|
دوشنبه ۳۱ شهریور ۱۳۹۹ الاثنين ٣ صفر ١٤٤٢ Monday, September 21, 2020
کد خبر: 743089
نظرات: 1
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۹/۲۲ - ۰۷:۳۳
اینجا درد، «فقر فرهنگی» است؛
قیمت هر دختر یک گوسفند!
در مرز از این نیسان های آبی زیاد می بینی، آنها که پسرک خردسالی را در صندلی جلو نشانده اند و جنس ماده را از هر سن و نسبی در عقب ماشین. می پرسم این یعنی چه؟ می گویند ..
بلوچ قیمت هر دختر یک گوسفند!
به این مطلب امتیاز دهید
50% 50% بازدید

به گزارش سرویس حوادث"جام نیـوز"، بلوچ ها آدم های عزیزی هستند. سر سفره شان نشسته باشی می فهمی دقیقاً چه می گویم. اما هرچه به کپرهای لب مرز نزدیک می شوی رنجی را مشاهده می کنی که آزارش برایت بیشتر از فقر مادی است. اینجا درد، فقر فرهنگی است. مقصر اصلی آنچه در این مرز می گذرد فقط دولت ها نیستند، روشنفکران و علمای قوم نیز هستند.

زیاد می بینی نیسان های آبی را که کودکی خردسال با جنسیت پسر در صندلی جلو نشانده اند و جنس مونث را از هر سن و نسبی در عقب ماشین. می پرسم این یعنی چه؟ می گویند پسر برای برخی ارزشمندتر است، حتی از مادرش! موضوع از همینجا برایم جذاب تر می شود. به میان کپرها می روم و با مردم صمیمی تر می شوم.

این کپرها در درون خود قصه های بسیاری دارند. از مردانی که برای تامین معاش خود به دل کوه ها زده اند تا زنانی که دیگر مردی ندارند. مرد ندارند چون برخی قربانی مسائل مربوط به مواد مخدر شده اند و برخی اما ... رفته اند. مهمان ناخوانده ای که بی مجوز آمده اینجا بیتوته کرده، بعد هم زنی را به عقد درآورده و رفته! آنسوی مرز به دیار خود افغانستان. حالا مانده اند زنانی که سهم شان از دنیا سه ریگ در پی هم بر زمین افتاده است. ناخواسته محرم شده اند و ناتوان از یک نه.. و حالا نامحرمند. مانده اند با بچه هایی دو رگه و مرگ همسر یا طلاقی که مانند ازدواجشان جایی ثبت نشده.

این کودکان پابرهنه ای که این سو و آن سو می دوند و فقر از سر و صورتشان می بارد مادری ایرانی دارند و پدری افغان اما طبق قانون جمهوری اسلامی تابعیت تنها از پدر منتقل می شود! پس این کودکان ایرانی نیستند.

غروب می شود. در دوردست نیسان های آبی که کف آنها پلاستیک انداخته اند تا بتوانند سوخت قاچاق را رویش ریخته و حمل کنند گرد و خاک کنان به سوی مرز می روند. کودکان بی شناسنامه، بی دغدغه تابعیت، خسته از دویدن زیر آفتاب داغ دشت به سوی کپرهایشان می روند. کپرهایی که درونشان زنی احتمالا دغدغه شام شبش را دارد و من حیرت زده ام از پاهایی با این تاب و توان.

از زنی می پرسم چگونه به این وضع درآمدی؟ می گوید به پدرم گوسفندی داد و مرا خرید! صریح می گوید خرید! و می رود. یادم از صبح می افتد، از ۲ زنی که قصد داشتم در قاب دوربینم ثبت شان کنم اما با داد و بیداد می گفتند: نگیر، صاحبمان می کشدمان! ... حالا عمق آن نگرانی را درک می کنم...

 قدس آنلاین

110

این اخبار را از دست ندهید:

نیروهای سپاه با دختران و پسران یک میهمانی شبانه در مشهد چه کردند؟

99 ضربه شلاق برای بازیگر معروف ایرانی که به یک دختر تجاوز کرد

ریحانه سوار ماشین «شهرام» شد تا روی دخترهای پولدار کلاس را کم کند / او ناچار به شب کاری در یک محل دیگر هم شد

آزار و اذیت ۱۱کارگر افغانی به پسر نوجوان ایرانی باعث مرگش شد

دوست پسرم گفت پیش از عروسی باید با هم بخوابیم تا بابایم قبول کند من هم پذیرفتم!

نمی دانم کدام یک از برادر شوهرهایم پدر فرزندم است! + عکس

کلیدواژه ها:
بلوچ  |  پسر  |  دختر  |  جنسیت  |  دوربین  | 
مشاهده نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
داغ شده های سرویس آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top