|
یکشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۹ الأحد ٢ صفر ١٤٤٢ Sunday, September 20, 2020
کد خبر: 727348
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۷/۲۷ - ۱۱:۵۸
شمخانی در همایش صنایع دریایى و دریانوردى:
حضور نظامی ایران موجب تضمین امنیت منطقه است
دبیر شورای‌عالی امنیت ملی گفت: حضور نظامی ایران در خلیج فارس موجب تامین و تضمین امنیت و ایجاد زمینه‌های گسترش تجارت و تردد ایمن نفتکش‌ها شده است.
س حضور نظامی ایران موجب تضمین امنیت منطقه است
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای‌ عالی امنیت ملی صبح امروز (سه‌شنبه) در هجدهمین همایش صنایع دریایی در جزیره کیش اظهار داشت: بهره‌مندی توسعه محور از ظرفیت‌های گسترده دریا، ضرورتی اجتناب‌ناپذیر در حوزه تامین امنیت، شکوفایی اقتصادی و تعالی علمی است.

 

وی با اشاره به اهمیت راهبردی کریدورهای آبی و موقعیت ویژه ژئوپلتیکی کشورمان در دسترسی به آب‌های آزاد و قرار گرفتن در کانون انرژی جهان افزود: ارزیابی مولفه‌های موازنه قدرت نشان می‌دهد که امروز تهدیدات ترکیبی دریاپایه در بخش‌های نظامی، اقتصادی و توسعه‌ای منافع حیاتی جمهوری اسلامی ایران را هدف گرفته است.

 

دبیر شورای‌ عالی امنیت ملی با تاکید بر ضرورت تبدیل کردن تهدیدات جدید به فرصتی برای منسجم کردن ظرفیت‌های بالقوه کشور در حوزه دریا عنوان کرد: برای مدیریت شرایط موجود و ایجاد تغییرات متناسب با تامین منافع کشور، باید تمام نهادها و سازمان‌های ذیربط با درک شرایط جدید راهکارهای مواجهه هوشمند با متغیرهای نوین را در دستور کار خود قرار دهند.

 

شمخانی با اشاره به سبک بومی ایجاد شده در صنایع دریایی بخش دفاع که موجب شکل گیری قدرت منحصر بفرد دریایی برای جمهوری اسلامی ایران شده است،‌ اظهار داشت: پیوند هدفمند بین نیروهای مسلح و مجموعه توان علمی، صنعتی و دانشگاهی در بخش‌های دولتی و خصوصی امکان بهره‌گیری از مسیرهای میانبر برای پشتیبانی از راهبردهای دریایی کشور را فراهم می‌کند.

 

وی با بیان اینکه سازمان‌ها و نهادهای اقتصادی باید در شرایط پسابرجام  استفاده بیشتری از ظرفیت‌های گسترده دریا داشته باشند، خاطرنشان کرد: منابع دریا این فرصت را به اقتصاد ملی می‌دهد تا با وجود محدودیت منابع و کمیابی آن در زمین، تولید کالاهای سرمایه‌ای و مصرفی افزایش یافته و از این مسیر ایجاد اشتغال و تولید ثروت شود.

 

دبیر شورای‌ عالی امنیت ملی شرایط پسابرجام را واجد فرصت‌های جدید برای بهره‌گیری از قابلیت‌های دریا پایه کشور عنوان و تصریح کرد: صاحبان تریبون‌ها، رسانه‌های گروهی و صاحبنظران کشور باید با نگاه ملی و غیرسیاسی از فضای نقدهای دوران مذاکرات به سمت پشتیبانی از دولت برای پیگیری مصرانه حقوق برجامی کشور حرکت کنند.

 

شمخانی ادامه داد: نباید مطالبات مسئولان سیاسی و اقتصادی کشور از طرف‌های خارجی به اعتراف کردن به شکست تعبیر شود و با متهم‌سازی کارگزاران خدوم کشور زمینه پیگیری مطالبات قانونی کشور از طرف‌های مذاکره‌کننده محدود و تامین منافع کشور تحت تاثیر رقابت‌های سیاسی قرار بگیرد.

 

وی افزود: به شهادت تاریخ، کشور ایران همواره تمدن دریایی بوده و در دریا با اهداف اقتصادی حضور معنی‌دار داشته است.

 

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام عنوان کرد: سواحل، ثروت‌های بالقوه هستند که نیازمند توجه و سیاستگذاری صحیح برای مدیریت توانمندی‌ها و به کارگیری استعدادهاست. 

 

شمخانی عنوان کرد: جای تاسف دارد که در برخی سواحل ما وضعیت معیشتی مردم دچار مشکل است و این به معنای عدم بهره‌گیری مناسب از فرصت‌ها و هدر رفتن ثروت ملی است.

 

وی با اشاره به اینکه پرداختن حقیقی به توسعه همه‌جانبه دریا‌محور، موجب برون‌رفت جامعه ما از وضعیت دشوار فعلی می‌شود، تاکید کرد: آبادانی سواحل جنوبی و توسعه آنها به تنهایی پاسخگوی بسیاری از تهدیدات و تضمین‌کننده منافع و امنیت ملی خواهد بود.

 

نماینده مقام معظم رهبری گفت: منافع دریا برای همه است و از امکانات و فرصت‌های آن در عرصه‌های علمی، اقتصادی، تجاری، دفاعی باید استفاده شود و هر نهاد، سازمان و دستگاهی که در این زمینه پیشگام باشد و به کشور و مردم نفع بیشتری برساند در اقتصاد مقاومتی پیشگام است.

 

شمخانی با یادآوری قدرت و دستاوردهای نیروهای دریایی ارتش و سپاه پاسداران در دفاع از مرزهای آبی کشور از ساحل تا آب‌های آزاد بین المللی تاکید کرد: حضور نظامی ایران در خلیج فارس موجب تامین و تضمین امنیت و ایجاد زمینه‌های گسترش تجارت و تردد ایمن نفتکش‌ها شده است.

 

فارس

 

202

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top