|
سه شنبه ۸ مهر ۱۳۹۹ الثلاثاء ١١ صفر ١٤٤٢ Tuesday, September 29, 2020
کد خبر: 742998
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۹/۲۱ - ۱۸:۵۳
درپی اظهارات ترزا می و تاکید بر عذرخواهی رسمی؛
کاهش روابط با انگلیس خواسته نمایندگان مجلس
نمایندگان مجلس تاکید کردند در صورتی که انگلیس از این راه بازنگردد و عذرخواهی نکند، مجلس آمادگی دارد تا سطح روابط با این کشور را مجدداً کاهش دهد.
مجلس کاهش روابط با انگلیس خواسته نمایندگان مجلس
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید
به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، حمیدرضا فولادگر درخصوص اظهارات ضدایرانی نخست وزیر انگلیس افزود: از کشور انگلیس، نخست وزیر و وزارت خارجه این کشور این نوع اظهار نظرها بعید نیست.
 
 
وی گفت: مردم ما سال هاست با سیاست های انگلیس آشنایی دارند و متأسفانه انگلیسی ها در مسائل داخلی ایران دخالت می کنند و هم مشغول تفرقه اندازی بودند.
 
 
فولادگر با بیان اینکه دست انگلیسی ها پس از انقلاب اسلامی از ایران کوتاه شده است، افزود: دیگر آن روزی هایی که انگلیسی ها با مداخله در ایران نخست وزیر و وزیر تعیین می کردند و در مسائل مالی و داخلی کشور دخالت می کردند و امتیاز می گرفتند، تمام شده است.
 
 
نماینده مردم اصفهان گفت: اما آنها همچنان سیاست های قبلی خود را با روش های جدید دنبال می کنند و تصورشان این است که یا هنوز اتفاقی نیفتاده است و نمی خواهند باور کنند و یا خود را به جهالت و غفلت می زنند.
 
 
فولادگر با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی ایران سال هاست که براساس رأی مردم روی کار آمده است اظهار داشت: کشور ما با استقلال و تصمیم گیری های داخلی و خارجی حرف اول را در منطقه می زند و طبعاً این نوع اظهار نظر انگلیسی ها یا نشان دهنده این است که آنها هنوز در اوهام و افکار قبلی خود سیر می کنند و یا تصور می کنند با این شیوه ها می توانند مسائل جدیدی را در منطقه ایجاد و همسایگان را علیه ما تحریک کنند.
 
 
وی گفت: ولی خدا را شکر مردم ما با بیداری، هوشیاری و تحلیلی که دارند دشمنان خود را می شناسند.
 
 
فولادگر افزود: از دولت و وزارت امور خارجه می خواهیم که به رغم سیاست توسعه روابط با اروپا و توسعه روابط با انگلیس در سطح سفیر، در این زمینه پیگیر موضوع باشند.
 
 
وی در ادامه با اشاره به اینکه مجلس چند سال پیش دولت را ملزم به روابط با انگلیس کرد، گفت: در حال حاضر اگر احساس شود که این موضوع وجود دارد و انگلیس از این راه بازنگشته است و عذرخواهی نکند، مجلس آمادگی دارد که سطح روابط را مجدداً کاهش دهد.
 
 
نماینده مردم اصفهان تصریح کرد: ما نیازی به روابط با انگلیس ندارم و با عزت راه خود را ادامه می دهیم.
 
 
وی افزود: اگر انگلیس بخواهد سیاست خود را به این شیوه ادامه دهد هم مجلس و هم مسئولان سیاست خارجی باید در توسعه روابط با انگلیس تجدیدنظر کنند.
 
 
 
* رحیمی: مجلس آماده موضع محکم در قبال انگلیس 
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: مجلس این آمادگی را دارد که در قبال اظهارات نخست وزیر انگلیس مواضع موثر و محکمی داشته باشد.
 
 
علیرضا رحیمی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: امنیت خلیج فارس یک امنیت بومی است و باید توسط کشورهای منطقه خلیج فارس تأمین شود.
 
 
وی اضافه کرد: اقدامات جمهوری اسلامی ایران نیز در جهت بومی سازی امنیت خلیج فارس و منطقه بوده است.
 
