|
شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ السبت ٧ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Saturday, October 24, 2020
کد خبر: 742535
نظرات: 4
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۹/۲۰ - ۲۲:۴۷
گزارش هافینگتون‌پست؛
انتخاب سخت انگلیس میان تهران و ریاض/ ایران به مکه حمله می‌کند!
«هیچ‌کس پیش‌بینی نمی‌کند که انگلیس به‌طور کامل با ایران قطع رابطه نماید؛ به‌ویژه در شرایط کنونی که دو کشور به‌تازگی روابط سیاسی خود را از سر گرفته‌اند. اما انگلیس نمی‌تواند هم خدا را بخواهد، هم خرما را...»
ترزا می انتخاب سخت انگلیس میان تهران و ریاض/ ایران به مکه حمله می‌کند!
به این مطلب امتیاز دهید
25% 75% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، پایگاه آمریکایی "هافینگتون پست" (Huffington Post) با انتشار گزارشی به اظهارات ضدایرانی نخست وزیر انگلیس در اجلاس شورای همکاری خلیج [فارس] از یک سو و تمایل لندن به برقراری روابط تجاری با تهران از سوی دیگر پرداخته و می‌نویسد: «انگلیس نمی‌تواند هم خدا را بخواهد، هم خرما را».

در این گزارش می‌خوانیم:

 

«خانم "ترزا می" نخست وزیر انگلیس، سخنرانی خود در اجلاس شورای همکاری خلیج [فارس] را با جمله‌ای آغاز کرد که سورپرایزی برای کشورهای عربی بود: "امنیت خلیج [فارس] امنیت ماست."

او همچنین با اشاره به ایران، عنوان کرد که نسبت به تهدیدهای امنیتی که تهران به وجود می‌آورد هوشیار است و انگلیس باید همراه با کشورهای حاشیه خلیج [فارس] برای مقابله با اقدامات متجاوزانه ایران در منطقه اقدام نماید.

 

او که به‌خوبی می‌دانست باید روی چه نقطه‌ای دست بگذارد، به 200 سال روابط دوجانبه با منامه و کمک انگلیس به برنامه‌های اصلاحات بلندمدت مورد نظر کشورهای خلیج [فارس] اشاره کرد.

 

با رأی مردم انگلیس به خروج این کشور از اتحادیه اروپا، مقامات این کشور در پی به‌دست آوردن موقعیت‌های مطلوب و ضمانت‌های جهانی پس از ترک اتحادیه اروپا هستند. از همین رو تعجبی ندارد که "ترزا می" بخش مهمی از سخنرانی خود در شورای همکاری خلیج [فارس] را به افزایش حجم تجارت با این کشورها اختصاص دهد.

البته این فرصتی مناسب برای کشورهای شورای همکاری خلیج [فارس] است تا روابط خود با لندن را تقویت کنند.

 

اما "چاپلوسی محض" جوابگو نیست و دو طرف باید با اقدامات عملی، عزم خود را نشان دهند. نکته اینجاست که انگلیس نمی‌تواند هم خدا را بخواهد، هم خرما را.

هیچ‌کس پیش‌بینی نمی‌کند که انگلیس به‌طور کامل با ایران قطع رابطه نماید؛ به‌ویژه در شرایط کنونی که دو کشور به‌تازگی روابط سیاسی خود را از سر گرفته‌اند.

آیا انگلیس "حمید بعیدی نژاد" سفیر جدید ایران که چندروز پیش استوارنامه‌اش را به ملکه الیزابت دوم تسلیم کرده، را احضار و در رابطه با اقدامات بی‌ثبات‌کننده ایران در منطقه [که نخست‌وزیر انگلیس در سخنرانی خود مدعی شده بود] او را بازخواست خواهد کرد؟

 

علاوه بر این، به‌نظر می‌رسد اختلاف نظر شدیدی در دولت انگلیس نسبت به عربستان سعودی وجود دارد. از یکسو نخست وزیر در سخنرانی خود در منامه به انتقاد و سرزنش تهران می‌پردازد و ریاض را به‌خاطر مدیریت دوراندیشانه‌اش مورد تحسین قرار می‌دهد و از سوی دیگر "بوریس جانسون" وزیر امور خارجه این کشور در اظهاراتی که در نشست "گفتگوهای مدیترانه" در پایتخت ایتالیا مطرح کرد، صراحتا عربستان سعودی را مورد انتقاد قرار داده و به‌خاطر نقش منفی در آشفتگی‌های منطقه سرزنش نموده است.

 

آقای بوریس جانسون همراه با هیئتی تجاری از انگلیس در پی سفر به ایران است و انتقادات "دونالد ترامپ" رئیس جمهور منتخب آمریکا از توافق هسته ای را رد می‌کند.

اگر اظهارات ضدایرانی خانم نخست وزیر صحیح است، هرگونه تجارت با ایران باید به این شرط صورت گیرد که تهران از حمایت مالی تروریست‌ها دست بردارد؛ چرا که در غیر این صورت ممکن است ایران به‌وسیله همین پول‌ها و از طریق ساپورت مالی حوثی‌های یمن، به مکه حمله کند.»[!]

 

 

 

506

کلیدواژه ها:
مشاهده نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
پربیننده جام آر اس اس ادامه
پربیننده های امروز آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top