|
چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ الأربعاء ٢٢ ذو الحجّة ١٤٤١ Wednesday, August 12, 2020
کد خبر: 701958
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۵/۲۷ - ۱۲:۲۱
مذاکره ایران و ترکیه برای جبران خسارت‌های گردشگری از کودتا
۸ میلیون یورو، خسارت ترکیه به گردشگریِ ایران از ابتدای ۹۵
در پی عادی شدن روابط گردشگری ایران و ترکیه، طرفین برای تعریف ساز و کاری به منظور استیفای خسارات وارد شده به بخش خصوصی گردشگری ایران توافق کردند.
 ۸ میلیون یورو، خسارت ترکیه به گردشگریِ ایران از ابتدای ۹۵
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید
به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز

جام نیوز، مرتضی رحمانی‌موحد - معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری -  در دیدار با «هاکان تکین»، سفیر ترکیه در ایران با اشاره به سفر اخیر وزیر امور خارجه کشورمان به آنکارا و دستاورد برقراری شرایط عادی گردشگری میان دو کشور، یادآور شد: در ایام فضای ناآرام ایجاد شده در ترکیه و با توجه به قرابت‌های فرهنگی، تاریخی و اهمیت روابط همه جانبه‌ی دو کشور، تمام تلاش و کوشش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بر حفظ مناسبات و روابط ایران و ترکیه با کم‌ترین موانع و مشکلات در مسیر توسعه بوده است.

وی افزود: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با همکاری وزارت امور خارجه در تلاش بود تا بهترین راه حل را برای مدیریت شرایط جدید در نظر بگیرد.

رحمانی‌موحد با بیان اینکه قطع کوتاه مدت اعزام تورهای گردشگری به ترکیه، وجود برخی نواقص در عقد قراردادهای گردشگری طرفین به عنوان بستری برای ایجاد خسارت به بخش خصوصی گردشگری ایران را عیان کرد، گفت: طبق نشست اینجانب با دفاتر خدمات مسافرتی و فعالان حوزه گردشگری ایران و بررسی دقیق شرایط ایجاد شده برای آن‌ها به دلیل ناآرامی‌های اخیر ترکیه، مشخص شد که از نیمه مارس ۲۰۱۶ تاکنون بخش خصوصی ایرانی به دلیل فسخ قراردادهای متعدد تورهای مسافرتی، متحمل خسارتی حدود ۷ الی ۸ میلیون یورو شده است، لذا پیشنهاد می‌شود با دستور وزیر فرهنگ و گردشگری و همکاری بخش خصوصی ترکیه، ساز و کاری سریع برای جبران خسارت‌های وارد شده و اصلاح نواقص در قراردادها و روند موجود تعریف شود.  

معاون گردشگری با تاکید بر این‌که  دو عامل «امنیت» و «احترام» به گردشگران ایرانی مهم‌ترین شاخص و اولویت اعزام هموطنان ایرانی به سایر کشورها به شمار می‌آید، اظهار کرد: بر مبنای شرایط مذکور، اگرچه روابط گردشگری ایران و ترکیه به روند عادی خود بازگشته، اما هم‌اکنون مختصات جدیدی بر آن حاکم است که بازتعریفِ شرایط جدید شامل جبران زیان‌های حاصل و بازنگریِ قراردادهای منعقد شده میان بخش خصوصی طرفین به شمار می‌آید تا با نگاهی دقیق شرایط بحرانی و خاص، لحاظ و در شرایط مشابه مدیریت شود.

رحمانی‌موحد ادامه داد: علی‌رغم این‌که همواره ایران و ترکیه در میزبانی از گردشگرانِ یکدیگر پیشتاز بوده‌اند، اما برخی نواقص در خدمات و عدم رعایت شأن هموطنان ایرانی بویژه در مرزها و فرودگاه‌های ترکیه گزارش شده است که انتظار داریم در شرایط جدید همکاری‌های آتی اصلاح و ارتقاء یابد.

این مقام مسؤول همچنین با بیان این‌که روابط دوستانه در شرایط سخت ارزیابی می‌شود، افزود: با تدابیر پیش‌بینی شده می‌توان شرایط ایده‌آلی برای روابط گردشگری دو کشور تعریف کرد و ایجاد خسارت‌های احتمالی در آینده را کاهش داد.

در این جلسه «هاکان تکین»، سفیر ترکیه در ایران نیز ضمن تشکر از دولت و مردم کشورمان به دلیل حمایت‌های همه‌جانبه خود در شرایط سخت بوجود آمده‌ی اخیر در ترکیه و سپاسگزاری ویژه از اقدام سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری مبنی بر عادی‌سازی روابط گردشگری دو کشور، از پیشنهاد معاون گردشگری به منظور تعریف سریع ساز و کار استیفای خسارات به بخش خصوصی گردشگری ایران استقبال کرد و گفت: وزارت گردشگری و تورساب ترکیه بی‌شک در این راستا پیش قدم خواهد بود و من نیز از جایگاه سفارت همه تلاش خود را به منظور بازگرداندن روابط موجود به سطحی شایسته اعمال خواهم کرد.

وی با ابراز امیدواری از رسیدن ایران و ترکیه به بالاترین سطح همکاری‌های دو جانبه در بخش گردشگری، بیان کرد: با توجه به دارا بودن پنجمین مقام بازدید گردشگری در دنیا و اهمیت بالای این صنعت در منابع اقتصادی ترکیه، همواره میزبانی از گردشگران و مدیریت صحیح آن از اولویت‌های اصلی دولت ترکیه به شمار می‌آید.  

«تکین» با اشاره به این‌که مردم ترکیه، ایرانیان را همانند هموطنان خود می‌دانند و با آن‌ها قرابت‌های فرهنگی و اجتماعی بسیار دارند، تاکید کرد: در تلاش خواهیم بود تا با ایجاد شرایط امن و ارتقاء و حفظ شأن میزبانی از گردشگران ایرانی، در راستای رفع نواقص و خلاء‌های موجود تلاش کنیم.

نماینده ترکیه در ایران همچنین گفت: در نزدیک‌ترین فرصت، امکان حضور هیأتی از وزارت فرهنگ و گردشگری به همراه بخش خصوصی ترکیه در ایران فراهم خواهد شد تا با تعریف ساز و کاری جدید ارتقاء روابط موجود در سطحی شایسته محقق شود.

انتهای پیام

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top