|
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ الجمعة ٨ جمادى الثانية ١٤٤٢ Friday, January 22, 2021
کد خبر: 701025
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۵/۲۶ - ۰۷:۵۶
انتقاد کتابفروشی های افغانستان؛
وعده‌ها و مذاکرات انجام شده، به صورت عملی ملموس نیست
پس از انتقاد برخی از کتابفروشان افغانستانی، سرپرست موسسه انتشارات الهدی از بهبود سیستم توزیع کتاب‌های ایرانی در کشورهای منطقه با استفاده از ساز و کار جدید خبر داد.
کتابفروشی افغانستان وعده‌ها و مذاکرات انجام شده، به صورت عملی ملموس نیست
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش گروه فرهنگی جام نیوز، صادرات کتاب ایرانی به کشورهای منطقه به ویژه کشورهای فارسی‌زبان مانند افغانستان یکی از امکاناتی است که با وجود روزهای نه چندان روشن نشر کشور، صورت می‌گیرد و این امکان را برای ناشران و نویسندگان فراهم می‌کند که آثارشان در خارج از کشور نیز مطرح شود. طبق برآورد انجام شده، افغانستان یکی از کشورهایی است که بیشترین سهم مبادلات کتاب را در سال‌های اخیر با ایران داشته است.

 

گفته می‌شود که 80 درصد کتاب‌های بازار نشر افغانستان، آثاری هستند که ناشران ایرانی منتشر می‌کنند. بعد از بیست و هفتمین دوره نمایشگاه کتاب تهران که افغانستان در آن به عنوان میهمان ویژه حضور داشت، توجه به بازار نشر افغانستان از فعالان این حوزه در ایران بیشتر شد. از نتایج آن نیز سفر معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ ارشاد به همراه هیئتی به افغانستان برای انجام تفاهمنامه‌ای به منظور ایجاد همکاری‌های دو کشور بود تا از این طریق، بازار کتاب‌های ایرانی در افغانستان در کنترل ناشران دو طرف قرار گیرد. با وجود این برخی از کتابفروشان افغانستانی هنوز از وضعیت راضی نیستند و معتقدند که وعده‌های داده شده و مذاکرات انجام شده، به صورت عملی ملموس نیست.

 

بخش عمده‌ای از توزیع کتاب‌های ایران در کشورهایی مانند افغانستان را انتشارات الهدی وابسته به سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برعهده دارد. سیدقاسم حسینی میرصفی، سرپرست موسسه انتشارات الهدی، در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم، با اشاره به برنامه‌های جدید این انتشارات برای بهبود وضعیت فعلی گفت: قصد داریم به منظور بهبود وضعیت فعلی و توزیع بهتر کتاب‌های ایران در کشورهای منطقه، این امر را به تعدادی از ناشران فعال در کشورهای مقصد واگذار کنیم. در این صورت انتشارات الهدی نقش توزیع‌کننده را دیگر ندارد و به عنوان حامی وارد عمل می‌شود.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر برای کشورهای افغانستان، تاجیکستان، قرقیزستان و عراق برنامه‌‌ریزی کرده‌ایم و قرار است از هفته آینده با تعدادی از ناشران فعال در این کشورها وارد مذاکره شویم تا درباره جزئیات به نتیجه برسیم.

 

میرصفی یادآور شد: انتشارات الهدی نمایندگی خود را در این کشورها دارد و به پخش عمده آثار خواهد پرداخت./ تسنیم

 

115

 

کلیدواژه ها:
فرهنگ  |  کتاب  |  فارسی  |  فارس  |  اسلام  |  زبان  |  عراق  |  ایران  |  افغانستان  | 
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top