|
یکشنبه ۶ مهر ۱۳۹۹ الأحد ٩ صفر ١٤٤٢ Sunday, September 27, 2020
کد خبر: 703364
نظرات: 2
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۵/۳۰ - ۱۳:۰۳
حذف اقتصاد مقاومتی از تمام برنامه‌های ۵ سال آینده کشور؛
فرارِ دولت روحانی از اقتصاد مقاومتی در برنامه ششم
دولت تدبیر و امید که در سه سال گذشته هنوز برای اقتصاد مقاومتی برنامه ننوشته و قرار بوده در برنامه ششم این برنامه را بگنجاند با حذف مفاد اقتصاد مقاومتی از برنامه ششم اجرای این برنامه را بار دیگر به کما برد.
دولت روحانی فرارِ دولت روحانی از اقتصاد مقاومتی در برنامه ششم
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس اقتصادی "جام نیـوز"، دولت روحانی در آخرین سال فعالیت خود و در حالی که سه سال از ابلاغ سیاستهای اقتصاد مقاومتی می‌گذرد، باز هم از اجرای این سیاستها طفره می‌رود تا کشور در شرایطی که نیاز مبرمی به اجرای این سیاست‌ها دارد، بازهم در حوزه اقتصاد با مشکلات جدی رو به رو شود.

 

  عملکرد 1100 روز گذشته رئیس‌جمهور و یارانش نشان داده که دولت یازدهم بنای سازگاری با اقتصاد مقاومتی را ندارد. اقتصاد مقاومتی به عنوان یکی از اصول مهم برای حفظ استقلال اقتصادی کشور در بهمن ماه 92 و در سالهای فعالیت دولت تدبیر و امید توسط رهبر معظم انقلاب اسلامی ابلاغ شد. از همان روزهای نخست ابلاغ این 24 بند مهم و حیاتی، رئیس جمهور و مسئولین دولت یازدهم وعده دادند که به زودی برنامه اقتصاد مقاومتی را برای دستگاههای مختلف به رشته تحریر در خواهند آورد، اما این وعده آنها هیچگاه تحقق پیدا نکرد.

 

 بی توجهی دولت به اقتصاد مقاومتی باعث شد که در سال 94 رهبر معظم انقلاب اسلامی چند بار در تریبون های رسمی از مسئولین اجرایی کشور در این زمینه انتقاد کنند و حتی خودشان پیشنهاد تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی را بدهند. رئیس جمهور هم در پاسخ به این مطالبه رهبری ستادی با ریاست اسحاق جهانگیری تشکیل داد، تا برنامه اقتصاد مقاومتی را به صورت عملیاتی طراحی کنند.

 

دولتمردان ابتدا برنامه ای را با 11 بند نوشتند که بیشتر شامل برنامه های روزمره‌شان بود و ارتباط چندانی با اقتصاد مقاومتی نداشت. همین مسئله هم باعث شد تا این برنامه چندان مورد توجه کارشناسان و صاحب نظران حوزه اقتصاد قرار نگیرد و دولتمردان این بار وعده جدیدتری را در این زمینه بدهند.


 آنها اعلام کردند که قرار است برنامه عملیاتی اقتصاد مقاومتی را در قالب لایحه برنامه ششم توسعه تدوین کرده و به مجلس تقدیم کنند. مجلس هم در آستانه انتخابات تصمیم گرفت قانون برنامه پنجم توسعه را یک سال دیگر تمدید کند تا عملا اجرای برنامه های مرتبط با اقتصاد مقاومتی هم برای یک سال دیگر به حالت تعلیق در بیاید!


اما روز گذشته خبری منتشر شد که نشان می دهد که دولت تدبیر و امید در برنامه ششم توسعه هم قصد ورود به حوزه اقتصاد مقاومتی را ندارد. ایرج ندیمی مشاور محمد باقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه دیروز اعلام کرد که دولت برنامه اقتصاد مقاومتی را از لایحه برنامه ششم توسعه حذف کرده است. وی در توجیه حذف برنامه اقتصاد مقاومتی از این لایحه گفت: "اقتصاد مقاومتی یک بسته مشخص است و مجلس نمی‌تواند آن را تغییر دهد، پس ارسال آن به مجلس توجیه ندارد و دولت به همین جهت در برنامه درباره اقتصاد مقاومتی بحثی نکرده است."


