|
شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ السبت ٢٥ ذو الحجّة ١٤٤١ Saturday, August 15, 2020
کد خبر: 702583
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۵/۲۸ - ۱۸:۰۴
لاریجانی در پاسخ به فلاحت پیشه؛
ایران هیچ پایگاه نظامی نه به روسیه و نه به هیچ کشور دیگری نداده است
رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر مواضع نزدیک ایران و روسیه در مورد مسایل سوریه و همچنین یمن گفت: ایران به هیچ وجه هیچ پایگاه نظامی نه به روسیه و نه به هیچ کشوری نداده است.
لاریجانی ایران هیچ پایگاه نظامی نه به روسیه و نه به هیچ کشور دیگری نداده است
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، حشمت الله فلاحت پیشه نماینده اسلام آباد غرب و دالاهو در تذکری ایین‌نامه ای و با استناد به ماده 110 آیین نامه داخلی مجلس در ادامه جلسه علنی دیروز چهارشنبه 27 مرداد گفت:‌ طبق آیین‌نامه، رئیس مجلس می‌تواند در ابتدای جلسات در خصوص مسائل مهم کشور صحبت کند. اسقرار جنگنده های روسی در پایگاه شهید نوژه همدان مطرح شده حال اینکه بر اساس اصل 146 قانون اساسی استقرار هرگونه پایگاه نظامی خارجی در کشور حتی برای استفاده صلح آمیز ممنوع است البته شاید شما ناظر به اصل 146 این موضوع را جزئی وظایف شورای امنیت ملی مطرح کنید که به نظر من این موضوع ارتباطی به وظایف و اختیارات این شورا ندارد.

 

وی اظهار کرد: روسیه با سیاست خارجه بسیار متفاوت و بعضا متلاطم و پر نوسان است روسیه در سال 1990 میلادی یک ابر قدرتی با یک موضع است ولی در سال 1991 با کشورهای غربی برای انجام اقدامات نظامی در منطقه همکاری می‌کند بعد از آن‌ در سال 1994 عضو طرح مشارکت برای صلح ناتو می‌شود که زمانی در مقابل و در جناح ورشو قرار داشت.

 

فلاحت پیشه بیان کرد: با وجودی که قدرت ها ملاحظات خاص سیاسی راهبری خودشان را دارند و در قالب این منازعات عمل می ‌کنند اما کشور جمهوری اسلامی ایران کشوری است که هرگاه با بحران مواجعه شد دو طرف شرفی و غربی در دنیا علیه‌اش بودند که نمونه‌های متعدد آن‌ را می‌توان در جنگ، تحریم و موارد دیگر ملاحظه کرد.

 

وی گفت: اولین بار بعد از جنگ جهانی دوم است که  همچنین امکانی در اختیار یک قدرت خارجی در ایران گذاشته می‌شود. درخواست من این است که طبق ماده 110 آیین ناماه توضیح دهید که آیا اقدامات صیانتی لازم در این رابطه وجود دارد و اینکه چقدر می‌توان در برابر نوسانات سیاسی و راهبردی در رفتار آینده روس ها اطمینان کرد که اینگونه آسمان خود را در اختیار روس‌ها قرار دهیم.

 

در ادامه علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این تذکر فلاحت پیشه گفت: در مورد حضور جنگنده‌های روسیه در پایگاه هوایی شهید نوژه همدان اخطار شما ناظر به اصل 146 قانون اساسی است که طبق آن‌ استقرار هرگونه پایگاه نظامی خارجی در کشور ممنوع است که بر این اساس پایگاهی در اختیار هیچ کسی قرار ندادیم.

 

وی تاکید کرد: اینکه ما با روسیه به عنوان متحد در مسائل منطقه به خصوص در سوریه همکاری داریم به معنای این نیست که پایگاهی به روسیه از نظر نظامی دادیم لذا اگر کسی این موضوع را در رسانه های مطرح کرده تکذیب می‌شود.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ما با روسیه همکاری داریم و آن‌ را به صورت علنی مطرح کرده ایم گفت: این همکاری به خاطر بحران تروریستی است که برخی کشور های مخرب منطقه و آمریکایی‌ها راه انداخته‌اند، می باشد. آن‌ها شرایطی را در منطقه ایجاد کرده اند که فکر می‌کنیم در این وضعیت روسیه تلقی درستی از منطقه پیدا کرد و در یک سال اخیر همکاری‌اش را با ما در زمینه حل بحران تروریسیتی در منطقه آغاز کرد.

 

لاریجانی با بیان اینکه همکاری ایران و روسیه در مسئله سوریه نزدیک است گفت: فکر می‌کنیم بعد از این مدت روشن شد که نظرات ایران از ابتدا در مورد سوریه درست بود به طوری که مقاومت می‌کرد که بحران آفرینی‌ها در سوریه باعث جرقه زدن آتش در کل منطقه می شود.

 

وی با ابراز خوشنودی از اینکه روسیه در مسئله یمن نیز توجه بیشتری دارد گفت: آرای ما در حل بحران تروریستی در منطقه با روسیه نزدیک است و همکاری می کنیم اما  به هیچ وجه هیچ پایگاه نظامی نه به روسیه نه به کشور دیگری در ایران داده نشده است.

 

خانه ملت/222

آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top