|
شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ السبت ١٢ ربيع الثاني ١٤٤٢ Saturday, November 28, 2020
کد خبر: 646309
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۴/۱۲/۲۵ - ۱۱:۰۷
همه چیز در گرو اساسنامه فدراسیون است؛
چرا کفاشیان ثبت نام نکرد؟ احتمال ابطال تمام ثبت نام ها
بررسی شایعات و ابهامات درباره انتخابات فدراسیون فوتبال نشان می دهد که امکان دارد دوباره نامزدها مجبور شوند برای ریاست ثبت نام کنند.
علی کفاشیان چرا کفاشیان ثبت نام نکرد؟ احتمال ابطال تمام ثبت نام ها
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس ورزشی جام نیـوز، این روزها همانقدر که بحث درباره انتخابات فدراسیون فوتبال بسیار داغ است، ابهام در خصوص زمان برگزاری انتخابات نیز زیاد است. اینکه انتخابات سر موعد برقرار می شود یا نه؟

 

در این مطلب تلاش می شود به ابهام های موجود درباره اساسنامه و روند تصویب آن پاسخ داده شود:

 

 

اول:

در حال حاضر اساسنامه فدراسیون فوتبال مشکل دارد و به تائید هیات دولت نرسیده است. اگر اساسنامه فعلی به هیات دولت برود و توسط وزیران تائید شود، انتخابات سر موعد برقرار می شود. اما این خوشبینانه ترین حالت است و فقط در شرایطی اتفاق می افتد که اساسنامه فعلی تائید شود.

 

 

دوم:

اگر اساسنامه فعلی مورد تائید نباشد و تغییرات در آن اعمال شود، قطعا باید به فیفا برود. در این حالت، اساسنامه اصلاح شده به هیات وزیران می رود و اگر تائید شود، باید به فیفا برود. آنجاست که فیفا دقیقا بندهای تغییر یافته اساسنامه را می پرسد و نظر نهایی اش را اعلام می کند.

 

در صورتی که این تغییرات باعث شود چارچوب انتخابات عوض شود، قطعا دوباره ثبت نام ها صورت می گیرد. در واقع همه چیز فعلا در زمین وزارتخانه است. آنها هستند که می خواهند تغییرات را اعمال کنند. اما این هم مراحل قانونی دارد.

 

اگر اساسنامه اصلاح شود، ابتدا باید به هیات رئیسه فدراسیون فوتبال برود و از آنجا هم در مجمع مورد تصویب قرار گیرد. اگر مورد تصویب قرار گرفت دوباره به هیات دولت خواهد رفت. اگر نه باید دوباره مورد بحث و اصلاح قرار می گیرد تا سرانجام به تصویب نهایی برسد.

 

اگر بنا به تغییرات باشد، دوباره اساسنامه باید یک پروسه قانونی را برای تصویب طی کند و احتمال ثبت نام دوباره کاندیداها خواهد بود اگرنه در صورتی که در اساسنامه به چارچوب انتخابات کاری نداشته باشند و دیگر بندها را اصلاح کنند، ثبت نام دیگری در کار نخواهد بود.

 

* سعی دولت برای مسدود کردن راه ها برای کفاشیان

منتقدین علی کفاشیان ادعا می کنند رییس فدراسیون فوتبال همه را سرکار گذاشت و با این که می دانست طبق اساسنامه اصلاح نشده نمی توان انتخابات برگزار و کاندیداها را نام نویسی کرد، برای ثبت نام نامزدها زمان مشخص گذاشت و خودش هم نامزد نشد تا بگوید دنبال ریاست نیست و بعد از برانگیختن همدلی برخی مردم و منتقدین در نوبت بعدی با بیان این جمله که نمی خواستم کاندیدا شوم اما مردم درخواست کردند و پذیرفتم به عرصه رقابت انتخاباتی برگردد!

 

منتقدین کفاشیان می گویند رییس از اول می دانست این نام نویسی باطل می شود و از نامزدهای ریاست مجددا برای ثبت نام دعوت خواهد شد. آنها پیش بینی می کنند رییس در مرحله بعدی ثبت نام کند اما به گفته یک منبع موثق، وزارت ورزش و دولت تمام توان و تلاش خود را به کار می گیرند اصلاح و تصویب اساسنامه لطمه ای به برگزاری انتخابات نزند و مجمع فدراسیون فوتبال سر وقت و بدون نام نویسی مجدد برگزار شود اما حتی اگر برای نام نویسی از کاندیداها دوباره زمان تعیین شود، کفاشیان نامزد نخواهد شد.

 

البته نه این که خودش دوست نداشته باشد، بلکه دولت چنین مجوزی به او نمی دهد. کفاشیان برای شرکت در انتخابات نیاز به مجوز دارد چون بازنشسته است و می گویند دولت چنین مجوزی به او نخواهد داد.

 

گویا با کفاشیان توافق شده او در انتخابات شرکت نکند و تنها در صورتی که تاج در انتخابات رای آورد، نایب رییس او شود و همچنان یک منصب حقوقی در فوتبال ایران داشته باشد و بتواند کرسی نایب رییسی کنفدراسیون فوتبال آسیا را برای خود حفظ کند.

109

آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top