|
جمعه ۳ بهمن ۱۳۹۹ الجمعة ٨ جمادى الثانية ١٤٤٢ Friday, January 22, 2021
کد خبر: 727422
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۷/۲۷ - ۱۶:۴۲
رییس سازمان انرژی اتمی خبر داد؛
مشارکت آمریکا در بازطراحی راکتور اراک
صالحی: رییس سازمان انرژی اتمی گفت: 95 درصد از قرارداد تجاری بازطراحی اراک آماده شده است.
صالحی مشارکت آمریکا در بازطراحی راکتور اراک
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، علی‌اکبر صالحی در حاشیه سمینار کاربرد فن‌آوری هسته‌ای در پژوهش‌های میراث فرهنگی در پاسخ به سوالی در رابطه با آخرین تحولات بازطراحی اراک گفت: براساس برجام کمیته کاری در این زمینه با حضور ایران، چین و آمریکا تشکیل شده است اما کار فنی و طراحی راکتور به دست متخصصان ایرانی است. طراحی مفهومی تمام شده است و طراحی پایه مراحل ابتدایی را طی می‌کند و در این زمینه نسبت به زمان‌بندی تعیین شده جلو هستیم.

 

او ادامه داد: ما طراحی مفهومی را در اختیار چین و آمریکا قرار دادیم و مساله آن تمام شده و در طراحی پایه نیز به طور مستمر در تماس هستیم.

 

صالحی خاطرنشان کرد: قرارداد تجاری که بازطراحی اراک که براساس آن تعهدات طرف مقابل مشخص شده است حدود 95 درصد تکمیل شده است. ما مسائل زیادی را بحث کردیم و دو سه مورد باقی بود که آن را هم حل کردیم و امیدواریم در آینده‌ای نه چندان دور شاهد امضای این قرارداد باشیم.

 

این مقام ارشد سازمان انرژی اتمی تاکید کرد: هم‌زمان با مذاکرات بر سر جزییات بازطراحی، متخصصان ایرانی کار طراحی را پیش می‌برند تا اگر بر فرض محال به هر دلیلی آن‌ها از همکاری سر باز زدند خودمان کار را جلو ببریم.

 

وی در پاسخ به این که عملیات مهندسی ساخت راکتور اراک چه زمانی آغاز می‌شود؟ گفت: برای شروع ساخت باید ابتدا طراحی پایه تمام شود. ما باید کالندریای جدیدی را بسازیم و به جای مخزن قدیمی جاگذاری کنیم. فکر می‌کنم ظرف 1 سال و نیم آینده می‌توانیم سفارش ساخت تجهیزات جانبی را بدهیم.

 

صالحی خاطرنشان کرد: در ساختار راکتور اراک بسیاری از تجهیزات از پیش ساخته شده است و تنها قلب راکتور باقی مانده است که باید براساس طراحی جدید ساخته شود.

 

او در ادامه اظهار کرد: تفاوت قلب جدید راکتور اراک با قلب قبلی این است که هر چند پلوتونیوم کم‌تری در سال تولید می‌کند اما شار نوترونی‌اش افزایش می‌یابد که این باعث می شود ما بتوانیم در این راکتور کبالت 60 تولید کنیم.

 

رییس سازمان انرژی اتمی هم‌چنین از ایجاد مرکز تکنولوژی کوآنتومی در سازمان انرژی اتمی خبر داد و افزود: در این رابطه با فرهنگستان علوم رایزنی داشته‌ایم و هم‌چنین برای حمایت از این پروژه با ریاست جمهوری نامه‌نگاری کرده‌ایم. تکنولوژی کوآنتومی می‌تواند در محاسبات پیشرفته پیش‌بینی هوا، رمزنگاری، حوزه سلامت و پزشکی و ... بسیار کارگشا باشد.

 

وی هم‌چنین از رایزنی ایران با اروپا در رابطه با تکنولوژی کوآنتوم خبر داد و گفت: در سفر اخیری که به بروکسل داشتم علاقه‌مندی ایران برای همکاری در این زمینه را اعلام کردم و خوشبختانه زمینه این همکاری بعد از برجام فراهم شده است.

 

صالحی هم‌چنین از تلاش سازمان انرژی اتمی برای ساخت تکنولوژی که بتوان به وسیله آن از هوا، آب تولید کرد خبر داد و گفت: این تکنولوژی بسیار پیشرفته است و این امکان را فراهم می‌کند تا ما بتوانیم از طبیعت به‌ویژه درختانی که آب را به خود جذب می‌کنند مجددا آب تولید کنیم؛ شاید تولید آب با این تکنولوژی بسیار کم و محدود باشد اما ما تلاش داریم با تولید ارزان این تکنولوژی تولید آب از هوا را ارزان و تسهیل کنیم که در این صورت برای به ما به صرفه خواهد بود و علاوه بر این تکنولوژی است که به کمک طبیعت می‌آید.

 

رییس سازمان انرژی اتمی در ادامه از پیوستن ایران به یورو اتم خبر داد و گفت: در سفری که اخیرا به بروکسل داشتم قرار شد ایران نیز به یورو اتم بپیوندد. هم‌چنین قرار است ایران نیز به عضویت پروژه بین المللی گداخت هسته‌ای (ایتر) بپیوندد و اقدامات رسمی برای عضویت ایران در حال انجام است.

 

او در رابطه با همکاری با سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار کرد: سمیناری در رابطه با زمینه‌های همکاری در این رابطه در سازمان انرژی اتمی برگزار شد تا کارشناسان دو طرف به بررسی دقیق‌تر زمینه‌های همکاری بپردازند. ما آمادگی داریم تا جایی که می‌توانیم در زمینه تجهیزات به این سازمان کمک کنیم. هم‌چنین ما با مرکز علمی، دانشگاهی (IFNF) ایتالیا قراردادی برای همکاری در ارتباط با شناسایی آثار باستانی امضا کردیم و قرار است همکاری خوبی در این رابطه داشته باشیم.

 

ایسنا/222

 

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top