|
سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ الثلاثاء ١١ صفر ١٤٤٢ Tuesday, September 29, 2020
کد خبر: 703530
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۵/۳۰ - ۱۶:۱۳
تاج‌گردون:
استان‌های با شاخص اقتصادی پایین نیازمند اهتمام نمایندگان هستند
رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: همه نمایندگان باید تلاش کنند تا استان‌های با شاخص اقتصادی پایین، رو به توسعه برود.
 استان‌های با شاخص اقتصادی پایین نیازمند اهتمام نمایندگان هستند
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید
به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز

جام نیوز، غلامرضا تاج‌گردون در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان اردبیل با اشاره به موافقت بانک مرکزی با کلیات طرح تشکیل صندوق سرمایه گذاری در استان‌ها، گفت: بخشی از اعتبار این صندوق شامل سرمایه ثابت است که تامین آن از محل صندوق توسعه ملی، بخشی از سوی بانک‌ها و بخشی از سوی استان‌ها خواهد بود چرا که بدون مشارکت استان‎‌ها این طرح پیش نخواهد رفت.

وی اضافه کرد: پیشنهادها در قالب برنامه ششم توسعه ارایه خواهد شد و همه نمایندگان باید در این زمینه همکاری داشته باشند تا استان‌های با شاخص اقتصادی پایین، توسعه یابند.

وی اضافه کرد: کمک‌های فنی و اعتباری و وجوه اداره شده در اختیار استان‌ها نیست و اعطای اختیار دایمی در این زمینه به استان‌ها به تصویب کمیسیون برنامه و بودجه و مجلس رسیده و در انتظار تایید شورای نگهبان قانون اساسی است.

تاجگردون اضافه کرد: یکی از ظرفیت‌های صندوق سرمایه گذاری اختیار جابجایی منابع است تا از این طریق، بخشی از سهم صندوق به رفع معضلات موجود در استان ها مانند اشتغال اختصاص یابد.

وی گفت: در استانی مانند اردبیل تنها 2 صندوق توسعه روستایی شکل گرفته ، در حالی که 10 شهرستان دارد و دلیل این امر نبود منابع اعتباری مورد نیاز است و با اجرای این قانون مشکلاتی از این دست برطرف خواهد شد.

وی با تاکید بر لزوم توجیه نمایندگان و همکاری دولت در مسایلی از این دست افزود: دولت ها نگاه متمرکز دارند و کمتر حاشیه ها مد نظر قرار می گیرد مگر اینکه مسئولان منطقه ای پیگیر باشند و در این راستا در قانون اصلاح بودجه، 2 تبصره مهم تصویب شد.

وی یادآور شد: نحوه تثبیت نرخ ارز و محاسبه مازاد آن یکی از موارد بود و کمیسیون برنامه و بودجه راهکار مناسبی ارایه کرد که می تواند دغدغه های اقتصاددانان را برطرف کرده و هم بدهی دولت به سیستم بانکی (400 هزار میلیارد ریال) را بدون تغییر سیستم پولی و ایجاد تورم سامان دهد.

نماینده گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: 300 هزار میلیارد ریال از جمله در قانون رفع موانع تولید تصویب شده بود که در این محل نیز حفظ شد اما استان‌ها باید خواستار رفع مشکلات واحدهای تولیدی از سوی بانک‌ها با استفاده از این محل باشند.

وی بیان کرد: 400 هزار میلیارد ریال اوراق قرضه در سطح کشور تصویب شده که شهرداری ها نیز می توانند از آن بهره بگیرند و شهرهای با جمعیت کمتر از 20 هزار نفر در اولویت قرار داده شدند.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفت: کمکی که هم اکنون شهرداری‌های کل کشور دریافت می کنند حدود پنج هزار میلیارد ریال است و باید همه مسئولان امر بسیج شده و از این امکانی که برای دولت فراهم شده، بهره برده و همه مناطق کشور به یک میزان از این پیشخوری سهم داشته باشند.

تاجگردون با بیان اینکه 11 استان از جمله اردبیل جزو مناطق کمتر توسعه یافته کشور هستند، اضافه کرد: ردیف توازن منطقه‌ای برای کمک به آنها در نظر گرفته شده بود اما پایین بودن درآمد سرانه در استانی مانند اردبیل با وجود ظرفیت‌های بسیار در زمینه‌های مختلف، نگران کننده است.

وی بیان کرد: همه ملت ایران از جمله در شهرستان محرومی مانند گرمی، نمین و سرعین باید به اندازه کلانشهرها از محل فاینانس، اوراق قرضه و اوراق مشارکت برخوردار شوند و تامین زیرساخت‌های گردشگری و استفاده از منابع طبیعی در دستور کار قرار گیرد.

وی افزود: طی مجوزی چند ساله باید درآمدهای ناشی از آب های گرم معدنی در شهرستانی مانند سرعین، در همان منطقه هزینه شود که می تواند در صورت برنامه ریزی مناسب تحولی در سیمای استان‌های محروم ایجاد کند.

وی به پروژه راه آهن اردبیل- میانه اشاره کرد و افزود: پروژه‌های نیمه تمامی از این دست از جمله در زمینه آب نیز در دیگر استان‌ها وجود دارد که دلیل آن عدم تراکم منابع سرمایه گذاری می‌باشد و برای رفع این مشکل صندوقی تعریف شده است.

تاجگردون یادآور شد: منابعی که برای راه آهن، عوارض جاده‌ای، فاینانس در نظر گرفته می شود باید به همین محل بازگردانده شود و سرمایه اولیه صندوق 10 هزار میلیارد ریال تعیین شده است و یکی از راه‌های نجات پروژه‌های بزرگ این محل می باشد.

تاجگردون قول مساعد برای پیگیری تامین اعتبار پروژه راه آهن اردبیل داد و عنوان کرد: اگر طرح اتصال خط آهن شمال و جنوب به اتمام برسد و تنها 30 درصد کالاهای صادراتی از این منطقه جابجا شود، به اندازه مجموع درآمدهای نفتی می توانیم درآمد داشته باشیم اما تصمیم گیری های غیرمنطقی چنین فرصت هایی را از بین برده است.

انتهای پیام

کلیدواژه ها:
خبرهای داغ
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top