|
جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹ الجمعة ١٨ ربيع الثاني ١٤٤٢ Friday, December 4, 2020
کد خبر: 702501
نظرات: 1
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۵/۲۸ - ۱۳:۴۴
مسئول پژوهشکده تحول و ارتقای علوم انسانی خبر داد؛
تطبیق علوم انسانی با قرآن و تحول آن تحت اشراف آیت‌الله مصباح یزدی
مسئول پژوهشکده تحول و ارتقای علوم انسانی و اجتماعی از تدوین کتاب «روشهای تحول در علوم انسانی» خبر داد و گفت: آیت‌الله مصباح یزدی با ارزیابی نظریات مختلف در علوم انسانی سعی در انطباق این نظریه‎ها و فرضیه‎ها با آیات و روایت دارند.
سعید زاهدی، مسئول پژوهشکده تحول و ارتقای علوم انسانی تطبیق علوم انسانی با قرآن و تحول آن تحت اشراف آیت‌الله مصباح یزدی
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش گروه فرهنگی جام نیوز، سید سعید زاهدانی مسئول پژوهشکده تحول و ارتقای علوم انسانی و اجتماعی درباره روند برنامه‎های تحول در علوم انسانی در آن پژوهشکده گفت: تاکنون یک سری زیربناها در راستای تحول در علوم اسلامی مبتنی بر روشهای تحقیق انجام شده و بعد از گذشت سه سال جمع‎بندی‌های ابتدایی صورت گرفته است و در حال حاضر در پژوهشکده تحول و ارتقای علوم انسانی در حال تدوین کتابی با عنوان «روشهای تحول در علوم انسانی» هستیم که قرار است تا انتهای تابستان به حد مطلوبی برسد.

 

وی با بیان اینکه در شیوه‎های تحول در علوم انسانی در حال بررسی روشهای فقهی، فلسفی و علم اصول هستیم، تصریح کرد: در این پژوهکشده شیوه‎های خاصی را با توجه به علوم مختلف معارفی به کار برده‎ایم.  عده‎ای قائل هستند در زمینه علوم انسانی اسلامی از طریق فقه به نتیجه مطلوب می‎توان دست یافت، عده‎ای قائلند این اقدام باید از طریق فسلفه و برخی معتقدند از طریق علم اصول و عده‎ای نظر بر روشهای علوم انسانی غربی دارند با این قید که هر بحثی با مبانی اسلام مخالف بود کنار بگذاریم.

 

زاهدانی با اشاره اینکه آیت‎الله مصباح یزدی در صدد تجمیع این نظریات و تطبیق قرآنی آنها هستند، گفت: درباره روشهای فقهی، فلسفی و علم اصول در راستای تحول در علوم انسانی کارهایی صورت گرفته است، مثلا حجت‌الاسلام پارسانیا به دنبال تنظیم مبانی فلسفی صدرایی در علوم انسانی اسلامی هستند؛ به طوری که بتوان بر اساس آن به راهکارهایی دست یافت. از طرفی آیت‎الله مصباح در پژوهشکده حوزه و دانشگاه به دنبال ترکیب این نظریات هستند، به این صورت که یکسری روشهای وحیانی را برای طراحی فرضیه و نظریه در راستای علوم انسانی مدنظر دارند و بعد در صدد هستند اینها را با روشهای موجود در علوم انسانی ارزیابی و در مقام جمع‎بندی سعی در انطباق این نظریه‎ها و فرضیه‎ها با آیات و روایات دارند. بنابراین هر کدام از این چهار گروه اگر بتوانند به جمع‎بندی مناسب برسند و مسائل اساسی کشور را حل کنند، آثارشان در جامعه نشر پیدا می‌کند./ تسنیم

 

115

 

مشاهده نظرات

از ریش پروفسوریش معلومه!

پاسخ

۰

۰

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
پربیننده جام آر اس اس ادامه
پربیننده های امروز آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top