|
یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ الأحد ٢ صفر ١٤٤٢ Sunday, September 20, 2020
کد خبر: 727332
نظرات: 4
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۷/۲۷ - ۱۰:۵۴
افتخاری؛
تا من هستم استقلال نمی بازد / سبک بازی تیم ما را فقط در بارسلونا می شود دید
مدیرعامل آبی پوشان پایتخت می‌گوید، این تیم امسال حداقل باید یکی از دو جام را کسب کند.
سید رضا افتخاری علیرضا منصوریان تا من هستم استقلال نمی بازد / سبک بازی تیم ما را فقط در بارسلونا می شود دید
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس ورزشی جام نیـوز، سید رضا افتخاری که پیشتر چهار سال ریاست کمیته فوتسال را به عهده داشت، از 17 مرداد امسال به عنوان سرپرست باشگاه استقلال انتخاب و سپس مدیرعامل باشگاه شد.

 

حواشی بسیاری از ابتدای حضور او متوجه باشگاه بوده است؛ از همین رو افتخاری درباره اتفاقاتی که بعد از حضورش در استقلال افتاده صحبت کرده و اشاره‌ای به آینده این تیم داشته است.

 

افتخاری همچنین درباره تشبیه استقلال به بارسلونا، برنامه‌های بلندمدتش در باشگاه، هیات مدیره، مشکلات مالی و دیگر مسائل موجود در باشگاه صحبت کرد.

 

اظهارات افتخاراتی را در ادامه می خوانید:

 

* آقای افتخاری! منصور پورحیدری به خاطر کسالت چند وقتی است در بستر بیماری است، وضعیت او در هیات‌مدیره باشگاه چه می‌شود؟

- بستگی به مساعد شدن حالشان دارد. اگر بهبودی پیدا کرد، ما در خدمتش هستیم و با او ادامه می‌دهیم. امیدوارم این طور شود، اما به خاطر حق رای و اینکه یکی از امضاهای مالی با او بود، باید فرد جدیدی را در هیات مدیره معرفی کنیم. امروز جلسه هیات مدیره برگزار خواهد شد و مسعود معینی را برای امضای اسناد مالی جایگزین پورحیدری خواهیم کرد. آرزوی سلامتی برای او داریم و امیدواریم بهبودی کاملش را به دست بیاورد. او به نوعی پدر باشگاه استقلال است. همه هواداران دوستش دارند و مشهد که بودیم همه در حمایت از او شعار می‌دادند.

 

* گفته شده قرار است هزینه درمان او توسط باشگاه پرداخت شود؟

- بله مبلغی را در هیات مدیره مصوب می‌کنیم تا هزینه‌های بیمارستان و درمان این پیشکسوت استقلال پرداخت شود.

 

* درباره کسر قراردادها شفاف‌سازی می‌کنید؟ شما اعلام کرده‌اید قرارداد بازیکنان باید کم شود، اما سازوکار آن را مشخص نکرده‌اید.

- دنبال راه‌حلی هستیم تا ابتدا قرارداد را کم نکنیم و تمام و کمال پرداخت شود. تمام زورمان را می‌زنیم، اما اگر نشد به دنبال صحبت و تعامل با بازیکنان خواهیم رفت تا بخش عمده‌ای را پرداخت کنیم و تخفیف جزئی از آن‌ها بگیریم. من دوست ندارم در زمان حضورم در باشگاه قراردادی برای سال آینده محول شود. بدهی سنگینی از گذشته مانده و ما دنبال تسویه حساب با همه بازیکنان هستیم تا بتوانند با خیال آسوده به زندگی‌شان برسند، اما این برمی‌گردد به شرایط مالی باشگاه. ما تلاش می‌کنیم مشکل را حل کنیم.

 

* در اظهار نظری گفته بودید استقلال همانند بارسلونا بازی کرد. این تشبیه با برخی واکنش‌ها روبه‌رو شد.

