|
جمعه ۱۷ مرداد ۱۳۹۹ الجمعة ١٧ ذو الحجّة ١٤٤١ Friday, August 7, 2020
کد خبر: 702791
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۵/۲۹ - ۱۱:۴۲
دانشنامه حقوقی؛
مجازات تهمت زدن به دیگران چیست؟
یکی از دعاوی که در صدر جرائم و آمارهای دستگاه قضا است که بخش زیادی از ورودی‌های پرونده‌های دادگاه‌ها را به خود اختصاص می‌دهد دعوی تهمت و اتهام زنی است.
تهمت مجازات تهمت زدن به دیگران چیست؟
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس حوادث "جام نیوز"، هر کس به وسیله اوراق چاپی یا خطی یا به هر وسیله دیگر به کسی امری را ‌صریحا نسبت دهد یا آنها را منتشر كند که مطابق قانون آن امر جرم محسوب می‌شود و نتواند صحت آن اسناد را ثابت كند جز در مواردی که موجب حد است به حبس و شلاق یا یکی از آنها حسب مورد محکوم خواهد شد.

 

یکی از دعاوی که در صدر جرائم و آمارهای دستگاه قضا است که بخش زیادی از ورودی‌های پرونده‌های دادگاه‌ها را به خود اختصاص می‌دهد دعوی تهمت و اتهام زنی است.

باید پرسید اگر کسی به دیگری تهمت بزند و نتواند آن را اثبات کند مجازاتش چیست؟

ماده 697 قانون مجازات اسلامی در تعریف افترا قولی مقرر می‌دارد: هر کس به وسیله اوراق چاپی یا خطی یا به وسیله درج در روزنامه و جراید یا نطق در مجامع یا به هر وسیله دیگر به کسی امری را ‌صریحا نسبت دهد یا آنها را منتشر كند که مطابق قانون آن امر جرم محسوب می‌شود و نتواند صحت آن اسناد را ثابت كند جز در مواردی که موجب حد است به یک ماه تا یک سال حبس و تا 74 ضربه شلاق یا یکی از آنها حسب مورد محکوم خواهد شد.

 

واردی از افترا که موجب حد می‌باشد نسبت دادنِ زنا یا ... به دیگران است که در اصطلاحِ حقوقی «قذف» نامیده می‌شود و قذف‌کننده مستحق مجازات به میزان هشتاد ضربه شلاق است.

ماده 699 قانون مجازات اسلامی افترا را اینگونه تعریف می‌کند: هر کس عالما عامدا، به قصد متهم نمودن دیگری آلات و ادوات جرم یا اشیایی را که یافت شدن آن در تصرف یک نفر موجب اتهام او می‌گردد، بدون اطلاع آن شخص، در منزل یا محل کسب یا جیب یا اشیایی که متعلق به اوست بگذارد یا مخفی کند یا به نحوی متعلق به او قلمداد كند و در اثر این عمل شخص مزبور تعقیب گردد، پس از صدور قرار منع تعقیب یا اعلام برائت قطعی آن شخص، مرتکب به حبس از شش ماه تا سه سال و یا تا 74 ضربه شلاق محکوم می‌شود.

 

در صورتی که مفتری نتواند تهمتی را که به شما زده اثبات كند، طبق ماده 697 و699 قانون مجازات، به حبس از یک ماه تا یک سال یا تا 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

میزان

110

 

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top