|
سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ الثلاثاء ١١ صفر ١٤٤٢ Tuesday, September 29, 2020
کد خبر: 703314
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۵/۳۰ - ۱۱:۰۶
یک استاد دانشگاه: باید به آمریکا فشار بیاوریم تا سر قولش در برجام بایستد
عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی انتخاب روحانی را برای چهار سال آینده در جامعه کنونی ایران ضرورتی اجتناب‌ناپذیر دانست و گفت: این ضرورت به دلیل نبود نیروی شناخته شده‌ی دیگری که بتواند وضعیت کشور را مخصوصا در شرایط فعلی که جامعه ایران به شدت از تحولات بین‌الملل تاثیر می‌پذیرد کنترل کند، به وجود آمده است.
 یک استاد دانشگاه: باید به آمریکا فشار بیاوریم تا سر قولش در برجام بایستد
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید
به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز

مهدی نجف‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار جام نیوز، با تاکید بر این که برجام  از نظر سیاسی و دیپلماتیک به تنهایی دستاورد بزرگی برای دولت یازدهم محسوب می‌شود، اظهار کرد: تصور کنید اگر برجام نبود کشور در چه وضعیتی به سر می‌برد و چقدر تحت فشار جنگ، تهدیدات نظامی و تحریم شدید اقتصادی بود، در حالی که اکنون دیگر گزینه حمله نظامی به ایران یا سیاست‌های تهاجمی آمریکا نسبت به کشورمان مطرح نیست.

او با اشاره به این که برجام در عرصه سیاست خارجی کشور را از مشکلات جدی رهایی بخشید، ادامه داد: دولت آمریکا در زمینه مذاکرات هسته‌ای برنامه را طوری طراحی کرده بود که اگر ایران به پای میز مذاکره باز نمی‌گشت فروش نفت کشور به صفر می‌رسید، از طرف دیگر با توجه به این که ایران منبع قابل توجه دیگری برای ایجاد درآمد در اختیار ندارد در این صورت چطور کشور اداره می‌شد؟ بنابراین برجام به تنهایی دستاورد بزرگی برای دولت محسوب می‌شود هر چند این روزها گفتمانی تحت عنوان گفتمان هیچ به منظور تخریب دولت و دستاور بزرگ آن شکل گرفته است.

این عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی هدف ایجاد گفتمان هیچ را در جهت زیر سوال بردن سیاست خارجی دولت تدبیر و امید تلقی و خاطرنشان کرد: بحث از آن‌جایی شروع شد که رییس کل بانک مرکزی ایران به آمریکا رفت و به منظور این که آمریکایی‌ها بیش‌تر تلاش کنند تا برجام شکست نخورد به آنان گوشزد کرد برجام تاکنون دستاوردی نداشته است اما این سخن قبل از این که به گوش آمریکایی‌ها برسد توجه گروه‌های مخالف دولت را در ایران به خود جلب کرد که آن را به ایجاد گفتمانی تحت عنوان گفتمان هیچ ترغیب کردند. زمانی که پیرامون موضوعی گفتمان ایجاد می‌شود مسائل مختلف به دور هم تنیده شده و فقط موضوع بزرگ‌تر خواهد شد.

نجف‌زاده با بیان این که طبق منطق مذاکره دو طرف مذاکره کننده تا آخرین لحظه باید تلاش کنند تا امتیازات بیش‌تری از طرف مقابل بگیرند، اضافه کرد: ما در مقابل آمریکا این واکنش را نشان دادیم اما در ایران پژواک دیگری داشت و عده‌ای سعی کردند بگویند که وضعیت کشور در دولت فعلی مانند وضعیت آن در دولت پیشین است در حالی که این‌طور نیست و می‌بینیم که تحولات بسیاری از جمله کنترل تورم رخ داده است، هر چند هنوز چرخه تولید به طور کامل راه نیفتاده و بخش عمده‌ای از مطالبات ایران از آمریکا باقی مانده است. به همین دلیل ما باید به طرف آمریکایی خود فشار وارد کنیم تا بتواند سر قول خود بایستد اما این که از واکنش‌ ایران در این وضعیت به عنوان ابزاری برای تخریب دولت استفاده شود دور از مصالح ملی است.