- من به تاکتیک تیم و پاس‌های تک ضربش اشاره کردم. ما از تیکی تاکا صحنه‌های زیادی را خلق کردیم. عده‌ای گفتند چرا افتخاری استقلال را با بارسلونا مقایسه کرده؟ اما من از آن‌ها می‌خواهم دوباره فیلم بازی را نگاه کنند. ما این سبک از بازی را فقط در بارسلونا می‌بینیم. از پاس‌های پی‌درپی توانستیم سه موقعیت تک به تک ایجاد کنیم. این موقعیت‌ها به سادگی به دست نیامد و بازیکنان تلاش کردند. فوتبال امروز هم به این سمت رفته و روش آن عوض شده، پاس‌های عمقی در دستور کار تیم‌هاست و دیگر با سانتر کردن به گل نمی‌رسند. استقلال با این روش به خوبی می‌تواند نتیجه بگیرد. بازیکنان هم روز به روز بیشتر به هم عادت می‌کنند و شناخت بهتری از یکدیگر پیدا می‌کنند. ما جلوی پیکان بازی خوبی نکردیم، چون استرس داشتیم.

 

* بختیار رحمانی بعد از تعویض در بازی سیاه جامگان به رختکن رفت و علی منصوریان هم اعلام کرد این موضوع را مدیریت خواهد کرد. نظرتان در این‌باره چیست؟

- من در این باره می‌خواهم صحبت کلی مطرح کنم. هر بازیکنی تعویض می‌شود، نباید ناراحت باشد. به هر حال مربی تصمیم‌گیرنده است و تعویض یک بازیکن به این معنا نیست که بد بازی کرده است. به هر حال مربی در یک بازی می‌خواهد تغییر تاکتیک دهد و بازی عوض شود. یک زمان تشخیص می‌دهد مدافع وارد کند و بازی را دفاعی انجام دهد و در زمان دیگری می‌خواهد با بردن مهاجم بازی هجومی را در دستور کار قرار دهد یا بعضی وقت‌ها با بردن بازیکن سرزن می‌خواهد از قدرت سرزنی مدافعان و مهاجمان حریف بکاهد. این‌ها طبیعی است. بختیار رحمانی نباید ناراحت شود. این عکس‌العمل‌ها به نفع خودش هم نیست و من آن را توصیه نمی‌کنم. او از بازیکنان خوب استقلال است و اگر تعویض می‌شود، نباید فکر کند بد بوده است.

 

* تیم استقلال را بعد از آمدنتان چطور ارزیابی می کنید؟ در این مدت چه اتفاق مثبتی برای تیم افتاده است؟

- من در روزهای ابتدایی حضورم در باشگاه استقلال به رختکن تیم رفتم و برای بازیکنان خاطره مقدماتی جام جهانی 98 را تعریف کردم. در آن زمان داریوش مصطفوی سرپرست تیم بود و من برای نشستن روی نیمکت بازی با استرالیا انتخاب نشده بودم. اما در یکی از بازی‌های قبل از آن با تیم اعزام شدم و تیم هم موفق شد به پیروزی برسد. بعد از آن بازیکنان به من گفتند همیشه همراه تیم باشید تا ببریم. قرار بود مصطفوی به استرالیا برود، اما در دقایق آخر آن را به من پیشنهاد کرد. این خاطره را برای بازیکنان استقلال تعریف کردم و گفتم تا زمانی که من هستم نمی‌بازید. البته می‌دانستم این حرف ریسک دارد، اما برای اینکه به آن‌ها روحیه بدهم مطرح کردم و خدا را شکر از زمانی که آمده‌ام نباخته‌اند.

 

* تاریخ اثبات کرده مدیران سرخ‌آبی حضور بلندمدتی در این باشگاه‌ها ندارند. اما شما اعلام کردید برنامه بلندمدت برای استقلال دارید. نگران به هم خوردن برنامه‌هایتان نیستید؟

- فکر می‌کنم هواداران تازه مقداری دلگرم شده‌اند، چون تیم نتیجه می‌گیرد. حضور ما هم در استقلال به تدریج اثرگذار است. کارهای ما در جهت حمایت از منصوریان بوده و ما به درخواست‌های او عمل کرده‌ایم. دو بازیکن خواست و آن را جذب کردیم. کادر را هم تقویت کردیم و دیدید که بعد از یکی دو بازی جواب داد و تیم راه افتاد. استقلال در بازی آخر نشان داد که تیم هماهنگی شده است و به لحاظ حفظ توپ خوب شده و روحیه‌اش بالا رفته است. بازیکنان دیگر استرس گذشته را ندارند.

