|
سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹ الثلاثاء ٣ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Tuesday, October 20, 2020
کد خبر: 703022
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۵/۲۹ - ۱۱:۳۲
علی مطهری:
برخی رابطه با آمریکا را ختم انقلاب می‌دانند که اشتباه است/عملکرد دولت در سیاست داخلی ناموفق بود
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با ناموفق دانستن عملکرد دولت در سیاست داخلی، گفت: تناقض‌های موجود در نحوه برخورد با مطبوعات و عدم ایستادگی دولت در قبال آن‌ها نوعی حاکمیت دوگانه محسوب می‌شود. همچنین لغو کنسرت‌ها در استانی به نام خراسان، به معنی حکومت فدرالی است و در درازمدت برخی استان‌ها ادعای خودمختاری خواهند کرد. از این رو دولت باید در مقابل آن بایستد.
 برخی رابطه با آمریکا را ختم انقلاب می‌دانند که اشتباه است/عملکرد دولت در سیاست داخلی ناموفق بود
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید
به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز

جام نیوز، علی مطهری شامگاه پنجشنبه در گردهمایی حامیان دولت تدبیر و امید استان زنجان که در سالن همایش‌های دانشگاه آزاد زنجان برگزار شد، با ابراز خرسندی از حضور در شهر زنجان اظهار کرد: هرچند خیلی‌ها در دانشکده الهیات شاگرد شهید مطهری بوده‌اند، ولی ایشان فقط تحصیلات حوزوی داشتند و بسیاری از دکترها مثل شهید بهشتی و شهید باهنر تحت راهنمایی ایشان دکترا گرفتند. (در پاسخ به خطاب دکتر به شهید مطهری در جلسه).

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تشریح نظریات مختلف در مورد نقش افراد و سازمان‌ها در اداره جامعه ادامه داد: نظریات متفاوتی در این مورد وجود دارد، به طوری که برخی حاکمیت فیلسوفان و یا حاکمیت ساختار را ارجح دانسته‌اند، ولی شهید مطهری حاکمیت سازمان صالح را مهم‌تر از خود شخصیت‌ها می‌داند چرا که ای بسا افراد صالحی که به دلیل ساختار بد نتوانند منویات و مقاصد خود را محقق کنند.

مطهری افزود: بر اساس نظر شهید مطهری روحانی‌های بسیاری با نظرات اصلاحی وجود دارند که با ارتقاء به مرجعیت دست و پای آن‌ها بسته می‌شود که دلیل آن ضعف ساختار است.

وی با اشاره به فساد و مشکلات موجود در جامعه تصریح کرد: شاید این فسادها به دلیل نقص ساختاری جامعه روی می‌دهد و اصلاحات اجتماعی نیز به سختی رخ می‌دهد. در این صورت باید به فکر اصلاح ساختار بود.

*کاهش همبستگی ملی ناشی از کاهش خلوص نیت است

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی عدم وحدت و همبستگی ملی را نتیجه کمرنگ شدن خلوص نیت‌ها دانست و تاکید کرد: با دور شدن از اوایل انقلاب خلوص نیت کاهش و بر تفرقه‌ها اضافه شده است.

مطهری کاهش خلوص نیت را موجب تشدید قدرت پرستی اعلام کرد و گفت: قدرت طلبی فی نفسه بد نیست و با قدرت پرستی متفاوت است. نشانه قدرت پرست نبودن این است که وقتی کسی متوجه شود که فردی شایسته‌تر از وی وجود دارد کنار برود.

وی به حاکمیت قدرت پرستی در کشور اشاره کرد و گفت: حاکمیت تعصبات جناحی و گروهی موجب شده که گروه مقابل در صدد زمین زدن جناح حاکم به هر قیمتی باشند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با تشریح نظر استاد شهید مطهری در مورد آفت‌های نهضت گفت: شهید مطهری ۶ آفت را برای نهضت متصور بوده که شامل رخنه فرصت طلبان، نفوذ اندیشه‌های بیگانه، تجددگرایی افراطی و آفتی از نوع معنی یعنی کاهش خلوص نیت است که این آخری منجر به تفرقه و تشتت می‌شود.

مطهری با تاکید بر سابقه تاریخی تاثیرگذاری تفرقه و تشتت در از بین رفتن اتحاد و همبستگی مسلمانان و حواشی آن ادامه داد: فروپاشی امپراطوری عثمانی و قطعه قطعه شدن کشورهای مسلمان و کاشته شدن رژیم غاصب صهیونیسم در قلب دنیای اسلام نتیجه تفرقه است.

وی با بیان اینکه ارزیابی‌ها از عملکرد دولت با معیارها و شاخص‌های شعارهای اولیه انقلاب می‌تواند مفید فایده باشد، افزود: اقدامات دولت در حوزه سیاست خارجی از جمله خروج ایران از انزوا و کاهش ایران هراسی مفید بوده و برای کاهش ایران هراسی در میان اعراب باید اقداماتی انجام شود، از جمله بدبینی تاریخی اکثر آنها به شیعه باید برطرف شود.

