|
چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ الأربعاء ٥ صفر ١٤٤٢ Wednesday, September 23, 2020
کد خبر: 671407
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۲/۳۰ - ۱۴:۰۸
شیعیان در عربستان فرمایشی محاکمه می شوند
سازمان بین‌المللی دیده‌بان حقوق بشر محاکمه ۳۲ نفر را که بیشتر آنان شیعه هستند، به اتهام جاسوسی برای ایران فرمایشی اعلام کرد.
محاکمه شیعیان در عربستان فرمایشی محاکمه  می شوند
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس دینی جام نیوز، سازمان بین المللی دیده‌بان حقوق بشر(هیومن رایتس واچ) اعلام کرد عربستان با محاکمه فرمایشی ۳۲ نفر به اتهام آنچه که جاسوسی برای ایران خوانده است، روند قانونی محاکمه صحیح متهمان را نقض کرده است.

 
دستگاه قضایی عربستان در طول سه سال بازداشت و بازجویی از متهمان و دو ماه اول احضار و تحقیق، به آنها اجازه ملاقات با وکیل نداده و از ارائه اسناد و مدارک لازم برای آماده کردن دفاعیه به آنها، امتناع کرده است.
 
سازمان دیده بان حقوق بشر با انتشار خبری در سایت خود، فاش کرد که دادستانی عربستان می کوشد برای ۲۵ نفر از این ۳۲ نفر حکم اعدام صادر کند.
 
این سازمان با اشاره به اتهامات وارد شده به این افراد، یعنی جاسوسی برای ایران، اعلام کرد: فهرست اتهام‌هایی که به دست این سازمان رسیده مشتمل بر چند ادعای واهی است که اساسا جرم محسوب نمی‌شود.
 
این سازمان بین المللی تأکید کرد که اتهام‌ها عبارتند از حمایت از تظاهرات مردمی، تخریب وجهه عربستان و تلاش برای ترویج تشیع که محاکمه افرادی که مرتکب این به اصطلاح جرایم شده‌اند در فوریه امسال در دادگاه کیفری ریاض آغاز شده است.
 
ساره لیا ویتسن، مدیر بخش خاورمیانه این سازمان گفت: این محاکمه‌ها لکه ننگ دیگری بر پیشانی دستگاه قضایی ظالم عربستان است؛ چرا که محاکمه افراد نباید به طور فرمایشی و با احکام از قبل صادر شده، صورت گیرد.
 
همان‌طور که در کیفرخواست آمده است ۳۰ نفر از این متهمین شهروندان عربستان، یک نفر شهروند افغانستان و یک نفر نیز شهروند ایران است.
 
سازمان بین المللی دیده‌بان حقوق بشر در سایت خود آورده است: تمامی متهمان سعودی این پرونده، به جز یک نفر شیعه هستند.
 
گفتنی است، عربستان در ۱۶ مارس ۲۰۱۳، ۱۷ نفر و اندکی بعد در همان سال ۱۴ نفر را با این اتهامات بازداشت کرده است. در سال ۲۰۱۴ نیز یک نفر دیگر را هم دستگیر کرد.
 
یک وکیل مدافع عربستانی به نام طه الحجی که تا ماه مارس دفاع از این افراد را بر عهده داشت، گفت: متهمین از زمان بازداشت در حبس احتیاطی هستند و دستگاه قضایی عربستان طی سه ماه آنها را ارتباط آنان‌ها را با خارج از زندان قطع کرده و اجازه مکالمه تلفنی و ملاقات با خانواده را به آنها نمی‌داد.

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top