 

* سوال قبلی من را پاسخ ندادید. نگران اجرا نشدن برنامه بلندمدت خود نیستید؟

- برنامه نوشتن و دادن آن برای ما سخت نیست. در مرحله اجرا به مشکل می‌خوریم. اجرای برنامه‌ به بودجه بستگی دارد. ما برنامه را می‌نویسیم اما در اجرا به مشکل می‌خوریم.

 

* به جز بودجه، مشکل تغییر و تحول هم وجود دارد.

- این مسئله جای خودش است و من به آن توجه نمی‌کنم. من کار خودم را انجام می‌دهم. در مشهد فهمیدم هواداران استقلال روز به روز بیشتر می‌شوند. ظرفیت ورزشگاه ثامن‌الائمه 17 هزار نفر بود که 14 هزارتای آن را هواداران استقلال پُر کرده بودند. این اتفاق در شهری غیر از تهران رخ داد و این مسئولیت ما را سنگین می‌کند.

 

* ایده‌آل شما برای فصل جاری چیست و استقلال چه رتبه‌ای را در پایان فصل باید کسب کند؟

- ما امسال باید یکی از دو جام را بیاوریم. در آسیا هم می‌توانیم با بازی‌های امروزه می‌کنیم موفق باشیم. اما در لیگ تنها به فکر مقام اول یا دومی هستیم تا بتوانیم سهمیه آسیا را اتوماتیک‌وار به دست بیاوریم.

 

* مقایسه‌ای بین فوتبال و فوتسال کرده‌اید تا بحال؟

- من در فوتسال راحت‌ترم.

 

* چرا؟

- چون فوتسال پاک‌تر از فوتبال است.

 

* اما زمانی که وارد فوتسال شده بودید، انتقاد زیادی از اتفاقات پشت پرده آن داشتید؟

- بله آن موقع انتقاد داشتم، اما الان وضعیت عوض شده است. مگر تبانی‌هایی که قبلا می‌شد را یادتان رفته. در این چند سال اخیر حتی صحبت کوچکی هم مبنی بر زد و بند مطرح نشده است. به شدت شاهد کاهش بی‌انضباطی‌ها بوده‌ایم.

 

* اگر یک درصد کفاشیان در کمیته فوتسال نباشد، گزینه بعدی کیست؟

- خودم! تمام تلاشم این است تا بتوانم هم در استقلال و هم در کمیته فوتسال حضور داشته باشم. حتی خود استقلالی‌ها از حضورم در فوتسال خوشحالند و بسیاری از بازیکنان تیم به خاطر مقام سومی جام جهانی به من پیام تبریک فرستادند.

 

* خصوصی‌سازی باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس به طور کامل منتفی شد. در این زمینه نظرتان چیست؟

- فکر می‌کنم از ابتدا هم خصوصی‌سازی این دو باشگاه اشتباه بود. اگر این اتفاق می‌افتاد معلوم نبود چه آینده‌ای در انتظارشان است و با به هم ریختن استقلال و پرسپولیس تیم ملی متضرر می‌شد.

 

* ارتباط‌تان با هواداران استقلال چطور است؟ آیا در این مدت با آن‌ها هم‌کلام شده‌اید؟

- بله زمانی که بعد از بازی‌ها و یا تمرین به کنار زمین می‌روم، آن‌ها با من صحبت می‌کنند و فقط از من می‌خواهند از منصوریان حمایت کنم. من هم تا الان اصلی‌ترین برنامه‌ام حمایت از منصوریان بوده است. مطمئنم اگر مثل ناظم‌الشریعه از او حمایت کنیم نتیجه می گیرد چون زمینه‌اش را دارد و رابطه‌اش با هواداران و بازیکنان خوب است.

ایسنا

109

مشاهده نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top