|
پنج شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ الخميس ٦ صفر ١٤٤٢ Thursday, September 24, 2020
کد خبر: 727433
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۷/۲۷ - ۱۷:۲۴
سخنگوی وزارت خارجه مطرح کرد:
آمریکا مراقب باشد در دام عربستان گرفتار نشود
بهرام قاسمی با بیان اینکه عربستان برای خروج از بن‌بست جنگ یمن در تلاش است تا دیگران را درگیر این ماجرا کند، به آمریکایی‌ها توصیه کرد که مراقب دام‌هایی که دیگران برایشان در منطقه پهن می‌کنند، باشند.
بهرام قاسمی آمریکا مراقب باشد در دام عربستان گرفتار نشود
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز به نقل از خبرگزاری صداوسیما، بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص تحولات یمن اظهار داشت: از مجموعه تحولات منطقه و یمن می‌شود برداشت کرد که عربستان سعودی در پی شکست‌های مکرر در منطقه به ویژه در تجاوز به یمن، اقدامات جدیدی انجام می‌دهد تا دیگران را درگیر ماجرای یمن کند.

 

وی افزود: هدف عربستان این است که با افزایش تنش و تشنج در منطقه، پای دیگران را هم به صحنه مشکلات خودش بکشاند تا بتواند مفری برای خودش پیدا کند.

 

سخنگوی وزارت خارجه هشدار داد: دولت آمریکا باید بداند دریای سرخ و منطقه‌ای که یمن در آن قرار دارد از حساسیت ویژه و راهبردی برخودار است و حفظ ثبات در آن بسیار مهم است.

 

قاسمی هدف از این توطئه عربستان را یافتن راه نجات برای خروج از بن بست جنگ یمن دانست و ادامه داد: به دولتمردان آمریکایی توصیه می‌کنم که با نگاه واقع‌بینانه و دقیق موضوعات را رصد کنند و مراقب دام‌هایی که دیگران برایشان در منطقه پهن می‌کنند باشند و از تجربیات سه دهه گذشته در عراق، سوریه و دیگر کشورها استفاده کنند.

 

وی ورود آمریکا به منجلاب‌های جدید مانند جنگ در یمن را برای آنان و دیگر کشورهای منطقه و جهان خطرناک و بسیار زیان آور دانست.

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین اجلاس لوزان را در تفاهم شرکت‌کنندگان برای برقراری آتش‌بس و امدادرسانی به مردم سوریه ناموفق دانست و گفت: این اجلاس در ادامه نشست‌های گذشته درباره سوریه نبود، بلکه اجلاسی ویژه با حضور تعداد مشخصی از کشورها و در نوع خود بی‌نظیر بود.

 

قاسمی افزود: نخستین بار بود که چنین اجلاسی با حضور کشورهای منطقه، آمریکا و روسیه برگزار می‌شد و طبیعی بود که نتواند به نتیجه برسد همچنانکه قبل از آن اعلام و پیش‌بینی کرده بودیم که نشستی چهار، پنج ساعته نمی‌تواند درباره همه مسائل سوریه به نتایج ملموس برسد.

 

وی ادامه داد: در این اجلاس هر یک از کشورهای شرکت‌کننده دیدگاه‌هایشان را بیان کردند، اما هنوز فاصله دیدگاه‌ها درباره مسائل سوریه بسیار است.

 

سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: ما تردید داریم که همه کشورهای شرکت‌کننده در این اجلاس از حسن نیت و دلسوزی لازم درباره ملت، دولت و کشور سوریه برخوردار باشند و تناقض‌هایی نیز در این زمینه وجود دارد.

 

قاسمی خاطرنشان کرد: تلاش برای برگزاری اینگونه اجلاس‌ها در مواقعی جدی می‌شود که تروریست‌ها در سوریه در محاصره قرار می‌گیرند و در مواجهه با مشکلات عدیده در معرض شکست‌های بزرگ هستند؛ به این علت باید بین موضوع تروریسم و برگزاری اینگونه اجلاس‌ها تفکیک قائل شد.

 

وی افزود: اگر قرار بر برگزاری اینگونه اجلاس و صحبت از صلح و ثبات و امنیت شود، اما از طرف دیگر باز هم با ارسال امکانات نظامی، لجستیک و حتی اعزام نیروی انسانی، تروریست‌ها را تقویت کنند چه سودی دارد؟

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: این دوگانگی‌ها نشان می‌دهد کسانی که در این اجلاس از صلح، ثبات و امنیت در سوریه دم می‌زنند خیلی صادق نیستند.

 

به گزارش فارس، قاسمی درباره اینکه آیا در لوزان برای برقراری آتش‌بس و امدادرسانی به ملت سوریه تفاهمی شد؟ گفت: تفاهم جامعی در این باره ایجاد نشد و هر یک از شرکت‌کنندگان صرفا با بیان مواضع و دیدگاهشان، تبادل نظر کردند و گام مشخصی در این زمینه برداشته نشد.

 

وی همچنین درباره ادامه مذاکرات درباره سوریه گفت: طبعا با توجه به برجسته بودن مسئله سوریه در صحنه بین الملل و حساسیت آن برای منطقه و دیگر کشورها باز هم شاهد برگزاری اینگونه اجلاس‌ها خواهیم بود.

 

سخنگوی دستگاه دیپلماسی تصریح کرد: مهم این است که برخی حاضران در این اجلاس نگاه و برخورد دوگانه دارند به نحوی که از یک سو از تروریست‌ها و متجاوزان به سوریه دفاع و از آنان علیه حاکمیت و دولت این کشور حمایت می‌کنند و از سوی دیگر در این اجلاس، قیافه انسان‌دوستانه و صلح‌طلبانه می‌گیرند که این دوگانگی تردیدهای ما را بیشتر می‌کند.

 

222

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top