|
شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ السبت ١٢ ربيع الثاني ١٤٤٢ Saturday, November 28, 2020
کد خبر: 727589
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۷/۲۸ - ۰۹:۲۹
استفاده از انرژی اتمی برای کمک به کشف و شناسایی میراث فرهنگی
سازمان انرژی اتمی ایران و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای شناسایی اشیای تاریخی همکاری می کنند.
میراث فرهنگی استفاده از انرژی اتمی برای کمک به کشف و شناسایی میراث فرهنگی
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش گروه فرهنگی جام نیوز، سمینار کاربردهای صنعت هسته ای در میراث فرهنگی با مشارکت کارشناسان دو سازمان در محل سازمان انرژی اتمی برگزار شد.

 

استفاده از فناوری های هسته ای در باستان شناسی از 1950 با کشف کربن 14 آغاز شده است. کربن 14 نیمه عمر 5700 سال دارد در عین حال خواص شیمیایی آن با کربن 12 و کربن13 یکسان است. کربن 14 در بدن هر موجود زنده ای وجود دارد و در زمان حیات، از لحاظ کربن 14، میان درون و بیرون بدن موجود زنده تعادل وجود دارد. به محض اینکه موجود زنده می میرد، ساعت نهفته کربن 14 در بدن وی شروع به کار می کند که بر اساس آن می توان عمر اجساد را تشخیص داد.

 

بخش دیگر از کاربرد فناوری هسته ای در مورد خواص اشیا هست و با استفاده از آن می توان در باره نحوه و موادی که اشیاء از آنها ساخته شده اند آسیب های وارده بر آن و اصیل و یا جعلی بودن اشیا اظهارنظر کرد.

 

با استفاده از شتابگر واندوگرافی که در سال1336 خریداری شد، از سال 49 اشیای تاریخی مورد بررسی قرار گرفته است. با خرید شتابگر جدید می توان آنالیز بیشتری روی قطعات و اشیای باستانی انجام داد.

 

سمینار امروز با همکاری سازمان انرژی اتمی و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و با حضور علی اکبر صالحی و مسعود سلطانی فر با هدف تهیه این شتابگر برگزار شد.

 

هزینه مورد نیاز برای تامین این دستگاه هشت میلیون یورو برآورد می شود که هزینه های جانبی نصب هم باید به آن اضافه شود./ میزان

 

115

 

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top