 
عضو فراکسیون امید تصریح کرد: اظهارات اخیر مقامات انگلیس در خصوص خلیج فارس و امنیت منطقه سازنده نبود و انتظار این است که وقتی سفارت انگلیس در ایران گشایش می یابد مجموعاً در مسیر تقویت روابط حرکت کنیم و اظهاراتی که در مناسبات دوجانبه مخرب است و وضعیت منطقه را به مخاطره می اندازد از آنها پرهیز شود.
 
 
رحیمی گفت: مجلس در مجموعه امنیت جمهوری اسلامی ایران اهتمام دارد و از مواضع رسمی کشور حمایت می کند و موضع بسیار سازنده ای در این باره خواهد گرفت.
 
 
وی همچنین موضع گیری نمایندگان، تذکر رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و اقدام وزارت امور خارجه در احضار سفیر انگلیس را مواضع مناسب قلمداد کرد.
 
 
رحیمی در پایان گفت: مجلس علاوه بر مواضع انفرادی می تواند در قالب بیانیه نیز واکنش خود را نشان دهد.
 
 
 
* نماینده تهران: اظهارات نخست وزیر انگلیس؛ تهدیدی برای امنیت منطقه 
عضو فراکسیون امید مجلس گفت: اظهارات اخیر نخست وزیر انگلیس در جمع حکام خلیج فارس گرچه تهدیدی برای امنیت منطقه محسوب می شود ولی بیشترین مشکلات را در حوزه سیاست خارجی این کشور ایجاد خواهد کرد.
 
 
طیبه سیاوشی شاه عنایتی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: این اظهارات نشان دهنده این است که این کشور به دنبال تثبیت وضعیت منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) نیست و سیاست متفاوتی را قرار است در نظر بگیرد.
 
 
وی تصریح کرد: ما بهتر می دانیم که انگلیس و دیگر کشورها مایلند از ثروت کشورهای عربی استفاده کنند و به هر حال دلارهای نفتی کشورهای خلیج فارس در جهت خرید اسلحه بیشتر استفاده خواهد شد.
 
 
سیاوشی شاه عنایتی ادامه داد: گرچه ممکن است اظهارات نخست وزیر انگلیس در کوتاه مدت برای اقتصاد این کشور دستاوردهایی داشته باشد ولی در بلندمدت انگلیس را به عنوان یک تهدید برای منطقه خاورمیانه (غرب آسیا) و نه تنها ایران بلکه برای کشورهای دیگر هم محسوب خواهد کرد.
 
 
عضو فراکسیون زنان مجلس افزود: ما به عنوان نمایندگان مجلس معتقدیم در راستای سیاست های دولت آقای روحانی مبتنی بر تنش زدایی و برقراری آرامش در منطقه ، بهتر است انگلیسی ها این سیاست ها را تلطیف و تصحیح کنند.
 
 
وی گفت: بهتر است وزارت خارجه انگلیس به شکلی اظهارات نخست وزیر این کشور را تصحیح کند چون ما آرام نخواهیم نشست ولی این در جهتی نخواهد بود که این مسئله مانع گسترش روابط ما با کشورهای بزرگ و قابل توجه اتحادیه اروپا و خارج از اتحادیه اروپا مثل انگلیس یا کشورهای دیگر شود.
 
 
نماینده مردم تهران ، ری ، شمیرانات ، اسلامشهر و پردیس تاکید کرد: واکنش به اظهارات نخست وزیر انگلیس را اجماع مجلس شکل خواهد داد ولی به نظر می رسد که ما با صدور بیانیه و یا تذکر به وزارت خارجه انگلیس به گوش آنها برسانیم که از اظهارات نخست وزیر این کشور بسیار ناخرسند هستیم و امیدواریم این اظهارات مجدداً در بیانات خانم ترزا می عنوان نشود.
 
 
 
* یوسفی: اظهارنظر نخست وزیر انگلیس فرافکنی است
عضو فراکسیون مستقلین مجلس شورای اسلامی اظهارات ضدایرانی اخیر نخست وزیر انگلیس را فرافکنی خواند.
 
