|
شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ السبت ٧ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Saturday, October 24, 2020
کد خبر: 742990
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۹/۲۱ - ۱۸:۲۴
دبیر شورای عالی امنیت ملی؛
شمخانی: نظارت بر اجرای برجام مربوط به کل نظام است
جمهوری اسلامی در بعد رسانه‌ای و فنی ظرفیت‌های قانونی لازم را در اختیار دارند که متناسب با تصمیم‌گیری‌های طرف مقابل اقدامات متقابل را عملیاتی کنند.
شمخانی شمخانی: نظارت بر اجرای برجام مربوط به کل نظام است
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید
به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی در حاشیه کنفرانس امنیتی تهران که در سالن اجلاس سران برگزار شد با حضور در جمع خبرنگاران، در جواب به این سوال که شکل عملیاتی تصمیمی که دولت در جلسه روز چهارشنبه در هیات نظارت بر اجرای برجام گرفته چگونه خواهد بود، گفت: البته موضوع دولت نیست، موضوع موضوع نظام است. همه آحاد ملت ایران در کنار حاکمیت از آموزه‌های انقلابی امام خمینی این را فرا گرفته‌اند که در قبال زورگویی تن به ذلت نمی‌دهند.


وی افزود: مذاکره‌ای بوده مثل برجام که در طول مذاکره طرف آمریکایی متعهد شده که خلاف روح برجام و نص صریح آن، مبتنی بر بیانیه صادر شده توسط  ایران بعد از قطعنامه سازمان ملل، مبتنی بر نامه‌نگاری‌هایی که دستگاه دیپلماسی‌مان با بخش اروپایی کرده، تحریم جدیدی نه وضع کند و نه تمدیدی را که علامت پایه‌گذاری یک تحریم جدید است را اعمال کند.


شمخانی تصریح کرد: لذا مسئولین نظام همه متفق هستند که تمدید تحریم ایسا نقض برجام است و امیدواریم که رئیس‌جمهور آمریکا آن را وتو کند و بعد متوقف کند.


دبیر شورای عالی امنیت ملی در خصوص اقدامات متقابل ایران گفت: جمهوری اسلامی در بعد سیاسی، رسانه‌ای و فنی وضعیت‌های قانونی لازم را در اختیار دارد. هم در مصوبه مجلس، هم در مصوبه شورای عالی امنیت ملی و هم در فرمان 9 ماده‌ای مقام معظم رهبری نکات فراوانی وجود دارد که دست مجریان را باز می‌گذارد متناسب با وضعیت تصمیم‌گیری‌های طرف مقابل اقدامات‌شان را عملیاتی کنند.


وی پیرامون اظهارات مداخله‌جویانه نخست‌وزیر انگلیس گفت: متاسفانه ناشناختگی نوعی پوچی و شرمساری را برای گوینده این بیانات فراهم می‌کند. در منطقه ما خیلی موارد تغییر کرده. بریتانیای کبیر به دلیل مقاومت‌های ملت‌های منطقه مجبور به ترک این مسئله شد. حال که این انگلیس ترک‌شده از اتحادیه اروپا است.


شمخانی در ادامه تصریح کرد: در منطقه جنگ‌های مفصلی در گرفته. ترامپ 6 تریلیارد دلار به عنوان عبرت برای عدم تکرار این موارد بیان می‌کند. حال انگلیس کوچک از طرف خانمی که احساس می‌کند تاجر است بیاناتش برای ما (اگر توفیق بود) فکاهی بلندقامتی می‌شد.


دبیر شورای عالی امنیت ملی در ادامه در خصوص اظهارات مقامات آمریکا پیرامون قعر کردن شناورهای ایران در خلیج‌فارس گفت: این را نشنیده‌ام البته سیاستمداران کنونی آمریکا که قبلا هم بوده‌اند اما چنین حادثه‌ای رخ نداد.


وی درخصوص جابه‌جایی قدرت در آمریکا و تاثیر آن بر امنیت منطقه گفت: هنوز قضاوت در این خصوص زود است چون تیم تصمیم‌گیری کامل و تعیین‌کننده در سیاست خارجی آمریکا هنوز روشن نیست. همانطور که امروز مقام معظم رهبری فرمودند ما از تبسم به آمریکا هیچ سودی نبردیم. آمریکا چه دموکرات و چه جمهوریخواه سیاست‌ استیلاجویانه را در منطقه ما دنبال می‌کنند.


شمخانی افزود: ما 37 سال یک شعار داشتیم که ورود و حضور بر هم‌زننده نیروهای فرامنطقه‌ای برای امنیت منطقه ما مضر است و کشورهای منطقه هم پتانسیل و هم اراده و هم فهم و هم بسترهای مشترکی دارند که مبتنی بر آن می‌شود. امنیت منطقه را به شکل بومی طراحی و اجرا کند.  


دبیر شورای عالی امنیت ملی پیرامون عملیات آزادسازی موصل و حلب نیز گفت: امروز پتانسیل دفاعی مردم عراق یک پتانسیل قابل اتکا برای امنیت عراق است که پیش از این وجود نداشت.


وی تصریح کرد: ارتش مردمی شکل‌گرفته در عراق در کنار ارتش سنتی آن هدف واحدی را دنبال می‌کنند که درون‌مرزی است و آن دفاع از تمامیت ارزی و مقابله با تکفیری‌ها است.


شمخانی در پایان گفت: امیدواریم موصل بعد از حلب سریع‌تر آزاد خواهد شد، به دست مردمش برگردد.
 
 
 
منبع: فارس
کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top