|
پنج شنبه ۱۲ تیر ۱۳۹۹ الخميس ١١ ذو القعدة ١٤٤١ Thursday, July 2, 2020
کد خبر: 732070
نظرات: 2
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۸/۱۳ - ۰۷:۳۰
توصیه روزنامه مصری درباره رابطه با ایران
«در صورت عادی‌سازی روابط بین ایران و کشورهای عربی و بازگشت این روابط به روند طبیعی خود، ایران نه دشمن، بلکه به قدرت و ظرفیتی اضافی برای جهان عرب تبدیل می‌شود.»
ی توصیه روزنامه مصری درباره رابطه با ایران
به این مطلب امتیاز دهید
91.7% 8.3% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، روزنامه «الوفد» مصر نوشت: ایران در منطقه غریبه یا بیگانه نیست بلکه یکی از اعضای مهم و کشوری در کرانه خلیج فارس است و در صورت عادی‌سازی روابط بین ایران و کشورهای عربی و بازگشت این روابط به روند طبیعی خود، ایران نه دشمن، بلکه به قدرت و ظرفیتی اضافی برای جهان عرب تبدیل می‌شود.روزنامه «الوفد» مصر در مقاله‌ای به قلم خانم «سناء السعید» با عنوان «ایران قدرت اضافی است و نه دشمن» با اشاره به انتخاب میشل عون، به‌عنوان رییس‌جمهور لبنان با حصول توافق بین جناح سعد حریری مورد حمایت سعودی و حزب الله مورد حمایت ایران می‌نویسد: در حالی که مشکلات و پیچیدگی‌های موجود، فرصت تفاهم مستقیم بین دو کشور به شدت درگیر در کل منطقه را دشوار کرده است، این تحول امکان نزدیکی بین
سعودی و ایران و ایجاد تفاهماتی غیرمستقیم برای کاهش تنش منطقه‌یی را فراهم می‌کند.

 

این روزنامه اضافه می‌کند: عرصه تحولات لبنان امروز امیدها برای نزدیکی ایرانی – عربی را زنده کرده است، حقیقتی که با این منطق هم‌سو است که نمی‌توان ایران را از هرگونه تفاهم شورای همکاری خلیج فارس در عرصه‌های سیاسی و امنیتی و اقتصادی منطقه کنار گذاشت. در حالی که ایران در منطقه غریبه یا بیگانه نیست بلکه یکی از اعضای مهم و کشوری در کرانه خلیج فارس است و در صورت عادی‌سازی روابط بین ایران و کشورهای عربی و بازگشت این روابط به روند طبیعی خود، ایران نه دشمن، بلکه به قدرت و ظرفیتی اضافی برای جهان عرب تبدیل می‌شود. در حالی که اسراییل همچنان دشمن مشترک ایران و اعراب است و به نزدیکی اعراب به ایران به عنوان تهدیدی برای خود می‌نگرد.

 

سناء السعید ادامه می‌دهد: بدون شک تلاش جدی از سوی ایران برای برای گشایش در روابط با کشورهای عربی وجود دارد و ایران باید این روند را تا حصول موفقیت تداوم ببخشد، به خصوص که ایران روند گشایش و تعامل با کشورهای جهان را امروز با دیدگاهی مختلف از گذشته دنبال می‌کند. این امر با وجود نیات واقعی رهبران ایران برای تعامل و همکاری برابر همراه با احترام متقابل با جهان عرب و اسلام، کشورهای عربی به خصوص در خلیج فارس را برای نزدیکی با ایران تشویق می‌کند.
 

 

این نویسنده در ادامه مقاله خود می‌افزاید: هم‌چنین توسعه روابط مبتنی بر منافع متقابل بین اعراب با ایران شرایط را برای حل و فصل مسائل معلق فراهم می‌کند. همان‌طور که ملک عبدالله در زمان ولیعهدی خود در سال 2002 گفت که «تلاش برای رفع همه موانع فراروی روند همکاری با ایران برای گشودن افق‌های وسیع‌تر به سوی آینده‌ای بهتر ضروری است» باید روابط بین کشورهای عربی و ایران گسترش یابد تا بر اساس احترام متقابل بر رفع تنش‌ها، تمرکز شود.
 

 

در ادامه این مقاله آمده است: در این‌جا به صحبت سعود الفصیل، وزیر خارجه سعودی در سال 2000 اشاره می‌کنم که گفت که روابط بین کشورهای شورای همکاری خلیج فارس با ایران ستون اساسی امنیت منطقه خلیج فارس است. هم‌زمان سلطان بن عبدالعزیز، وزیر دفاع سعودی وجود تهدید از سوی ایران در تهدید منطقه خلیج فارس را نفی کرد و تاکید کرد که مشکلات امنیتی به صورت مستقیم بین کشورش و ایران وجود ندارد. امروز می‌گوییم که توسعه روابط برادرانه مبتنی بر منافع متقابل بین کشورهای عربی و ایران می‌تواند زمینه‌ساز روابط بین دو طرف باشد و به حل و فصل مسائل موجود از طریق مسالمت‌آمیز بیانجامد.

 


سناء السعید در پایان می‌افزاید: امیدواریم که کشورهای عرب خلیج فارس در راستای تقویت همکاری منطقه‌یی و ایجاد منطقه‌یی عاری از سلاح کشتار جمعی و محکومیت اسراییل در برخورداری از زرادخانه هسته‌ای و ایجاد معاهده منطقه‌یی مبارزه با تروریسم بین المللی و تلاش برای ایجاد عرصه مشترک و مستعد همراه با احترام متقابل و همکاری برای ریشه‌کنی تروریسم و رفع تنش‌ها با ایران بنشینند و گفت‌وگو کنند.

 

ایسنا

202

کلیدواژه ها:
مشاهده نظرات

سران مفت خور اعراب آدم نمیشن.

پاسخ

۵

۲

اک بر سر ما تلاش رابط باداعراب مبکنبم

پاسخ

۳

۵

شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top