خبرخوان جام نیوز
|
جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ الجمعة ٨ ربيع الثاني ١٤٤١ Friday, December 6, 2019
کد خبر: 662084
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۲/۸ - ۱۵:۳۲
مرخصی اجباری کارمندان برای مقابله با کمبود شدید برق!
کارمندان دولت ونزوئلا هفته‌ای سه روز به مرخصی اجباری می‌روند.
هوگو چاوز و نیکولاس مادورو مرخصی اجباری کارمندان برای مقابله با کمبود شدید برق!
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، با وخامت شرایط اقتصادی و کمبود شدید برق در ونزوئلا، نیکلاس مادورو، رئیس جمهوری این کشور، دستور داده است به کارکنان بخش دولتی در هر هفته سه روز مرخصی اجباری داده شود. به این ترتیب، با احتساب تعطیلی آخر هفته، مدت کاری کارمندان به دو روز در هفته - یعنی روزهای دوشنبه و سه‌شنبه - محدود شده است.

 

مادورو در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که "دست کم به مدت دو هفته، ما روزهای چهارشنبه، پنجشنبه و جمعه را هم برای بخش دولتی روزهای غیرکاری اعلام کرده‌ایم." این مرخصی شامل بیش از دو میلیون تن از شاغلان بخش دولتی می‌شود اما کارکنان نهادهای ارائه دهنده خدمات ضروری از این مرخصی مستثنی شده‌اند.

 

پیشتر، دولت ونزوئلا ساعات کار بخش دولتی را از هشت ساعت به شش ساعت تقلیل داده و تا روز ۶ ژوئن، روز جمعه را تعطیل اعلام کرده بود.

 

علاوه بر ادارات و سازمان‌های دولتی، مدارس ابتدایی و متوسطه ونزوئلا هم روزهای جمعه تعطیل خواهد بود و دانش آموزان در هفته، سه روز تعطیلی خواهند داشت. از اوایل سال جاری، مراکز خرید و فروشگاه‌ها نیز به دلیل قطع برق مکرر ساعات کار خود را کاهش داده بودند و برخی از فروشگاه‌ها ناگزیر بوده‌اند از ژنراتورهای دستی برای تامین روشنایی استفاده کنند.

 

کاهش روزهای کار اداری و تحصیلی پس از آن اعلام شد که دولت تصمیم گرفت به منظور مقابله با کمبود شدید برق، رسما جیره‌بندی برق را در کشور به اجرا بگذارد. طبق طرح جیره‌بندی، ساکنان هشت منطقه ونزوئلا به نوبت هر روز تا چهار ساعت قطع برق خواهند داشت. هفته گذشته، دولت ونزوئلا ساعت رسمی را نیز نیم ساعت تغییر داد.

 

مقامات دولت ونزوئلا کاهش تولید برق را به کمبود بارندگی و کاهش تولید برق آبی از سدها نسبت داده و گفته‌اند که در صورت بارندگی کافی، نیازی به ادامه جیره‌بندی برق نخواهد بود.

 

به گزارش بی بی سی، در مقابل، مخالفان دولت گفته‌اند که فساد اداری و سوء مدیریت اقتصادی از جمله ناکافی بودن سرمایه‌گذاری در شبکه برق رسانی طی حدود چهارده سال زمامداری هوگو چاوز، رئیس جمهوری سابق و نیکلاس مادورو، جانشین او، عامل مشکلات اقتصادی ونزوئلا از جمله در زمینه کمبود انرژی است. ونزوئلا از کشورهای عمده نفت خیز است و در زمان رونق بازار نفت، دولت از درآمدهای کافی برخوردار بود اما با سقوط بهای نفت در بازارهای جهانی، این کشور با مشکلات عمده‌ای از جمله تورم لجام گسیخته، رکود اقتصادی و کمبود مواد اساسی مواجه شده است.

 

 

رئیس جمهوری ونزوئلا شرایط دشوار کنونی را به "جنگ اقتصادی" از سوی سرمایه داران و "دشمنان انقلاب" این کشور نسبت داده و از مردم خواسته است با وحدت و حمایت از دولت، در برابر این مشکلات مقاومت کنند.

 

مشکلات اقتصادی ونزوئلا باعث نارضایی مردم شده و در انتخابات پارلمانی که اواخر سال گذشته برگزار شد، احزاب مخالف دولت توانستند برای اولین بار طی سیزده سال گذشته، اکثریت مطلق کرسی‌های پارلمان را به دست آورند. از آن زمان تا کنون، کشمکش سیاسی بین رئیس جمهوری و پارلمان ادامه داشته و در حالیکه دولت می‌کوشد از اجرایی شدن برخی طرح‌های مصوب پارلمان جلوگیری به عمل آورد، مخالفان در صدد یافتن راه‌هایی برای برکناری آقای مادورو برآمده‌اند.

 

اوایل این هفته پارلمان پیشنهاد اصلاح قانون اساسی به منظور کاهش دوره ریاست جمهوری از شش سال به چهار سال را تصویب کرد تا به همه‌پرسی گذاشته شود. در واکنش به آن، رئیس جمهوری برای جلوگیری از اجرایی شدن این طرح به دادگاه عالی متوسل شد. قضات دادگاه عالی رای دادند که نمی‌توان با تغییر قانون اساسی، نیکلاس مادورو را قبل از پایان دوره شش ساله ریاست جمهوری او برکنار کرد. آقای مادورو در سال ۲۰۱۳ به این سمت انتخاب شد.

 

نمایندگان مخالف در پارلمان قضات دادگاه عالی را، که توسط هوگو چاوز و نیکلاس مادورو و در زمان تسلط حزب آنان بر پارلمان منصوب شده‌اند، به جهتگیری به نفع رئیس جمهوری متهم کرده و گفته‌اند که به تلاش برای برگزاری همه‌پرسی در مورد آینده سیاسی رئیس جمهوری و اعضای دادگاه عالی ادامه خواهند داد.

 

 

106

 

آخرین اخبار جام
آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما ارسال مطلب RSS نسخه متنی آرشیو
Top