وی با اشاره به این که برخی از گروه‌های سیاسی داخل ایران از برجام به عنوان ابزاری برای تخریب دولت استفاده می‌کنند، افزود: به عقیده من این افراد صادق نیستند زیرا در نظر نمی‌گیرند اگر برجام اتفاق نمی‌افتاد کشور در چه وضعیتی به سر می‌برد. از ابتدا نیز قرار نبود برجام خود به خود گشایش ایجاد کند بلکه این تحول نقطه آغازی برای گشایش‌های بعدی بود در حالی که با سنگ‌اندازی‌هایی که در داخل و خارج از کشور انجام می‌شود مانع گشایش‌های بیش‌تر خواهد شد.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی جهت‌گیری دولت روحانی را در سیاست خارجی مبتنی بر گسترش روابط بین‌الملل دانست و  عنوان کرد: با توجه به این که منابع داخلی کفاف اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را نمی‌دهد برای آن که بتوانیم در عرصه اقتصاد قدرتمند عمل کنیم و منابعی که در طول هشت سال فعالیت دولت پیشین مورد غفلت واقع شده بودند را دوباره به کار گیریم نیاز به سرمایه‌گذار خارجی داشتیم، بدون این که سرمایه‌گذاری خارجی صورت گیرد اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی غیرممکن بود.

نجف‌زاده یادآور شد: متاسفانه عده‌ای در کشور از اقتصاد مقاومتی سوء تعبیر دارند و گمان می‌کنند که اگر  می‌خواهیم اقتصادی مقاوم در کشور داشته باشیم باید روابط ایران با جهان پیرامون قطع شود و اکنون از روابط دولت تدبیر و امید با سایر کشورها به عنوان وسیله‌ای برای تخریب دولت استفاده می‌کنند در حالی که هیچ عقل سلیمی این سیاست را نمی‌پذیرد.

او بیان کرد: جهت‌گیری آقای روحانی در عرصه سیاست خارجی بدین منظور بوده که ایران بتواند از منابع بین‌المللی برای نقاط ضعف موجود در کشور استفاده شود که جهت‌گیری مثبتی تلقی می‌شود و باید اجازه داد تا این اتفاق بیافتد. اگر این سیاست ناموفق بود مردم در انتخابات بعدی به این گفتمان رای نخواهند داد و گفتمان بعدی سر کار خواهد آمد و آن زمان است که می‌توان شفافیت سیاسی در کشور داشت و گفت دولت در عملکردش موفق نبوده است، اما این که عده‌ای سنگ‌اندازی کرده و از اقتصاد مقاومتی سوء استفاده می‌کنند و مانع راهبردهای کلان دولت می‌شوند در دراز مدت حتی اقتصاد مقاومتی را دچار مشکل خواهد کرد.

این عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی با تاکید بر اینکه فضای بین‌الملل فضایی به شدت متکثر است، ادامه داد: این فضای سیال و متکثر استراتژی‌های مختلفی را می‌طلبد. اگر رهبری در سطح بالای کشور صحبت می‌کنند دلیل نمی‌شود که عده‌ای در عرصه‌های کوچک‌تر و پایین‌تر همان حرف‌ها را تکرار کرده و سوء استفاده کنند زیرا جامعه باید در رویارویی با محیط بین‌الملل استراتژی‌های مختلفی را اتخاذ کند.

نجف‌زاده اضافه کرد: کشور ما در منطقه دشمنان قدیمی و جدید بزرگی دارد که اجازه نخواهند داد جامعه ایران و دولت روحانی در گشایش‌های اقتصادی و بین‌المللی بتواند موفق شود، از طرف دیگر نیز دوستانی دارد که در روابط و شرایط حاکم بر این کشور بسیار تاثیرگذار هستند. علاوه بر منطقه دولت آقای اوباما با چندین نهاد تصمیم‌گیرنده در محیط بین‌الملل حضور داشته و هم‌چنین شبح آقای ترامپ و احتمال حضور خانم کیلینتون در انتخابات آتی آمریکا وجود دارد که هر کدام از این شرایط استراتژی‌های خاص خود را می‌طلبد حتی در روابط با کشورهای اروپایی باید روش‌های مخصوصی پیش گرفته شود. پس اگر فکر کنیم که محیط بین‌الملل دارای ساختار مشخصی بوده و می‌توان در مقابله با آن استراتژی ثابتی را پیش گرفت اشتباه کرده‌ایم.

