|
پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ الخميس ٥ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Thursday, October 22, 2020
کد خبر: 671513
نظرات: 2
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۳/۱ - ۱۰:۰۰
پایگاه آمریکایی مطرح کرد؛
پیشنهاد اتحاد ایران و ترکیه/ همکاری ایران و روسیه پایدار نیست
«همکاری های اخیر ایران و روسیه به گمانه زنی ها درباره اتحاد مسکو و تهران دامن زده است اما آنچه کمتر حرفی از آن زده می شود، مواردی است که می تواند موجب قطع ارتباط آن ها شود.»
روحانی اردوغان پیشنهاد اتحاد ایران و ترکیه/ همکاری ایران و روسیه پایدار نیست
به این مطلب امتیاز دهید
33.3% 66.7% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، پایگاه آمریکایی المانیتور با انتشار گزارشی تحت عنوان "چرا ایران باید در موضوع سوریه بر اتحاد با ترکیه تمرکز کند نه روسیه" به گمانه زنی در رابطه با آینده روابط ایران و روسیه در سوریه پرداخته و پیشنهاد همکاری ایران و ترکیه را مطرح می کند.


در این گزارش آمده است: «««با گذشت هشت ماه از کمپین نظامی روسیه در سوریه، این کشور در معرفی خود به عنوان یک بازیگر موثر بین المللی در سوریه موفق بوده است. روسیه در کنار ایران، به عنوان یکی از دو کشوری که به صورت آشکار از عملیات های نظامی دولت سوریه علیه شورشیان و گروه های تروریستی حمایت کرده اند، شناخته شده است. این موضوع به گمانه زنی ها درباره اتحاد مسکو و تهران دامن زده است اما آنچه کمتر حرفی از آن زده می شود، مواردی است که می تواند موجب قطع ارتباط آن ها شود.


ایران به طور پیوسته و فزاینده ای از آغاز بحران در سوریه در سال 2011 از دولت این کشور حمایت کرده است. اما روسیه شش ماه پس از اولین حمله هوایی خود در سوریه، اعلام کرد که بخشی از نیروهای خود را از این کشور خارج خواهد کرد و آماده تمرکز بر یافتن راه حلی سیاسی همراه با ایالات متحده برای این بحران است. علاوه بر این، در حالی که مقامات ارشد ایرانی مکررا حذف بشار اسد رئیس جمهور سوریه را خط قرمز خود معرفی کرده و هرگونه پیش شرطی که شامل برکناری او باشد را غیر قابل قبول می خوانند، روسیه در این موضوع انعطاف پذیرتر بوده است. علاوه بر این، در حالی که ایران همواره بر ضرورت حفظ نظام حکومتی متمرکز و واحد در سوریه تاکید دارد، مقامات روس گاهی اوقات از طرح فدرالیزم در سوریه حمایت کرده و یا دست کم به صورت جدی با آن مخالفت نکرده اند.

 

خط سیر سیاست روسیه در قبال سوریه حاکی از آن است که این سیاست بر منطق مینیمالیسم عمل گرا شکل گرفته است. عملگرا از آن جهت که هدف روسیه تضمین منافع روشن و خاصی در سوریه است که حفظ پایگاه نظامی مسکو در غرب این کشور و دسترسی به منطقه مدیترانه در راس آن قرار داد. و همچنین این سیاست، مینیمالیستی (حداقلی) است؛ چرا که روس ها در تمامی موارد بجز این منافع مهم، با ایالات متحده همکاری و حتی امتیازدهی کرده اند. روس ها ماندن اسد در قدرت را خط قرمز خود معرفی نکرده و با تشکیل سیستم حکومتی فدرال مخالفتی ندارند و حتی از آن حمایت می کنند.

 

اما در مقابل، سیاست ایران در قبال سوریه را می توان "حداکثری و ایدئولوژیک" دانست. چرا که جهت گیری ایدئولوژیک دولت آینده سوریه اهمیت ویژه ای برای دارد. از سوی دیگر این سیاست حداکثری است چرا که ایران هیچ گونه مصالحه ای را بر سر فاکتورهای مورد بحث از جمله اسد و فدرالیسم نمی پذیرد.

 

باید گفت به دلیل تفاوت های آشکار ایران و روسیه در موضوعات مهمی مانند اسد و فدرالیسم، به نظر نمی رسد که همکاری این دو کشور پایدار باشد.»»»

 

المانیتور در ادامه می نویسد: «بنابراین ایران باید به دنبال یک ابتکار منطقه ای باشد که در آن، یکی دیگر از بازیگران تاثیرگذار منطقه ای یعنی ترکیه می تواند نقش بالقوه مهمی ایفا کند. ترکیه مانند ایران، یک منطق "حداکثری ایدئولوژیک" را در سیاست خود در قبال سوریه دنبال می کند با این تفاوت که بر ضرورت سرنگونی اسد و تشکیل یک حکومت سنی نزدیک به حزب عدالت و توسعه ترکیه، تاکید دارد. اما هر دو کشور ترکیه و ایران به شدت با فدرالیسم در سوریه مخالف اند.

 

با نگاهی واقع گرایانه می توان گفت که ایران و ترکیه بیش از هر چیز، علاقه مند به حفظ تمامیت ارضی سوریه هستند. فدرالیسم یا تجزیه می تواند تهدیدی مستقیم را علیه امنیت ملی ایران و ترکیه به طور یکسان در برداشته باشد. علاوه بر این، دیگر منافع ترکیه و ایران در سوریه نیز تنها از طریق حفظ وحدت و تمامیت ارضی آن ممکن است.»

 

در انتهای این گزارش آمده است: «برای تهران و آنکارا، بهترین گزینه تلاش برای دستیابی به درکی مشترک جهت جلوگیری از تجزیه سوریه و همچنین حفظ منافع منطقه ای هر دو کشور است.»

 

 

 

 

506

 

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
پربیننده جام آر اس اس ادامه
پربیننده های امروز آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top