|
یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ الأحد ٣ جمادى الثانية ١٤٤٢ Sunday, January 17, 2021
کد خبر: 742545
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۹/۲۰ - ۱۲:۳۶
نیویورک تایمز:
جهان از آمریکای دوره ترامپ می ترسد
بعضی رسانه ها مکالمه تلفنی دونالد ترامپ با رییس جمهوری تایوان را دربردارنده خطر یک جنگ سرد بین آمریکا و چین با پیامدهای فاجعه بار اقتصادی و امنیتی توصیف کردند.
ص جهان از آمریکای دوره ترامپ می ترسد
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس بین‌الملل جام نیـوز، وب سایت صدای آمریکا برگردان یادداشتی را از نیویورک تایمز منتشر کرده که در آن، نویسنده به تحلیل موقعیت سیاسی ایالات متحده در زمان رئیس جمهورهای پیشین این کشور و بعد از روی کار آمدن دونالد ترامپ پرداخته است.

 

نویسنده یادداشت نیویورک تایمز، مطلب خود را اینگونه آغاز می کند: بعضی رسانه ها مکالمه تلفنی دونالد ترامپ با رییس جمهوری تایوان را دربردارنده خطر یک جنگ سرد بین آمریکا و چین با پیامدهای فاجعه بار اقتصادی و امنیتی توصیف کردند.

 

وحشت موجود، تاییدی است بر گفتمان غالب در رسانه ها در ماه های اخیر مبنی بر ترس رهبران جهان از دونالد ترامپ.

 

ترامپ با شعار «نخست آمریکا» وعده توسعه ارتش ایالات متحده و سخنان آتشینش ترسی واقعی را موجب شده است. دولت ترامپ می تواند از این ترس به نفع آمریکا بهره ببرد.

 

در هشت سال گذشته باراک اوباما نشان داد که وقتی بزرگترین قدرت جهان از ایجاد ترس پرهیز می کند، می کوشد با دشمنان از در مصالحه در بیاید، همپیمانان را در تمام تصمیم گیری ها دخالت می دهد، و از تعهد نظامی آمریکا می کاهد چه اتفاقی می افتد.

 

طبیعتا اوباما در پایتخت های اروپایی مورد تشویق قرار می گیرد و جایزه صلح نوبل دریافت می کند اما در ژئوپولتیک جهان واقعی نتایج فاجعه بار است.

 

زیر پا گذاشتن خط قرمز در سوریه باعث شد روسیه و چین نهایت بهره را ببرند. وعده اوباما به پایان جنگ در عراق و افغانستان متحدان آمریکا در بغداد و کابل را تضعیف و ایران و پاکستان را جسورتر کرد.

 

لیندن جانسون، رییس جمهوری پیشین آمریکا، کوشید برای پرهیز از یک جنگ بزرگ در ویتنام نسبت به ویتنام شمالی خویشتنداری نشان دهد اما واکنش "هانوی" اعزام نیرو به ویتنام جنوبی بود. ریچارد نیکسون بر مبنای «تئوری مرد دیوانه» ترس از آمریکا را در جهان احیاء کرد.

 

در دوره جیمی کارتر از بین رفتن این ترس از آمریکا باعث سقوط کشورها در دامان کمونیسم و اشغال سفارت آمریکا در تهران به دست افراطیون ضد آمریکایی شد. موضع ملی گرایانه رونالد ریگان در سیاست خارجی زانو زدن اتحاد جماهیر شوروی در مقابل ایالات متحده را در پی داشت.

 

به نظر می رسد دولت بعدی آمریکا آماده است که ایالات متحده به آن دوره خود بازگردد. آمریکایی ها و متحدان آمریکا باید آسوده خاطر باشند. دشمنان آمریکا حق دارند بترسند.

 

202

کلیدواژه ها:
پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
پربیننده جام آر اس اس ادامه
پربیننده های امروز آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top