 
همایون یوسفی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: همه می دانند ایران به دنبال صلح و ثبات در منطقه است و اقداماتی که انجام می دهد یک نوع دیپلماسی فعال برای برقراری صلح و ثبات در منطقه غرب آسیاست.
 
 
وی تصریح کرد: ایران به دنبال آن است که خود مردم منطقه آینده شان را رقم بزنند.
 
 
نماینده اهواز گفت: در حال حاضر دخالت کشورهای خارج از منطقه برای مردم این منطقه مشکل ایجاد کرده است.
 
 
وی افزود: مردم آمادگی دارند که کمک های لازم و حمایت قوی از دستگاه دیپلماسی انجام دهند تا پاسخ مناسبی به اظهارات ضدایرانی نخست وزیر انگلیس ارائه شود.
 
 
 
* میرزاده: اظهارات ضدایرانی نخست وزیر انگلیس، توطئه است 
عضو فراکسیون مستقلین مجلس شورای اسلامی اظهارات اخیر ضدایرانی نخست وزیر انگلیس را یک توطئه دانست.
 
 
حمایت میرزاده در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: اینگونه اظهارات طبیعی است چرا که انگلیس روزی در منطقه حضور جدی داشت و تهدیدی برای آنها نبود اما دولت قدرتمند جمهوری اسلامی ایران حرفی برای گفتن دارد بنابر این انگلستان احساس خطر می کند.
 
 
وی گفت: جمهوری اسلامی ایران نه تنها تهدیدی برای منطقه نیست بلکه برادری در کنار سایر برادران خود در منطقه است و برای حفظ امنیت و آرامش و پیشرفت منطقه تلاش می کند.
 
 
میرزاده تصریح کرد: اظهارات اخیر نخست وزیر انگلیس یک توطئه است چرا که استعمار پیر قبلاً هم با سیاست تفرقه بینداز و حکومت کن به اهداف خودش رسیده است.
 
 
وی افزود: کمیسیون امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی به اظهارات نخست وزیر انگلیس واکنش نشان خواهند داشت و جمهوری اسلامی ایران در عرصه سیاست خارجی از یکپارچگی مهمی برخوردار است.
 
 
 
*محبی نیا: نخست وزیر انگلیس مسلوب الاراده است
عضو فراکسیون مستقلین مجلس شورای اسلامی ضمن محکوم کردن اظهارات ضدایرانی اخیر نخست وزیر انگلیس، او را یکی از مسئولان مسلوب الاراده این کشور عنوان کرد.
 
 
جهانبخش محبی نیا در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما گفت: انتخاب اعضای کابینه جدید انگلیس هم نشان دهنده عجیب بودن نخست وزیر این کشور است.
 
 
وی اظهارات نخست وزیر انگلیس را خارج از روند دیپلماسی دانست و آنها را حتی قابل ارزش برای پاسخ دادن ندانست.
 
 
محبی نیا افزود: نمایندگان مجلس با تمام توان در مقابل صحبت های سخیف، غیرمنطقی و بی ارزش نخست وزیر انگلیس پاسخ خواهند داد.
 
 
 
* ابطحی: زمینه های کاهش روابط ایران و انگلستان مهیاست 
عضو فراکسیون ولایت مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه زمینه های کاهش روابط ایران و انگلستان مهیاست ، گفت: مجلس می تواند طرحی درباره الزام دولت به کاهش روابط با انگلیس ارائه کند.
 
 
سیدمحمدجواد ابطحی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما اظهارات ضد ایرانی مقامات انگلیس در ادوار مختلف را سابقه دار دانست و افزود: ماهیت خبیث انگلیس همان جمله معروف تفرقه بیانداز و حکومت کن است.
 
 
وی تصریح کرد: نخست وزیر انگلیس یعنی این خانم تازه کار اظهاراتی گفته است که اصلاً قابل توجیه نیست.
 
