|
چهارشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۹ الأربعاء ١٦ ربيع الثاني ١٤٤٢ Wednesday, December 2, 2020
کد خبر: 702124
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۵/۲۷ - ۱۷:۵۹
در دیدار استادان و دانشجویان نخبه علم رباتیک دانشگاه آزاد اسلامی؛
هاشمی رفسنجانی: هیچ یک از موانع نتوانست در مسیر پیشرفت دانشگاه آزاد خللی ایجاد کند
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، گفت: به خاطر ماهیت مردمی این دانشگاه و نیازی که جامعه به آن دارد، هیچ یک از موانع سیاسی و بهانه گیری های حسودان نتوانسته در مسیر پیشرفت این دانشگاه خللی ایجاد کند.
هاشمی رفسنجانی هاشمی رفسنجانی: هیچ یک از موانع نتوانست در مسیر پیشرفت دانشگاه آزاد خللی ایجاد کند
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز به نقل از روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی ظهر امروز در دیدار استادان و دانشجویان نخبه علم رباتیک دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به مانع تراشی های همیشگی بر سر پیشرفت دانشگاه آزاد اسلامی این مطلب را بیان و بر نقش مردم در مقاطع مختلف این دانشگاه تأکید کرد.


رئیس مجمع تشخیص صلحت نظام در ابتدای این دیدار تبریک میلاد امام رضا(ع) و تبریک موفقیت های دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در مسابقات گوناگون داخلی و بین المللی، به خصوص مسابقات علمی و رباتیک جهانی، گفت: تجاری سازی تحقیقات دانشجویان و استادان یکی از آرزوهای دیرین ما در ایران بود که در مقطع فعلی توسط دانشگاه آزاد اسلامی عملی شده است.


هاشمی رفسنجانی ورود دانشگاه آزاد اسلامی به صنعت رباتیک را بسیار امیدوارکننده توصیف کرد و گفت: در افق آینده، ایران یکی از کشورهای مطرح در این صنعت جوان خواهد بود و شاهدیم که دانشجویان جوان دانشگاه آزاد اسلامی در میادین بین المللی از کشورها و دانشگاه های پیشرفته و بزرگ سبقت می گیرند.


رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی با اشاره به یکی از سفرهای خویش در سال های اول پس از پیروزی انقلاب به ژاپن، گفت: به عنوان یک مهمان دیپلماتیک مرا به بازدید یکی از ربات های بسیار ساده برده بودند و به آن افتخار می کردند و امروز این ما هستیم که با افتخار می توانیم بگوییم که دانشجویان جوان ما در ابعاد مختلف رباتیک نوآوری دارند.


وی وجود 900 شرکت دانش بنیان و چندین مراکز رشد در سطوح مختلف واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی را برای حرکت جامعه به سوی پیوند دانشگاه و صنعت مهم دانست و گفت: استعدادهای دانشجویان جوان و امکانات دانشگاه آزاد اسلامی کشور را در حالت جهشی به سوی پیشرفت علمی، فنی، صنعتی و تکنولوژی قرار خواهد داد.


رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، شهرت علمی دانشگاه آزاد اسلامی را باعث شناسایی استعدادهای ایرانی در جهان دانست و با اشاره به موفقیت های واحد ایلخچی این دانشگاه، گفت: بی دلیل نیست که کشورهای بزرگ از ما می خواهند که در شهرهای مهم آنان دفتر و با دانشگاه های مهم آنان تبادل استاد و دانشجو داشته باشیم.


هاشمی رفسنجانی، دعوت از دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان نماینده ی جمهوری اسلامی در جمع 7 کشور آغاز کننده ی صنعت ایتر و احداث کننده ی اولین نیروگاه جوش هسته ای در کشور فرانسه را نشان از موفقیت های این دانشگاه و به تبع آن جمهوری اسلامی دانست و گفت: همین الان یکی از استادان این دانشگاه به عنوان نماینده ی جمهوری اسلامی با دانشمندان و محققان صنعت ایتر در 7 کشور مهم دنیا مشغول گفت وگو می باشد، تا از توانایی های جوانان ایرانی در جهت پیشرفت دانش جامعه ی بشری استفاده شود.


وی با تشکر از همه کسانی که در موفقیت های دانشگاه آزاد اسلامی نقش داشتند، از خدمات دکتر جاسبی یاد کرد و گفت: به یاد داشته باشیم، دانشگاه آزاد اسلامی در شرایطی کار خود را شروع کرده بود که به خاطر فضای سیاسی و همچنین ادبیات مارکسیستی حاکم بر رسانه های کشور کارهای غیردولتی، به خصوص در بخش آموزش، تکفیر می شد.


رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی، با بیان این جمله که «دانشگاه آزاد اسلامی از همه ی موانع عبور کرده»، گفت: مطمئناً حسودان و مخالفان این راه آرام نخواهند نشست، اما وظیفه ی کسانی که اهدافی بزرگ در مسیر زندگی و برای پیشرفت کشور دارند، استقامت در مسیر برای اعتلای کشور است.


گفتنی است، چندی پیش بزرگترین و معتبرترین رقابت روباتیک جهان در لایپزیک آلمان برگزار شد که حاصل آن کسب 6 مقام برای تیمMRL دانشگاه آزاد اسلامی قزوین و یک مقام سوم برای دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلخچی بود و تیمMRL دانشگاه آزاد اسلامی قزوین به عنوان پرافتخارترین تیم این دوره از مسابقات برگزیده شد.


در این دوره از مسابقات، تیم روبات فوتبالیست سایز کوچک MRL دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین قهرمان جهان شد و در لیگ روبات شبیه ساز عامل امداد در رقابت اصلی و لیگ روبات شبیه ساز عامل امداد در شاخه توسعه زیرساخت، این تیم توانست مقام نخست جهان را از آن خود کند. در لیگ امدادگر واقعی نیز با اختلاف 8 امتیاز نایب قهرمان شد. تیم دانشگاه آزاد اسلامی واحد ایلخچی نیز در لیگ فوتبالیست انسان نما به مقام سوم جهان رسید.


در آغاز این دیدار، دکتر موسی خانی رئیس کمیته ملی روبوکاپ کشور و همچنین رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد قزوین، ضمن ارائه گزارشی از فعالیت ها و برنامه های دانش رباتیک، گفت: در انقلاب چهارم صنعتی، کاربرد هوش مصنوعی بر محور تعامل انسان و ربات قرار دارد و با توجه به مباحث مطرح شده، لزوم سیاستگزاری در مجمع تشخیص مصلحت نظام جهت توجه بیشتر به این حوزه، خواست و تقاضای دانشجویان است.


وی در ادامه به موفقیت های دانشجویان درمسابقات جهانی روبوکاپ 2016 اشاره کرد و گفت: 6 مقام توسط واحد قزوین و یک مقام توسط واحد ایلخچی نشانه ی توانایی جوانان ایرانی است.


همچنین مهدی دادور، سرپرست آزمایشگاه ربات امدادگر دانشگاه آزاد اسلامی قزوین به عنوان نماینده دانشجویان و محققین نیز، گفت: امروز ربات ها به عنوان عامل تعیین کننده در صنعت تبدیل شدند.


وی اظهار داشت: ربات ها در صنایع اتوماسیون، الکترونیک، دارویی و پزشکی نقش آفرینی می کنند، به طوری که در حال حاضر 2 میلیون و 300 هزار ربات صنعتی در دنیا مشغول فعالیت هستند.


در ادامه این دیدار رنجبران رئیس واحد ایلخچی و انگجی رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی (تبریز) نیز به بیان دیدگاه های خویش در اهمیت صنعت رباتیک در تکنولوژی و صنعت پرداختند.


همچنین حمید میرزاده در سخنانی دانشگاه آزاد اسلامی را یکی از مدل های توسعه علم در جهان دانست و با اشاره به پیشرفت های رباتیک در کشور، گفت: هوشمند سازی به مثابه ی کاهش هزینه ها حرف اول را می زند و دانشگاه آزاد اسلامی در این راستا کنسرسیومی متشکل از 21 واحد دانشگاهی تشکیل داده که تاکنون علاوه بر تحقیقات جامع، 14 قرارداد تجاری سازی رباتیک با بخش صنعت بسته است.


وی با ابراز تأسف از افزایش سکته های قلبی و مغزی در ایران، مژده ی ساخت رباتی برای لایروبی عروق داد و گفت: 900 شرکت دانش بنیان یا واحد فناور در این دانشگاه تشکیل شده که 80 درصد این شرکت ها مربوط به سه سال اخیر می باشد.


میرزاده رتبه 104 دانشگاه آزاد اسلامی از لحاظ تولید علم در دنیا را افتخارآمیز دانست و گفت: با تمام توان خویش برای ارتقاء جایگاه ایران در جهان تلاش خواهیم کرد.

 

222

آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top