|
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ السبت ٢ جمادى الثانية ١٤٤٢ Saturday, January 16, 2021
کد خبر: 670673
نظرات: 1
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۲/۲۸ - ۲۲:۳۵
یادداشت اقتصادی؛
هزینه اشتباهات اقتصادی دولت‌ها را چه کسی باید بپردازد؟
محسن جلال پور در یادداشت تلگرامی خود با انتقاد از تصمیم دولت قبل در خصوص ساخت سد گتوند بدون در نظر گرفتن تهدیدات ناشی از غیر کارشناسی بودن آن نوشت: فاجعه سد گتوند یکی از اشتباهات بزرگ نهاد دولت در ایران است.
محسن جلال پور هزینه اشتباهات اقتصادی دولت‌ها را چه کسی باید بپردازد؟
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

 به گزارش سرویس اقتصادی "جام نیوز"، وی در این یادداشت تلگرامی نوشته است:

در  نشست صبحانه دیروز اتاق ایران، يكي از افراد حاضر، با اشاره به فاجعه سد گتوند از مهندس چیت چیان وزير نيرو پرسید "هزينه اشتباهات دولت ها را چه كسي بايد بپردازد؟"

 

پرسش بسيار به جا و قابل تأملی بود. فاجعه سد گتوند يكي از اشتباهات بزرگ نهاد دولت در ایران است.ماجراي گتوند از اين قرار است كه با يك اشتباه محاسبه نشده و تغيير مکان سد، پس ازصرف ميلياردها تومان هزينه براي احداث آن، امروز با فاجعه زيست محيطي وحشتناکی روبرو هستيم.

 

كوهي از نمك كه توسط آب ذخيره شده در پشت سد تبديل به معدنی از فاجعه شده و بهترين و حاصل خيزترين زمين هاي زراعي استان زرخيز خوزستان را تهديد مي كند.

بمب نمكي اين درياچه به تهديد جدي منطقه تبدیل شده و طبق معمول، دولت ها مشغول پاسکاری تقصیرها هستند و در نهایت، هیچ کس پاسخگوی این اشتباه بزرگ نیست که اگر هم باشد،برای مردمانی که باغ و مزرعه و محیط زیست خود را از دست داده اند، ارزشی ندارد.

 

سد گتوند و ده ها پروژه اشتباه ديگر ازجمله خطاهای بزرگ نهاد دولت به شمار می روند و با توجه به استیلای سیاست بر اقتصاد و همچنین ضعف کارشناسی سیاست گذار در کشور ما احتمالا باز هم شاهد این اشتباهات فاحش خواهیم بود.

 

وقتی به این فجایع فکر کنیم متوجه می شویم که هزینه های مالی این خطاهای بزرگ در برابر عواقب وحشتناک زیست محیطی و  اجتماعی ناچیز و بی مقدار است.

 

وقتی فکر می کنم یاد ده ها طرح و برنامه ای می افتم که به صورت آزمون و خطا در کشور ما اجرایی شده و هزینه های گزافی به دنبال داشته بی آن که به هدف نزدیک شود.مصداق ها فراوان است و شاید بد نباشد که رسانه ها به دور از جهت گیری های سیاسی،فهرستی از اشتباهات فاحش دولت ها را منتشر کنند.

 

 در نهایت این پرسش در ذهن مطرح می شود که راه حل چیست؟ دنیا برای جلو گیری از این فجایع چه کرده است؟ و این که هزينه اشتباهات دولت هارا چه كسي بايد بپردازد؟

کلیدواژه ها:
مشاهده نظرات

مردم همیشه در صحنه

پاسخ

۰

۰

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
پربیننده جام آر اس اس ادامه
پربیننده های امروز آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top