 
ابطحی اظهار داشت: در مجلس هشتم طرح قطع رابطه با انگلستان را کلید زدم که منجر به تقلیل روابط با این کشور شد ولی متأسفانه در جریان برجام برخی مسئولان ما فکر کردند «مژدگانی که گربه عابد شد» و دیگر سیاست انگلیس خصمانه نیست ولی می بینیم که سیاست خصمانه را دنبال می کند.
 
 
وی اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی باید در چارچوب وظایف ذاتی خود وارد عمل شود و احضار سفیر انگلیس به وزارت امور خارجه کافی نیست و باید راهکاری درباره کیفیت برخورد با این اقدام بیابیم.
 
 
ابطحی در پایان تاکید کرد: مجلس آمادگی لازم را برای برخورد با اظهارات ضد ایرانی نخست وزیر انگلیس دارد.
 
 
 
* شیخ: اظهارات ضدایرانی نخست وزیر انگلیس جای تأسف دارد
عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی با اشاره به اظهارات ضدایرانی نخست وزیر انگلیس گفت: واقعاً اینگونه اظهارات جای تأسف دارد.
 
 
مهدی شیخ در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما افزود: اولاً از یک دیپلمات و مقام دولتی که بخواهد چنین اظهاراتی داشته باشد پذیرفتنی نیست و اظهارات نخست وزیر انگلیس حرکت بجایی نبود.
 
 
وی تصریح کرد: دوم اینکه کشوری که خودش سابقه سال ها مداخله در امور کشورها را دارد و الان هم اگر دستش برسد و توانایی داشته باشد در دخالت در امور سایر کشورها کوتاهی نمی کند جای تعجب است که چنین کشوری ایران را متهم کند.
 
 
شیخ گفت: نکته سوم اینکه دولت انگلیس در شرایطی که مدعی است می خواهد روابط خود را بهبود ببخشد باز هم پذیرفته نیست که بی محابا و بدون دقت چنین اظهار نظری کند.
 
 
نماینده مردم تهران ، شمیرانات ، ری ، اسلامشهر و پردیس اظهار داشت: دولت به موقع عکس العمل نشان داد و سفیر انگلیس را احضار کرد و مجلس هم بدون هیچ اختلاف نظری در مقابل اظهارات نسنجیده که ممکن است قصدی پشت آن باشد و بخواهد دولت های منطقه را دوقطبی کند ایستادگی خواهد کرد و کوتاه نخواهد آمد.
 
 
 
* شهریاری: از روباه پیر مکار انگلیس بیش از این انتظار نمی رود 
عضو فراکسیون ولایت مجلس با اشاره به اظهارات ضد ایرانی نخست وزیر انگلیس گفت: انتظاری بیشتر از این از روباه پیر مکار انگلیس نمی رود و این کشور قرن هاست که دشمنی با اسلام را اثبات کرده است.
 
 
حسینعلی شهریاری در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری  صدا و سیما افزود: انگلیس سالها در کشور ما حضور داشته و منافع ملی ما را چپاول کرده است و اکنون به این نتیجه رسیده که جمهوری اسلامی ایران مخالف سیاست های آن کشور در منطقه و جهان اسلام است و اگر روند به این صورت پیش برود شاید تا چند سال دیگر جایی برای استکبار جهانی و این روباه پیر مکار باقی نماند.
 
 
وی تاکید کرد: باید دولتمردان ما نه در شعار بلکه در عمل فرمایشهای رهبر معظم انقلاب را مدنظر قرار دهند و هیچ چاره ای برای مقابله با آنها نداریم.
 
 
شهریاری افزود: اینکه وزارت امور خارجه سفیر انگلیس را احضار کند و  یک مدیرکل تذکر بدهد کافی نیست و باید شخص رئیس جمهور و وزیر خارجه موضع گیری جدی داشته باشند.
 
 
وی گفت: انگلیس می خواهد به کشورهای عربی سلاح بفروشد و از این طریق در داخل کشور خودش اشتغال ایجاد کند و ما هم باید به روش خودمان که همان اقتصاد مقاومتی است عمل کنیم.
 
 
نماینده زاهدان تاکید کرد: باید سفارتخانه انگلیس که جاسوس خانه است و در فتنه 88 هم نقش داشت تعطیل شود.
 
 
222
 
 
کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top