|
جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹ الجمعة ١٨ ربيع الثاني ١٤٤٢ Friday, December 4, 2020
کد خبر: 671530
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۲/۳۰ - ۱۹:۴۱
مشاوره؛
خانمی خیلی زود رنج هستم چکار کنم؟
دلم میخواد بیخیال باشم نسبت به آدما و وحرفاشون خیلی واکنش نشون ندم جوشی نشم این برای خودمم بهتره اما نمی دونم چطوری؟
گل پژمرده خانمی خیلی زود رنج هستم  چکار کنم؟
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس فرهنگی-اجتماعی جام نیـوز، سوالم اینه که یک آدم احساساتی باید چیکار کنه تا احساساتش کم بشه یعنی تغییر کنه؟ من فکر می کنم خیلی بیش از حد احساساتیم و این داره به زندگیم و از همه بیشتر به خودم لطمه میزنه. من همیشه سعی  می کنم که مراعات همه رو بکنم اما وقتی میبینم رفتار اونا نسبت به من اینطوری نیست خیلی ناراحت میشم. قبلا نسبت به همسرم خیلی حساس بودم الان نسبت به بعضی مسائل بهتر شدم اما بازم خیلی حساسم حتی نسبت به تک تک کلماتش حرفاش خیلی واکنش نشون میدم. انگار خیلی زندگی رو جدی گرفتم که خب این درست نیست خیلی دلم میخواد بیخیال باشم نسبت به آدما و وحرفاشون خیلی واکنش نشون ندم جوشی نشم این برای خودمم بهتره اما نمی دونم چطوری؟

لطفا کمکم کنید.

 

پاسخ مشاوره

 

با سلام، ابتدا از اینکه ما را به عنوان راهنمای خود انتخاب کرده‌اید، تشکر می‌کنم.


در صورتی که شما خانم محترم، احساس می‌كنید، دارای شخصیت زودرنج هستید و این زودرنجی باعث شده تا به كانون خانواده شما آسیب برسد، لازم است برای بر طرف كردن این حالت تلاش كنید و از رفتارهایی كه موجب آزار همسرتان می‌شود اجتناب كنید.


فارغ از اینکه علت زودرنجی شما چیست، باید اطمینان داشته باشید که مشكل شما قابل حل است و با كمى صبر، تحمل و انجام بعضى از راهكارهاى عملى، توأم با تمرین و ممارست، بر این وضعیت خود فائق خواهید آمد.


از این رو شناخت مشكل و عامل آن و انتخاب راه حل مناسب براى آن، نیمى از حل مشكل است. نكته قابل توجه این است كه باید ریشه و منشأ حسّاسیت شما شناخته شود؛ به عبارت دیگر باید بررسى شود كه شما نسبت به چه رفتاری یا رفتارهایی حسّاس هستید و با دخالت كردن در آن طبیعى است كه حسّاسیت شما نیز كاهش خواهد یافت؛ همچنین با هر یك از عوامل مختلف آن، از جمله عوامل جسمى، روحى و روانى، محیطى و اجتماعى و غیره كه این مشكل را ایجاد و یا تشدید مى‏كند، لازم است به گونه‏اى ویژه مقابله كرد.


در مورد فرد زودرنج باید گفت که زودرنج به کسی گفته می‌شود که در برابر یک سری از رفتارها و برخوردها كه با روحیّات و شخصیّت او سازگار نیستند، آزرده و ناراحت می‌شود.


در ذیل به برخی از راهکارهای مقابله با زودرنجی و حسّاسیت بیش از حد اشاره می‌شود:


1. یكی از علل شایع زود رنجی و عصبانیت، كم خونی است. معمولا کسی كه مبتلا به كم خونی است، بسیار زودرنج و دچار ناراحتی‌های جسمی و روحی می‌شود. از این رو تلاش کنید با یك آزمایش خون، وضعیت جسمی خود را بررسی کنید.


