4. نوال العید


این زن، به عنوان یکی از شاخص ترین زنانِ مبلّغ وهابی شناخته می شود.

در نظرسنجی یکی از مجله های زنانه عربستان، نوال العید، به عنوان بانفوذترین زنِ عربستانی در تویتر ارزیابی شد.

او در دانشگاهی دخترانه در ریاض به تدریس اشتغال دارد و به سبب مجری گریِ برنامه ای رادیو که به حقوق زن می پردازد، در عربستان شهرت یافته است.

وی در مقاله ای که در سال 2013 منتشر کرد، با وضع قانون برای مبارزه با آزار جنسی در عربستان مخالفت کرد. بر اساس قانون مبارزه با آزارجنسی در عربستان، متهمان به دو سال زندان و پرداخت 100 هزار ریال عربستان جریمه نقدی مجازات می شوند.

آزارجنسی کلامی و فیزیکی، از دغدغه های مهم زنان در عربستان است.

 

العالم/

به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، بر خلاف سایر کشورها که در آن ها، بازیگران سینما و تلویزیون و هنرمندان و سیاستمداران، ستاره های پایگاه های ارتباط اجتماعی هستند، در عربستان، ستاره های پایگاه های ارتباط اجتماعی، مفتی ها و مبلغان هستند که وبگاه شبکه بی.بی.سی عربی، به چند تن از این ستاره ها اشاره کرده است. - See more at: http://fa.alalam.ir/news/1798673#sthash.SgkRmaNL.dpuf
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top