|
پنج شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ الخميس ٦ صفر ١٤٤٢ Thursday, September 24, 2020
کد خبر: 703468
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۵/۳۰ - ۱۴:۱۶
بروجردی در گفت‌وگو با ایسنا:
استفاده از پایگاه هوایی نوژه برای عبور هواپیماهای روسی و سوخت‌گیری است
رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با تاکید بر اینکه استفاده از پایگاه هوایی نوژه همدان برای عبور هواپیماهای روسی و سوخت‌گیری، مغایرتی با اصل 146 قانون اساسی ندارد، گفت: استفاده از حریم هوایی با هدف مبارزه با پدیده شوم تروریسم و گروهک تروریستی داعش براساس همکاری چهارجانبه‌ای انجام می‌شود.
 استفاده از پایگاه هوایی نوژه برای عبور هواپیماهای روسی و سوخت‌گیری است
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید
به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز

علا الدین بروجردی در گفت‌وگو با ایسنا در مورد استفاده روسیه از پایگاه هوایی نوژه همدان و مغایرت آن با اصل 146 قانون اساسی گفت: اصل 146 استقرار هرگونه پایگاه نظامی در کشور حتی برای استفاده صلح آمیز را ممنوع کرده است؛ حال اینکه استفاده از پایگاه هوایی نوژه برای عبور هواپیما و سوخت‌گیری است و این موضوع با اصل 146 مغایرتی ندارد.

وی توضیح داد: اصل 146 استقرار و دادن پایگاه به بیگانگان را ممنوع کرده که در اینجا بحثی برای دادن پایگاه و استقرار مطرح نیست؛ بلکه موضوع در حد سوخت‌دادن آن هم در چارچوب همکاری‌های چهار جانبه جمهوری اسلامی ایران، عراق، روسیه و سوریه است؛ توافقی که مبتنی بر منافع و امنیت جمهوری اسلامی است.

بروجردی ادامه داد: در واقع روسیه از حریم هوایی ایران برای مبارزه با تروریسم در سوریه و عراق استفاده می‌کند؛ به این دلیل که در یک سال گذشته همکاری چهارجانبه بین چهار کشور منعقد شد، به همین دلیل ما اتاق مشورت مشترکی در دمشق و بغداد داریم و در این چارچوب توافقات متعددی اجرا شده که یکی از این‌ها استفاده از حریم هوایی پایگاه نوژه است.

به گفته رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، استفاده از حریم هوایی و پایگاه نوژه مدتی است که انجام می‌شود اما اخیرا علنی شده است.

وی در پاسخ به انتقادات برخی در مورد استفاده روسیه از پایگاه نوژه همدان و وجود این تضمین که درصورت لزوم روسیه نیز حریم هوایی‌لش را در اختیار ایران قرار دهد، گفت: استفاده از پایگاه و حریم هوایی در چارچوب توافق چهار جانبه است و این اقدامات صورت می‌گیرد، ما طبیعتا آن طرف روسیه کاری نداریم که بخواهیم بجنگیم. این توافق چهار جانبه است و بر اساس آن روسیه با سرمایه گذاری انجام شده نیرو و هواپیما و هلیکوپتر از دست داده است.

بروجردی ادامه داد: روسیه عملا این سرمایه گذاری را برای مبارزه با پدیده شوم تروریسم انجام داده است؛ مبارزه‌ای که برای ما، عراق و سوریه نیز از اهمیت بسیاری قائل است. این اشتراک منافعی است که پایه آن امنیت ملی این چهار کشور است و به نظر می‌رسد هیچگونه تعارضی ندارد.

انتهای پیام 

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top