|
دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹ الاثنين ١٣ ذو الحجّة ١٤٤١ Monday, August 3, 2020
کد خبر: 702543
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۵/۲۸ - ۱۴:۴۴
معاون دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه:
رسانه‌ها در انتشار اطلاعات طبقه‌بندی شده دقت کنند
معاون دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه گفت: برخی از ادعاهایی که گزارشگر ویژه کشوری و دبیرکل ارائه می کنند، مربوط به اخبار و اطلاعاتی است که توسط رسانه‌های خودمان منتشر می‌شوند و باید طبقه‌بندی موضوعات را مورد توجه قرار بدهیم.
 رسانه‌ها در انتشار اطلاعات طبقه‌بندی شده دقت کنند
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید
به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز

جام نیوز، خسرو حکیمی در نشست خبری در کرمان اظهار کرد: امروز رسانه‌ها وظیفه سنگین و مهمی به عهده دارند و می‌توانند با دقت نظر در تمیز اخبار واقعی و غیرواقعی رسالت خود را انجام بدهند.

وی افزود: برخی از ادعاهایی که گزارشگر ویژه کشوری و دبیرکل ارائه می‌کنند، مربوط به اخبار و اطلاعاتی است که توسط رسانه‌های خودمان منتشر می‌شوند و باید طبقه‌بندی موضوعات را مورد توجه قرار بدهیم تا بهانه‌ای بدست مقامات بین‌المللی نداده باشیم. البته اخبار مبتنی بر منبع موثق، با استحکام و قابل دفاع، وظیفه خبرنگار است اما دقت در طبقه‌بندی می‌تواند فوق‌العاده به دفاع بهتر و اقدامات تهاجمی ما کمک کند.
وی در ادامه با اشاره به برنامه سفرش به استان کرمان بیان کرد: اخیرا مقام معظم رهبری در هفته قوه قضائیه بر حقوق بشر اسلامی و تبیین این حقوق تاکید فرمودند و خوشبختانه دادگستری کل استان کرمان پیشقدم شده و دبیرخانه حقوق بشر اسلامی را تشکیل داده است.

مشاور رییس قوه قضائیه اظهار کرد: برای بررسی اصول و مبانی حقوق بشر اسلامی جلسه‌ای امروز تشکیل و مطالبی در حقوق بشر اسلامی و تفاوت آن با حقوق بشر غربی ارائه شد. در این جلسه دستورات الهی که در برگیرنده عناوین حقوق بشری غنی تر و محکم تر از اصطلاحات مشابه حقوق بشری اسناد غربی است، ارائه شد.

وی درباره موضع دفاعی ایران درباره ادعاهای مبنی بر نقض حقوق بشر در جمهوری اسلامی اظهار کرد: ما فقط با بیانیه اتحادیه اروپا و آمریکا مواجه نیستیم بلکه با ادعاهای کشورها و مقامات بین المللی مواجه هستیم و از این حیث لازم است از مواضع ایران دفاع کنیم.

وی اظهار کرد: در این راستا با پاسخ‌های مستند و معتبر پاسخ‌های لازم داده شده و در همان پاسخ‌ها به خلاف واقع بودن اتهامات آن‌ها پرداخته و با استناد به مبانی قانونی خود نیز به صورت تهاجمی آن‌ها را مورد نقد قرار داده‌ایم. بخش پایش ستاد حقوق بشر نسبت به پایش این ادعاها و بیانیه ها اقدام و به صورت متعادل نسبت به احصاء موارد نقض حقوق بشر به عنوان مثال در آمریکا و سایر کشورها اقدام و آن‌ها را منتشر کرده و در سایت حقوق بشر قرار داده می‌شود.

حکیمی درباره فعالیت ستاد حقوق بشر در استان‌های کشور اظهار کرد: از زمان تاسیس ستاد حقوق بشر در سال 84 پاسخگویی‌ها را با همکاری همه دادگستری‌های کشور انجام می‌دهیم و در هر استانی با پیشنهاد ستاد حقوق بشر، یکی از معاونان رییس کل هر استان به عنوان رابط ستاد شناسایی و مکاتبات ضروری ستاد را انجام می‌دهیم و در هر استانی پایگاهی تحت عنوان رابط ستاد حقوق بشر قوه قضائیه داریم.

وی درباره سکوت سازمان های بین المللی در مورد فجایع یمن و اقدامات صورت گرفته در بحرین اظهار کرد: ما به عنوان جمهوری اسلامی بیانیه صادر و مکاتباتی با سازمان ملل داشته و از نهادهای بین المللی انتظار داریم به این کشتارها خاتمه داده و براساس وظیفه ذاتی خود این موضوعات مهم را پیگیری کنند.

وی درباره پیگیری حقوقی فاجعه منا نیز گفت: رییس قوه قضائیه اقدام در این خصوص را به دادستانی کل کشور ارجاع داده و در این راستا جلسات متعددی با نهادهای ذیربط از جمله وزارت خارجه برگزار و اقدامات خوبی انجام شده است.

مشاور رییس قوه قضائیه افزود: ستاد حقوق بشر نیز در جهت مطالعه میدانی و دقت به بُعد حقوقی این موضوع کارهایی انجام داده، دبیر ستاد در جریان نظرات قرار گرفته و در ملاقات های‌شان مواضعی اتخاذ کرده که در جهت اجرای دستور رییس قوه قضائی در راستای پیگیری فاجعه منا بدون دخالت در ماموریت اعطایی به دادستانی کل کشور اقداماتی انجام بدهند.

انتهای پیام

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top