|
دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹ الاثنين ١١ جمادى الثانية ١٤٤٢ Monday, January 25, 2021
کد خبر: 727419
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۷/۲۷ - ۱۶:۳۶
نگاهی به مستند «مهمانی بزرگ شاه»؛
چرا جشن‌های 2500ساله، چرا بی بی سی؟
برخی این مستند را تلاش بی.بی.سی برای نشان دادن بی طرفی خود و در پی آن کسب اعتماد مردم تلقی کنند. اما با توجه به قرائنی که در این مستند وجود دارد، می توان احتمال دیگری را قوی تر دانست.
 تخت جمشید چرا جشن‌های 2500ساله، چرا بی بی سی؟
به این مطلب امتیاز دهید
0% 100% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، تلویزیون بی.بی.سی هفته گذشته مستندی با نام «مهمانی بزرگ شاه»را پخش کرد. این مستند به ماجرای جشن پرخرج 2500ساله و تاجگذاری محمدرضا پهلوی پرداخته است.

 

درباره انگیزه ساخت این مستند چند احتمال وجود دارد، عده ای این مستند را تلاش رسانه انگلیسی برای تطهیر چهره پهلوی در میان مردم ذکر می کنند مانند هدفی که مستندهای تاریخی شبکه «من و تو» دنبال می کند. اما انتقادات صورت گرفته از حکومت شاه در این مستند، این احتمال را ضعیف می کند.

 

برخی نیز می توانند آن را تلاش بی.بی.سی برای نشان دادن بی طرفی خود و در پی آن کسب اعتماد مردم تلقی کنند. اما با توجه به قرائنی که در این مستند وجود دارد، می توان احتمال دیگری را قوی تر دانست.

 

در این مستند صراحتاً در کنار نمایش هزینه های بسیار زیاد برای برگزاری جشن های 2500ساله، به فقر زیاد و مشکلات معیشتی جامعه نیز می پردازد. در ابتدای این مستند جملاتی درج می شود که جشن های 2500ساله زمینه شکل گیری اعتراضات مردمی و شکل گیری انقلاب را فراهم کرد.

 

این مستند صراحتاً سعی میکند، با نشان دادن اشرافیت طبقه حاکم و پس از آن رنج ها و سختی های مردم، این موضوع را انگیزه مردم از انقلاب معرفی کند. «مهمانی بزرگ شاه» با وزن دادن به تجمل گرایی و اشرافیت خاندان پهلوی، سعی دارد حوادث اخیر درخصوص انتشار فیش های حقوقی و انتشار برخی اخبار از مفاسد اقتصادی را زمینه ای برای شکل گیری اعتراضات در کشور القاء کند.


بی.بی.سی در این مستند علاوه بر تحریف و تقلیل انگیزه مردم ایران از انقلاب به حل مشکلات اقتصادی، نکته اساسی را نیز مغفول نگه می دارد. فساد در نظام پهلوی سیستماتیک بود و نه تنها شخص شاه بلکه همه مسئولان نه تنها از تجمل گرایی و اشرافیت و فساد اقتصادی را تقبیح نمی کردند بلکه آن را امری ممدوح و معروف می دانستند.

 

اما در نظام جمهوری اسلامی فساد اقتصادی نه تنها مذموم است، بلکه عزمی جدی برای مقابله با آن نیز وجود دارد. نمونه های برخوردهای صورت گرفته با مسئولان(مانند رحیمی) و نزدیکان آنها(مانند مهدی هاشمی) مصادیقی از این موضوع است.

 

در هرصورت بنظر میرسد شیطنت رسانه انگلیسی در آینده نیز ادامه پیدا کند و هوشیاری و آگاهی مردم و مسئولان نسبت به این خط رسانه ای امری ضروری است.

 

 

کانال تلگرامی حرفی از هزاران/222

 

 

آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top