وی افزود: به عقیده من آقای روحانی در سیاست خارجه خود تا حدی موفق بوده است به دلیل اینکه توانسته نقاط گریز از مرکز موجود در منطقه را در فضای بین‌الملل کنترل کند. پس از تصویب برجام اسراییل تقریبا در وضعیت بغرنجی قرار گرفته و دیگر مانند گذشته توانایی بسیج کردن جبهه‌های مختلف را ندارد. هم‌چنین عربستان نیز در قبال ایران دیگر ابزاری در اختیار ندارد تا برخورد سختی از خود نشان دهد. این مساله گویای آن است که سیاست خارجی دولت آقای روحانی در عرصه روابط بین‌الملل توانسته است تنش‌ها را تا حد زیادی کاهش دهد.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی کاهش تنش‌ها را در فضای بین‌الملل به نفع کشور تلقی کرد و گفت: قطعا در چنین فضایی بهتر می‌توان تصمیم‌گیری کرد. در حال حاضر اسراییل و عربستان که همواره بر  ایران فشار می‌آورند تقریبا وضعیت منفعلانه‌ای در برابر سیاست خارجه ایران به خود گرفته‌اند. افراد و گروه‌هایی که در وضعیت فعلی با سیاست‌های آقای روحانی مخالفت می‌کنند باید در نظر داشته باشند اگر کوچک‌ترین تغییری در فضای بین‌الملل با توجه به انتخابات پیش‌رو در آمریکا ایجاد شود وضعیت کشور  از شرایط فعلی بغرنج‌تر خواهد شد.

نجف‌زاده با بیان این که در دو ماه آینده احتمال وقوع تحولات بسیاری در کشور و منطقه وجود دارد، عنوان کرد: اگر هم‌اکنون در ایران انتخابات برگزار شود برای اصولگرایان، اصلاح‌طلبان و اعتدالیون گزینه‌ای غیر از آقای روحانی وجود ندارد زیرا رفتار دولت آقای روحانی در محیط بین‌الملل و عرصه داخلی به گونه‌ای بوده است که هیچ جایگزینی برای وی وجود ندارد هر چند احتمال دارد در ماه‌های آتی تحولات بسیاری رخ دهد اما در حال حاضر نیروهای سیاسی در ایران به وضعیتی رسیده‌اند که در بازی شطرنج از آن به عنوان وضعیت فقدان حرکت یاد می‌شود. در چنین شرایطی احتمال انجام حرکت تند و آنی به حداقل می‌رسد.

او با اشاره به این که علاوه بر اصلاح‌طلبان و اعتدالیون بخشی از اصولگرایان نیز در انتخابات پیش‌رو از آقای روحانی حمایت خواهند کرد، افزود: احتمال وجود این حمایت گسترده به این دلیل است که نیروی شناخته شده‌ی دیگری که بتواند وضعیت کشور را مخصوصا در شرایط فعلی که جامعه ایران به شدت از تحولات بین‌الملل تاثیر می‌پذیرد کنترل کند وجود ندارد.  انتخاب رییس‌جمهور روحانی برای چهار سال آینده ضرورت اجتناب‌ناپذیر جامعه ایرانی کنونی است.

عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی با بیان این که استراتژی آقای روحانی در سیاست داخلی متمرکز بر ایجاد ائتلافی ملی در کشور بود، اضافه کرد: به عقیده من این مساله نقطه ضعف دولت در عرصه سیاست داخلی به شمار می‌رفت زیرا واکنش‌ها نسبت به اقدامات دولت بسیار زیادتر از حد معمول شد و اجازه اجرای پلت‌فرم آقای روحانی داده نشد در حالی که اگر این پلت‌فرم اجرایی و بازخورد آن مشاهده می‌شد به مراتب تاثیرات بهتری از خود به جا می‌گذاشت. پیش‌بینی می‌شود که رییس‌جمهور روحانی در عرصه سیاست داخلی اجرای استراتژی خود را برای چهار سال آینده گذاشته است.

نجف‌زاده با اشاره به این که نمی‌توان به گروه‌های سیاسی داخل کشور توصیه‌های اخلاقی کرد، گفت: در شرایط کنونی دولت روحانی در عرصه داخلی حرکت بسیار کندی دارد هرچند سیاست دولت این نیست اما به دلیل موانع و فشارهای موجود حرکت نسبتا آرامی دارد.

وی با مقایسه دیپلماسی و سیاست خارجی دولت نهم و دهم با دولت یازدهم، یادآور شد:. در دولت پیشین به تعبیر آقای احمدی‌نژاد سیاست خارجی کشور سیاستی تهاجمی بود. به عقیده من ذهنیت آقای احمدی‌نژاد بیش‌تر ذهنیتی مکانیکی بود تا خلاقانه؛ یعنی نتوانست از فضای متکثر بین‌الملل برای بسیج کردن نیروها به منظور افزایش قدرت سیاست خارجی ایران استفاده کند در حالی که دولت تدبیر و امید این کار را هرچند بسیار آرام و کُند، انجام می‌دهد.

این تحلیل‌گر مسائل سیاسی با اشاره به این که در رفتار سیاست خارجی دولت پیشین دوگانگی مشاهده می‌شد، خاطرنشان کرد: آقای احمدی‌نژاد از یک طرف به دنبال از بین بردن نظم محیط‌ بین‌الملل و از طرف دیگر مجبور به کنش در این محیط بود. به عقیده من رییس‌جمهور روحانی پذیرفت که نمی‌توان نظم موجود در فضای بین‌الملل را از بین برد هر چند اصلا چنین نظمی وجود ندارد. با توجه به این که در محیط بین‌الملل هیچ رابطه دوستی و دشمنی برای ابد وجود ندارد و روابط دائما در حال تغییر هستند ما باید یاد بگیریم که بازیگر باشیم.

وی در خصوص پیش‌بینی انتخابات آتی در ایران، اضافه کرد: برای پیش‌بینی دقیق وضعیت احتمالی باید تا آبان‌ماه و مشخص شدن رییس‌جمهور آمریکا صبر کرد. اگر آقای ترامپ به قدرت برسد احتمال این که یک چهره جدید سیاسی نیز در ایران به ظهور برسد وجود دارد، البته به شرط این که ترامپ رفتارهای خارج از قاعده‌ای را در رابطه با ایران پیش گیرد بنابراین بخشی از پیش‌بینی برای دوره بعد ریاست جمهوری در ایران به انتخابات آمریکا بستگی دارد هر چند این مساله به این معنا نیست که ما تحت تاثیر رفتار ایالات متحده آمریکا هستیم بلکه به این معناست که پژواک تغییرات در جهان در جامعه ایران شنیده می‌شود.

این عضو هیات علمی گروه علوم سیاسی دانشگاه فردوسی در خصوص تاثیر شرایط داخلی کشور بر نتیجه انتخابات آتی، عنوان کرد: جامعه ایران در وضعیت کنونی دارای تعادل نسبی است و در چنین وضعیتی احتمال این که یک نفر دیگر به ظهور برسد بسیار اندک است زیرا جامعه ایران نشان داده چنین رفتاری را نمی‌پذیرد. مدل روان‌شناسی ایران بدین صورت است که تا به تعادل کامل نرسد مبادرت به انجام حرکت‌های خارج از عرف نمی‌کند و به همین دلیل احتمال این که در چهار سال آینده در بر همین پاشنه بچرخد بسیار زیاد است مگر این که وضعیت دولت آمریکا آنقدر تغییر کند که بر ایران تاثیر شگرفی بگذارد.

انتهای پیام

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top