|
دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ الاثنين ١٠ صفر ١٤٤٢ Monday, September 28, 2020
کد خبر: 742996
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۹/۲۱ - ۱۸:۴۹
انعکاس پیشنهاد رئیس مجلس شورای اسلامی؛
تشکیل بلوکی جدید در منطقه/ ایران و عربستان در کنار یکدیگر
«ایران پیشنهاد تشکیل یک بلوک از کشورهای مسلمان با هدف مبارزه با تروریسم و توسعه اقتصادی را مطرح کرده است که شامل عربستان سعودی، رقیب منطقه ای این کشور نیز می شود...»
علی لاریجانی


 تشکیل بلوکی جدید در منطقه/ ایران و عربستان در کنار یکدیگر
به این مطلب امتیاز دهید
75% 25% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، پایگاه خبری گالف نیوز (Gulf News) با انتشار گزارشی تحت عنوان "ایران یک اتحاد منطقه ای ضد تروریستی را پیشنهاد کرد که شامل عربستان نیز می شود" به انعکاس اظهارات علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی پرداخته است.

 

در این گزارش آمده است: «ایران پیشنهاد تشکیل یک بلوک از کشورهای مسلمان با هدف مبارزه با تروریسم و توسعه اقتصادی را مطرح کرده است که شامل عربستان سعودی، رقیب منطقه ای این کشور نیز می شود.

 

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ایران در یک کنفرانس امنیتی که روز یکشنبه برگزار شد، گفت: «کشورهای منطقه نظیر ایران، ترکیه، سعودی، مصر، عراق، پاکستان به جای رقابت های فرسایشی می توانند بر محور اسلام، دفاع از مردم فلسطین، مبارزه با تروریسم و منافع اقتصادی مشترک حرکتی را به سوی آرامش منطقه اجرا کنند.»

 

گالف نیوز در ادامه می نویسد: «ایران و عربستان سعودی در سال های اخیر به سختی از یکدیگر فاصله گرفته اند و در جنگ سوریه و یمن موضع هایی کاملا متفاوت دارند. عربستان روابط دیپلماتیک خود را پس از حمله به سفارت این کشور در تهران در ماه ژانویه با ایران قطع کرده است؛ حمله به سفارت عربستان در جریان اعتراضات به اعدام یک روحانی شیعه توسط عربستان صورت گرفت.

 

لاریجانی در ادامه تاکید کرد: ما با جنگ افروزی در یمن و سوریه مخالفیم و آن را غلط می دانیم لذا با صراحت اعلام می کنیم با نقش آفرینی همه کشورهای مسلمان منطقه در استقرار امنیت در منطقه بر محورهایی که ذکر شد هم احترام می گذاریم و هم آن را مفید می دانیم.

 

او با اشاره به اینکه "ایران نه تنها به دنبال امپراطوری نیست بلکه مخالف این تئوری در منطقه است" گفت: "عربستان سعودی و دیگر کشورهای منطقه باید بدانند که ایران دشمن آن ها نیست؛ استراتژی ایران اتحاد با کشورهای اسلامی است."

 

در انتهای این گزارش آمده است: «عربستان سعودی سال گذشته یک اتحاد ضد تروریستی تحت عنوان "ائتلاف نظامی اسلامی" را سازمان دهی کرد که از 34 کشور تشکیل می شد اما ایران را در بر نمی گرفت.»

 

پایگاه العربیه (Al Arabiya)، دیلی استار (Daily Star)، روزنامه نیویورک تایمز (NYtimes)، واشنگتن پست (Washignton Post)، خبرگزاری آسوشیتدپرس (AP) و ... نیز با عناوین مختلف به انعکاس این خبر پرداخته اند.

 

 

 

506

 

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top