|
یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ الأحد ١٩ ذو الحجّة ١٤٤١ Sunday, August 9, 2020
کد خبر: 702511
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۵/۲۸ - ۱۳:۲۸
رییس سازمان تعزیرات حکومتی:
چرخه معیوب و فاسد باعث بازگشت مجدد کالاهای قاچاق به بازار مصرف می‌شود
رییس سازمان تعزیرات حکومتی در سومین کمیته دیدگاه‌پردازی این سازمان گفت: چرخه معیوب و فاسد باعث بازگشت مجدد کالاهای قاچاق به بازار مصرف می‌شود.
 چرخه معیوب و فاسد باعث بازگشت مجدد کالاهای قاچاق به بازار مصرف می‌شود
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید
به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز

جام نیوز، علیرضا جمشیدی در سومین کمیته دیدگاه‌پردازی سازمان تعزیرات حکومتی  که با حضور اساتید حقوق دانشگاه‌‌ها و دانشجویان، مدیران، برخی از روسای شعب، رییس اتاق اصناف و معاون اتاق بازرگانی برگزار شد، اظهار کرد: برای رویکرد علمی در سازمان، به دنبال استفاده از تجربیات و الگو پذیری از کشورهای توسعه یافته هستیم.

وی ادامه داد: تاکنون موفق شده‌ایم مطالعه تطبیقی تجارب 30 کشور را انجام داده و بررسی کنیم. تجارب دیگر کشورها نشان می‌دهد که باید دخالت دولت در حوزه اقتصاد به کمترین حد ممکن برسد اما در عین حال دولت با شدت با متخلفان برخورد می کند؛ چرا که مردم در مقابل تخلفات و اجحاف به حمایت‌های دولت نیازمندند.

وی خطاب به اساتید دانشگاه‌ها گفت: نتایج برگزاری این جلسات در تنظیم لوایح و مقررات بکار گرفته می‌شود.  

رییس سازمان تعزیرات حکومتی از جامعه دانشگاهی درخواست کرد تا برای استقرار رویکرد علمی و نوین به سازمان تعزیرات کمک کنند.

وی در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت: کالاهای قاچاق سلامت محور در تمام دنیا امحا می شوند و از بازگشت کالاهای قاچاق به چرخه اقتصاد جلوگیری می شود. متاسفانه در کشورمان یک چرخه معیوب وجود دارد، که موجب می شود قاچاقچیان با استفاده از برخی دستگاه‌های قانونی، کالاهای قاچاق را دوباره در اختیار بگیرند.


14 هزار آرایشگاه زنانه فاقد مجوز عامل فساد اند


در این جلسه علی فاضلی رییس اتاق اصناف ایران طی سخنانی گفت: خوشبختانه با حضور دکتر جمشیدی در سازمان تعزیرات حکومتی شاهد نگاه علمی در این سازمان هستیم.

وی افزود: متاسفانه هنوز برای خشکاندن ریشه فساد در کشور اقدام مناسبی انجام نشده، زیرا قوانین در تعارض با یکدیگر هستند و اقتصاد دولت محور عامل فساد است.

وی تصریح کرد: 1053 آرایشگاه زنانه در تهران دارای مجوز هستند اما 14 هزار آرایشگاه زنانه غیرمجاز در تهران داریم که به صورت غیرمجاز و در منازل مسکونی فعال هستند، این مراکز  عامل اصلی فساد در کشور به شمار می‌روند.

رییس اتاق اصناف ایران اظهار داشت: برای بهبود شرایط نیاز به آسیب شناسی داریم، متاسفانه قوانینی وضع شده که تشدید کننده جرم است.

فاضلی افزود: امیدواریم با همکاری سازمان تعزیرات حکومتی بتوانیم گام‌های خوبی برداریم و رویکرد جدید این سازمان بتواند این همکاری را بیشتر و بهتر کند.

در این جلسه، مبحث «تنظیم گری پاسخگو: رویکردی تعاملی در مداخلات تنظیم گرایانه» توسط یکی از پژوهشگران مطرح و مورد بحث قرار گرفت و در ادامه اساتید دانشگاه و صاحب نظران به بحث و بررسی درباره این نظریه پرداختند.

براساس این گزارش،«تنظیم گری پاسخگو» عنوان نظریه ای است که نخستین بار  توسط جان برایت‌ویت و ایان آیرز در سال 1992 مطرح شد. این نظریه در واقع تلفیقی است از ایده‌هایی که در باب تنظیم گری در حقوق عمومی، نظریه بارزی در اقتصاد و نظریه قانون پاسخگو توسط فیلیپ سلزنیک مطرح شده است.

تنظیم‌گری تنها شامل اقدامات سلبی نمی‌شود بلکه مجموعه‌ای از سیاست‌های حمایتی و تحدیدگرایانه را شامل می‌شود که نهادهای گوناگون مقبولیت یافته در یک جامعه  در پی انطباق رفتارهای کنشگران خود با هنجارهای مقبول و مشروع اعمال می‌کنند. این نهادهای دارای مقبولیت لزوما یک سازمان عینیت یافته مانند دولت نیست بلکه  می‌تواند نهاد اخلاق یا مذهب یا باورهای اقلیتی باشد.

تنظیم گری پاسخگو ایده‌ای است که بر مبنای آن التزام عملی  افراد به هنجارهای قانونی وابسته به تعامل بین تنظیم گر و تنظیم شونده، انعطاف پذیری قواعد تنظیم گرایانه، درک  عوامل زیربنایی وقوع تخلف یا جرم و اعتقاد به مجازات به عنوان آخرین راهکار است.

جلسات کمیته دیدگاه پردازی به همت اداره کل آموزش و پژوهش سازمان تعزیرات حکومتی به صورت ماهانه برگزار می شود.

انتهای پیام

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
پربیننده های امروز آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top