*باید از فرصت حضور اوباما استفاده کرد

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی بر لزوم استفاده بهینه از فرصت برجام به نفع کشور تاکید کرد و گفت: کشور در حد توان باید از برجام و حضور اوباما به عنوان رئیس جمهور امریکا بهره ببرد چرا که معلوم نیست این فرصت یکبار دیگر تکرار شود.

مطهری با اشاره به تابو شدن موضوع رابطه با امریکا گفت برخی خیال می کند رابطه با آمریکا به ممممی تم انقلب است واینشتااست. می‌توان با پایبندی بر اصول و ارزش‌های انقلاب مانند آرمان آزادی فلسطین با آمریکا هم رابطه داشت کما اینکه اگر با امریکا رابطه داشتیم خیلی از مشکلات بانکی حل می‌شد.

وی با تاکید بر لزوم آسیب شناسی رفتار خود در قبال اهل سنت ابراز کرد: باید نسبت به رفع سوء تفاهم‌ها از جمله همکاری شیعه با کفار بر ضد اهل سنت اقدام شود تا به آن‌ها ثابت شود که بر ضد آن‌ها با کسی متحد نمی‌شود چرا که مسلمان نباید تحت سلطه کافر قرار گیرد.

*القای حاکمیت دوگانه

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با ناموفق دانستن عملکرد دولت در سیاست داخلی اضافه کرد: تناقض‌های موجود در نحوه برخورد با مطبوعات و عدم ایستادگی دولت در قبال آن‌ها نوعی حاکمیت دوگانه محسوب می‌شود و همچنین لغو کنسرت‌ها در استانی به نام خراسان، به معنی حکومت فدرالی است و در دراز مدت برخی استان‌ها ادعای خودمختاری خواهند کرد. از این رو دولت باید در مقابل آن بایستد.

مطهری تصریح کرد: امام جمعه حق دخالت در امور اجرایی را ندارد.

وی ممنوعیت نوشتن در مورد حصر خانگی در نشریات و همچنین انتقاد از قوه قضائیه را از دیگر مواردی اعلام کرد که باید دولت در مقابل آن ایستادگی کند، چرا که وقتی می‌گوییم آزادی بیان باید این آزادی واقعی باشد.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی به مباحث حقوق بشری مطرح شده بر ضد ایران اشاره و تاکید کرد: باید دو بخش را تفکیک کرد، احکام شرعی مانند قصاص و دیگر برخی رفتارهای ما در برخورد با منتقدان که باید اصلاح شود.

مطهری موفقیت دولت در بخش اقتصاد را نسبی دانست و ادامه داد: قانون‌گرایی دولت فعلی در مقابل قانون شکنی و قانون گریز بودن دولت قبلی، انضباط مالی، ثبات اقتصادی، عدم نوسان بازار و کنترل تورم از دیگر توفیقات نسبی دولت مستقر محسوب می‌شود.

وی به نقش کاهش شدید قیمت نفت در وضعیت اقتصادی کشور اشاره و تاکید کرد: مصانعه و ملاحظه‌کاری از دیگر نقاط ضعف دولت در حوزه اقتصاد است، چرا که به نظر می‌رسد در اجرای برخی از اقدامات مفید به حال اقتصاد کشور از جمله قطع یارانه افراد غیر نیازمند ملاحظه‌کارانه عمل می‌کند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی عدم دخالت به موقع در مورد قانون شکنی‌های موسساتی مانند موسسه اعتباری ثامن‌الحجج را از دیگر ضعف‌های دولت اعلام کرد و گفت: دخالت نهادهای حکومتی و نظامی در اقتصاد نیز دست دولت را در ایجاد تحول اقتصادی بسته که باید تعیین تکلیف شود.

*موفقیت دولت در حوزه فرهنگ نسبی است

مطهری موفقیت‌های حوزه فرهنگ را هم نسبی عنوان کرد و گفت: هر چند با تولید فیلم‌های خوب، مردم با سینما آشتی کرده‌اند، ولی با وجود توهین آمیز بودن اقدام نشریه یالثارات، فلسفه برگزاری جشن حافظ با شاخصه‌های موجود در آن قابل درک نیست و باید آسیب شناسی شود.

وی بی‌توجهی به فرهنگ عمومی را از دیگر نقاط ضعف همه دولت‌ها برشمرد و تاکید کرد: ندیدیم دولتی برای فرهنگ عمومی مثلا، بهبود شرایط رانندگی کاری بکند، چرا که دولت هم مانند روحانیت و صدا و سیما برای جامعه مربی محسوب می‌شود و باید برای بهبود وضع در این حوزه برنامه‌ریزی داشته باشد.

انتهای پیام

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top