بنابراین به نظر می رسد که دولت آقای روحانی در آخرین سال فعالیت خود و در حالی که سه سال از ابلاغ سیاستهای اقتصاد مقاومتی می گذرد، باز هم از اجرای این سیاستها طفره می رود تا کشور در شرایطی که نیاز مبرمی به اجرای این سیاستها دارد، بازهم در حوزه اقتصاد با مشکلات جدی رو به رو شود.حذف اقتصاد مقاومتی از برنامه ششم اجرای اقتصاد مقاومتی را باز هم به تعویق می‌اندازد
در همین زمینه دکتر وحید شقاقی شهری اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی در گفتگو با «نسیم آنلاین» اظهار کرد: دولت یازدهم به سمت اجرای برنامه های عملیاتی اقتصاد مقاومتی رفت، ولی در کنار این مسئله دولتمردان در حال تدوین برنامه ششم توسعه هم بودند.
وی افزود: اما سال گذشته که مسئولان ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی خدمت رهبر معظم انقلاب می رسند ایشان به دولت مردان می گویند که دو برنامه برای کشور ننویسید و بهتر است که برنامه اقتصاد مقاومتی را زیر مجموعه برنامه ششم توسعه قرار دهید.


این اقتصاددان بیان کرد: این درست نیست که ما یک برنامه اقتصاد مقاومتی و یک برنامه ششم توسعه داشته باشیم که اهداف و محورهای آنها با هم متضاد باشد. تجربه نشان داده هر زمانی دو برنامه داشتیم یکی از آنها کنار گذاشته شده و یا توجه کم تری به آن شده است. به عنوان مثال در دولت سازندگی ما هم برنامه اول توسعه را داشتیم و هم برنامه تعدیل اقتصادی و در دولت گذشته هم هم برنامه طرح تحول اقتصادی داشتیم و هم برنامه چهارم و پنجم توسعه که یکی از آنها به خوبی اجرا نشدند.


شقاقی شهری گفت: وقتی دولتها جدا از برنامه توسعه، برنامه دیگری می دهند آن برنامه توسعه کنار گذاشته شده و اجرا نمی شود و یک جایی هم برنامه ناقص اجرا می شود چون همت کافی برای آن گذاشته نمی شود. در حال حاضر دولت برنامه اقتصاد مقاومتی برای سال 95 را نوشته که حدود 112 برنامه را براساس آن به دستگاههای مختلف ابلاغ کرده است.


وی عنوان کرد: ولی هدف این بود که این 112 برنامه هم در دل برنامه ششم توسعه بیاید و اهداف برنامه ششم هم در راستای سیاستهای اقتصاد مقاومتی طراحی شود. برنامه اقتصاد مقاومتی یک برنامه کلان بوده که تنها پروژه محوری نیست و یک رویکرد و نگاه است و حتی نیازمند به منابع مالی مشخص است.
این عضو هیات علمی دانشگاه خوارزمی تصریح کرد: هدف این بود که منابع مالی رویکردها و اهداف برنامه ششم همه در راستای اقتصاد مقاومتی باشد .نمی توان کشور را با دو نگاه متفاوت اداره کرد. نگاه دولتمردان که لازم نیست که برنامه اقتصاد مقاومتی در برنامه ششم بیاید، نگاه غلطی است.
شقاقی شهری گفت: اگر بخواهیم برنامه ششم را از برنامه اقتصاد مقاومتی جدا کنیم، برنامه ششم در چارچوب سیاستهای کلان نظام( که اقتصاد مقاومتی جزئی از آن است) قابل نظارت نیست.


وی خاطرنشان کرد: بهتر است دولتمردان 112 برنامه اقتصاد مقاومتی سال 95 و برنامه سالهای آینده را در چارچوب همین لایحه به دولت ارائه کنند. این اصلا درست نیست که ستاد اقتصاد مقاومتی برای خودش یک برنامه بنویسد و مجلس هم لایحه برنامه ششم را تصویب و ابلاغ کند و بعد در نتیجه این دو برنامه با هم در تضاد و تناقص باشد. نظر رهبری این بود که این دو برنامه باید یکی باشد و این نقطه نظر ایشان مورد توجه همه کارشناسان و اقتصاددانان هم است.

نسیم

110

مشاهده نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top