|
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ الجمعة ١٧ ذو الحجّة ١٤٤١ Friday, August 7, 2020
کد خبر: 702578
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۵/۲۸ - ۱۷:۴۷
۲۸ مرداد ۱۳۳۲:
روزی که دست اعتماد آمریکا گریبان ایران را گرفت
از زمانی که قدرت های دنیا به وجود آمدند ایران برایشان قطب قابل توجهی بود که دست به استعمار آن بزنند و آشکارترین زمان هم کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ است.
مصدق روزی که دست اعتماد آمریکا گریبان ایران را گرفت
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، آمریکا و انگلیس دو کشوری که همواره برای دست اندازی به کشورهای مختلف دست در یک آستین داشتند برای ایران هم از سال ها قبل نقشه های مختلفی را طراحی کردند. زمانی که برای نخستین بار مردم ایران توانستند به دولتی مستقل برسند و صنعت نفت شان را ملی کنند آمریکا و انگلیس دیگر تاب نیاوردند و این حرکت مردم ایران را به ضرر خودشان دیدند. پس برای ایجاد اختلال در این حرکت دست به دامان اراذل و اوباش شدند و در نهایت هم موفق شدند به ابزار آن ها حکومت را از چنگ مردم در بیاورند و دست نشانده ای را حاکم ایران کنند.

 

بنابراین گزارش، در تحلیل 28 مرداد 1332 رهبر معظم انقلاب اسلامی دیدگاه های مختلفی را داشتند اما در جدیدترین بیاناتشان در این زمینه اعتماد دکتر مصدق به آمریکا را علت اصلی این کودتا دانستند و به مسئولین کشور هشدار دادند که از تکرار این اشتباه  پرهیز کنند.

 

اگر در مورد کودتای 28 مرداد 1332 بخواهید بدانید می توانید متن زیر را بخوانید:

 

روز 28 مرداد يادآور کودتاي ننگين و سياهي است که شيريني نهضت ملي شدن صنعت نفت را در کام ملت ايران تلخ کرد. پس از پيروزي قيام سي تير به رهبري آيت‌الله کاشاني که باعث روي کار آمدن مجدد دکتر محمد مصدق شد، مصدق در صدد افزايش اختيارات خود و محدود کردن اختيارات مجلس شوراي ملي برآمد و بناي اختلاف با آيت‌الله کاشاني را گذاشت. بدين ترتيب او بدون توجه به نقش و رهبري آيت‌الله کاشاني در قيام سي تير که منجر به روي کار آمدن مجدد او شد، به پياده نمودن شعار «جدايي دين از سياست» پرداخت و برخي روحانيون و نزديکان آيت‌الله کاشاني را دستگير کرد. عوامل داخلي و خارجي نيز آنچنان شخصيت اين مرد روحاني بزرگ و شريف را لکه‌دار کردند که شايد بتوان آن را در تاريخ ايران بي‌سابقه دانست.

 

طرح کودتاي نظامي 28 مرداد را بايد در اصل، يک طرح انگليسي دانست. انگليس که پس از کوتاه شدن دست خود از صنعت نفت ايران، منابع بسياري را در منطقه و خصوصا ايران از دست داده بود، با قطع اميد از رسيدن به توافق، وارد مطالعه طرح يک کودتاي نظامي شد.

 

در ابتدا آمريکا مخالف بود اما پيروزي آيزنهاور در انتخابات رياست جمهوري آمريکا باعث تغييرات عمده‌اي در سياست خارجي آمريکا شد. کرميت روزولت رييس اداره خاور نزديک سازمان سيا به فرماندهي عمليات انتخاب شد و آمريکا و انگليس، ستاد مشترکي را در ايستگاه اطلاعاتي انگليس در قبرس تشکيل دادند و عمليات کودتا را طرح‌ريزي کردند. اگرچه اجراي نقشه کودتا در 25 مرداد شکست خورد و شاه از ايران فرار کرد اما سستي مصدق و دلايل مختلف ديگر باعث شد که در 28 مرداد 1332 کودتا عملي شود و سرلشکر فضل‌الله زاهدي مجري طرح کودتا به جاي مصدق نخست وزير شد و بدين ترتيب با قبضه شدن قدرت در دست استبداد داخلي و استعمار خارجي يکي از ننگين‌ترين دوره‌هاي استبداد در تاريخ معاصر ايران رقم خود و باعث حاکميت 25 سال ديکتاتوري محمدرضا شاه با حمايت مستکبرين و خصوصا آمريکا گرديد. اين واقعه تاريخي در‌س‌ها و عبرت‌هاي فراواني براي ملت ايران به همراه د اشت و به عنوان يکي از تلخ‌ترين روزها در تاريخ ايران ثبت شده است.

 

شبستان/222

آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top