|
جمعه ۲۴ مرداد ۱۳۹۹ الجمعة ٢٤ ذو الحجّة ١٤٤١ Friday, August 14, 2020
کد خبر: 702449
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۵/۲۸ - ۱۰:۱۶
مدیرکل پیشگیری‌های مردمی و مشارکت‌های مدنی قوه قضاییه:
50 هزار هیات مذهبی در کشور فعال است
مدیرکل پیشگیری‌های مردمی و مشارکت‌های مدنی قوه قضاییه گفت: 50 هزار هیات مذهبی در کشور فعال است که می‌تواند در پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی نقش بالنده داشته باشد.
 50 هزار هیات مذهبی در کشور فعال است
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید
به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز

جام نیوز، مهدی افتخاری چهارشنبه شب در جلسه اعضای قوه قضائیه کشور در سالن اجتماعات اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم گفت: در قانون جدید دادرسی کیفری که یکی از افتخارات کشور به شمار می‌رود ماده‌ای به تصویب رسید که نقش سازمان‌های مردم نهاد را با درجه مدعی العموم در دادستانی بالا آورده است.

مدیرکل پیشگیری‌های مردمی و مشارکت‌های مدنی قوه قضاییه افزود: ماده 66 قانون حقوق جزای اسلامی به سازمان‌های مردم نهاد اجازه می‌دهد به عنوان مدعی العموم نسبت به آسیب‌های اجتماعی ورود پیدا کند حتی اگر بزهکار و یا بزه دیده باشند.

وی در مورد آگاهی مردم نسبت به حقوقشان اظهار کرد: این قانون در سال 92 تصویب و در سال 94 ابلاغ شده است ولی سازمان های مردم نهاد از وجود چنین قانونی بی‌اطلاع بوده‌اند.

افتخاری خاطرنشان کرد: در راستای وظایف خود به سازمان‌های مردم نهاد اطلاع رسانی شده و در برنامه سال 95 برنامه آموزش و اجرایی شدن این ماده که از جمله موادی است که مدنیت را در جامعه ما ارتقاء می‌دهد وارد میدان شده‌ایم.

وی تصریح کرد: در کشور ایران تعداد زیادی از سازمان‌های مردم نهاد به وجود آمده‌اند اما متاسفانه در جوامع بین‌المللی این سازمان‌های مردم نهاد که مقام مشاوره کسب کرده باشند بسیار اندک است.

مدیرکل پیشگیری‌های مردمی و مشارکت‌های مدنی قوه قضاییه اظهار کرد: خبرنگاران باید دو سویه عمل کنند و همان گونه که خبرها را به گوش مردم می‌رسانند آسیب ها را نیز منعکس و پیگیری کنند که چرا جایگاه سازمان‌های مردم نهاد در کشور به این میزان ضعیف است در حالی که وظایف و رسالت های مهمی دارد.

وی با اشاره به دستیابی تنها هفت سازمان مردم نهاد به جایگاه مشاوره‌ای در سطح بین‌الملل، ظرفیت‌های بالنده این سازمان‌ها را مورد توجه ویژه قرار داد و در خصوص استفاده از ظرفیت های مذهبی افزود: بنا بر آمار سازمان تبلیغات اسلامی 91 هزار هیأت مذهبی در کشور وجود دارد اما طبق آمار واقعی 50 هزار هیات مذهبی در کشور فعال هستند و این آمار قطعی است.

مدیرکل پیشگیری‌های مردمی و مشارکت‌های مدنی قوه قضاییه گفت: معاونت پیشگیری از جرم برنامه تقویت نهادهای مذهبی با رویکرد پیشگیری را در سال 95 تصویب کرده تا یک روحانی و یک مداح با بنیه پیشگیری به محله و مسجد ورود داشته باشد و از این ظرفیت بالا در جلوگیری از آسیب ها حمایت کند.

افتخاری بیان کرد: در رابطه با کودکان کار که آسیب‌های اجتماعی زیادی آن ها را تهدید می کند باید وارد عمل شد چرا که این کودکان در خطر بزه کاری قرار دارند.

وی تاکید کرد: سازمان های مردم نهاد با مشارکت خانواده ها و هیات های مذهبی می توانند نقش مهمی در جلوگیری از بزهکاری ها و آسیب های اجتماعی دارند.

انتهای پیام

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
پربیننده جام آر اس اس ادامه
پربیننده های امروز آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top