|
پنج شنبه ۱ آبان ۱۳۹۹ الخميس ٥ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Thursday, October 22, 2020
کد خبر: 727528
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۷/۲۸ - ۰۶:۰۷
عکاظ نوشت؛
دیدار فرماندهان ارشد حزب‌الله با مرد امنیتی شماره دو مصر
محرمانه ماندن روابط مصر با مقاومت منطقه ناشی از صف بندی های شدید منطقه ای و عربی و فشارهایی بود که قاهره در ارتباط با پرونده سوریه با آن روبه رو است.
مصر دیدار فرماندهان ارشد حزب‌الله با مرد امنیتی شماره دو مصر
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، روزنامه سعودی عکاظ نوشت: «دو تن از فرماندهان ارشد حزب الله لبنان در سفر "علی مملوک" رییس دستگاه اطلاعاتی سوریه به قاهره با جانشین رییس دستگاه اطلاعاتی مصر دیدار کردند.»

 

 بنا بر این گزارش، سفر رسمی علی مملوک مرد امنیتی شماره یک نظام سوریه به قاهره  به این معناست که مصر روابط خود با سوریه و مقاومت منطقه را از حساب روابط قاهره با ریاض جدا کرده است.

 

گفتنی است که در این سفر، قاهره و دمشق توافقاتی مبنی بر مبارزه با تروریسم و مسائل دیپلماتیک امضا کرده اند.

 

این سفر در حالی صورت گرفته است که قاهره این نقطه عطف را با حمایت از دیدگاه دمشق مبنی بر اینکه تنها راه برون رفت از بحران کنونی سوریه راه حل سیاسی است، آغاز کرد و چه بسا با این کار بر روابط دو جانبه که در سال های گذشته به میزان زیادی محرمانه باقی مانده و گمانه زنی های بسیاری را به وجود آورده بود، مهر تایید زد.محرمانه ماندن روابط مصر با مقاومت منطقه ناشی از صف بندی های شدید منطقه ای و عربی و فشارهایی بود که قاهره در ارتباط با پرونده سوریه با آن روبه رو است.

 

در این میان مسئولان بلندپایه سوریه مرحله کنونی روابط با مصر را اینگونه ارزیابی کردند که پنج سال تعامل حکیمانه توام با حفظ آرامش با قطب اصلی جهان عرب که بسیاری از عرب ها آن را بال دیگر سوریه می دانند، در حال به بار نشستن است.

 

چه بسا قاهره بر این باور است که حفظ دیدگاه میانه رو در برخورد با موضوع سوریه می تواند موجب شود جایگاه آن در روابط عربی- عربی حفظ شود؛ زیرا سوریه حضور مصر را در کاستن از مواضع افراطی کشورهای عربی خلیج فارس علیه دمشق موثر می داند.

 

 

512

 

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top