2. لازم است كاملاً به خود مطمئن باشید كه مى‏ توانید روحیه خود را تغییر دهید، امّا براى برای رسیدن به هدف، عجولانه قضاوت نکنید، بلكه باید به این باور برسید که باید حداقل یكسال روى خود كار كنید تا بتوانید روحیه و شخصیت حساس خود را تغییر دهید.


3. همواره درباره هر مساله‌‏اى در برابر دیگران، بدترین انتظارات را از آنان داشته باشید و خود را برای آن آماده کنید. این کار باعث می‌شود که برخوردهای بهتر از مورد انتظار، موجب خشنوی شما شود. در حالی که اگر مدام انتظار برخورد خوب را از دیگران داشته باشید، نتیجه عکس را بدنبال دارد.


4. تلاش کنید ضمن اینکه رفتار و برخوردهای خود را کنترل می‌کنید، به صورت منطقی رفتار کنید، امّا با بیان ساده و صمیمانه، دیگران به ویژه همسر خود را نیز از وضعیت روحی خود آگاه کنید؛ مثلا به همسر خود بگویید که فلان رفتار یا گفتار، مرا ناراحت می‌کند.


5. برای نتیجه گیری و بهتر شدن روند رفتاری خود، با افراد پخته و عاقل مشورت کنید.


6. در مواردی که باعث می‌شود ناراحتی‌های خیلی زیاد، به شما فشار آورده و عصبی شوید، سعی کنید در یک فضای آزاد یا دربسته بطوریکه کسی حضور نداشته باشد، فریاد بکشید و فشار عصبی خود را تخلیه کنید.


7. به تلاوت قرآن و خواندن نماز بیشتر بپردازید كه به فرموده قرآن کریم: «وَأَقِمِ الصَّلاَةَ طَرَفَیِ النَّهَارِ وَزُلَفًا مِّنَ اللَّیْلِ إِنَّ الْحَسَنَاتِ یُذْهِبْنَ السَّیِّئَاتِ ذَلِكَ ذِكْرَى لِلذَّاكِرِینَ؛ و در دو طرف روز [اول و آخر آن] و نخستین ساعات شب نماز را برپا دار؛ زیرا خوبی‌ها بدی‌ها را از میان مى‏برد. این براى پندگیرندگان پندى است.»[هود، 114]


8. سعی کنید با افراد خوش مشرب، خوش خُلق، اجتماعی و غیر عصبی و افرادی که آنان را دوست دارید، معاشرت کنید و سعی کنید از رفتار انان الگو بگیریید.


9. با همسر خود در این زمینه حرف بزنید. از احساسات خود به او بگویید و از همسرتان بخواهید تا در برطرف کردن این رفتار با شما همكاری كند. به او بگویید؛ زودرنجی و حسّاسیت شما غیراختیاری است و برای اینكه بتوانید بر این مشکل غلبه كنید، نیاز به زمان و همكاری او دارید.


10. توجه داشته باشید که قرار نیست تمام افراد بر اساس خواسته ما رفتار كنند. لذا لازم است به شیوه رفتار آنان احترام گذاشت و موقعی كه رفتاری، شما را اذیت و ناراحت می‌كند، به جای عكس العمل تند نشان دادن، تنها احساسات خود را به آنان بگویید؛ مثلا به فردی كه با رفتار خود موجب اذیت و ناراحتی ما شده، بگوئیم؛ من از این رفتار شما احساس خوبی ندارم و یا اینكه رفتار شما باعث ناراحتی من شده.


در آخر نیز جدولی برای خود تهیه کنید و در آن جدول، موارد انجام رفتار درست و نادرست را یادداشت کرده و همواره سعی بر تقلیل موارد رفتار نادرست خود کنید.
با آرزوی موفقیت

 مسیر خوشبختی

1059

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
پربیننده جام آر اس اس ادامه
پربیننده های امروز آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top