|
پنج شنبه ۳ مهر ۱۳۹۹ الخميس ٦ صفر ١٤٤٢ Thursday, September 24, 2020
کد خبر: 743253
نظرات: 2
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۹/۲۲ - ۱۲:۳۴
هافینگتون پست بررسی کرد؛
بمب‌های ما بر سر چه‌کسانی فرود می‌آیند؟/ حقیقتی وحشتناک
«چرا بمب های آمریکایی در یمن بوسیله خلبان های آموزش دیده توسط آمریکا و توسط جنگنده های ساخت آمریکا، مورد استفاده قرار می گیرد؟»
یمن بمب‌های ما بر سر چه‌کسانی فرود می‌آیند؟/ حقیقتی وحشتناک
به این مطلب امتیاز دهید
83.3% 16.7% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، پایگاه آمریکایی "هافینگتون پست" (Huffington Post) با انتشار گزارشی تحت عنوان "اکنون سال 2016 است؛ آیا می دانید که بمب های شما کجا فرود می آیند؟" به کشتار غیر نظامیان در چندین کشور بویژه یمن توسط تسلیحات و مهمات آمریکایی پرداخته و از مقامات این کشور درخواست کرده تا در سیاست های جنگ افروزانه خود تجدید نظر کنند.


در این گزارش آمده است: «انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 که یک کابوس ملی بلند مدت بود بالاخره به پایان رسید. اما اکنون ما با موضوع وحشتناکتری رو به رو هستیم؛ "ریاست جمهوری ترامپ".

 

ترامپ از هم اکنون وعده داده است که یک شخصیت ضد اسلامی را به عنوان مشاور امنیت ملی خود انتخاب کند و ژنرالی را که "سگ دیوانه" خوانده می شود به عنوان وزیر دفاع انتخاب نماید. ما باید تا چه حد نگران باشیم که رئیس جمهور ما تیمی را انتخاب کرده است که به احتمال زیاد ژنرال جیمز "سگ دیوانه" ماتیس، عاقل ترین فرد در میان آن ها است؟

 

ترامپ پس از در دست گرفتن کاخ سفید با جنگی که از 15 سال پیش در سراسر جهان جریان دارد روبه رو خواهد بود. با وجود آنکه هدف از ورود در این جنگ ها مبارزه با "ترور" و "تروریسم" عنوان شده است اما قربانیان این جنگ ها شهروندان و غیرنظامیان هستند.»

 

هافینگتون پست در ادامه می نویسد: «در این لحظه مهمات و بمب های آمریکایی در چند کشور جهان در حال فرود است؟ برخی می گویند شش کشور، برخی هفت کشور ... این هفت کشور عبارتند از: افغانستان، عراق، لیبی، پاکستان، سومالی، سوریه و صد البته؛ یمن.

 

آمریکا از سال 2002 حملات پهپادی خود به آنچه اهداف القاعده در یمن می خواند را آغاز کرده است؛ اما دخالت نظامی ما در این کشور از سال 2015 به شدت توسعه یافته است. در این سال عربستان سعودی، متحد آمریکا در منطقه خاورمیانه، حمله خود به یمن را آغاز کرد. از آن زمان تا کنون آمریکا در این جنگ از عربستان پشتیبانی اطلاعاتی کرده و سوخت رسانی بمب افکن های سعودی -که بسیاری از آن ها اف 15 های ساخت آمریکا هستند- را بر عهده گرفته است.

 

وزارت خارجه [آمریکا] همچنین فروش 1.29 ملیارد دلار بمب های هوشمند و غیرهوشمند به همراه 1.15 میلیارد دلار تانک و نیم میلیارد دلار مهمات به عربستان را تایید کرده است. و همه اینها تنها بخش کوچکی از 115 میلیارد دلار قراردادهای تسلیحاتی آمریکا با عربستان سعودی از سال 2009 است.

 

چرا بمب های آمریکایی در یمن بوسیله خلبان های آموزش دیده توسط آمریکا و توسط جنگنده های ساخت آمریکا، مورد استفاده قرار می گیرد؟ آیا به نتایج آن فکر کرده اید؟ تا کنون تصاویری که از کودکان یمنی منتشر شده است را دیده اید؟

 

 

 


کودکانی لاغر اندام که گویا تنها چند پاره استخوان هستند. در برخی از این تصاویر مادرانشان آنها را به آرامی و با مراقبت در آغوش می گیرند چرا که در غیر این صورت ممکن است استخوان های کوچکشان بشکند. این ها تنها گوشه ای از قربانیان قحطی هستند که جنگ در یمن به ارمغان آورده است؛ کشوری که حتی قبل از آنکه حمله عربستان سعودی و متحدانش به آن آغاز شود، فقیرترین کشور در جهان عرب بوده است.

 

بر اساس آمار یونیسف در آگوست 2016 تعداد کودکان یمنی که از سوء تغذیه شدید رنج می برده  اند بیش از 370.000 کودک بوده است.  برنامه جهانی غذا سازمان ملل متحد نیز اعلام کرده است که 14.4 میلیون شهروند یمنی غذای کافی در اختیار ندارند و هفت میلیون نفر از آن ها -که یک پنجم جمعیت این کشور را تشکیل می دهند- نیاز شدید به کمک غذایی دارند.


پیش از شروع جنگ، یمن 90 درصد از مواد غذایی مورد نیاز خود را توسط واردات تامین می کرد و پس از شروع جنگ، عربستان سعودی یمن را محاصره کرده و مانع از واردات به این کشور می شود.

 

تنها در یکی از جنایات عربستان سعودی در یمن، در اوایل ماه اکتبر جنگنده های سعودی به یک مراسم تشییع جنازه در صنعا حمله کردند و دست کم 135 نفر را کشته و بیش از 500 نفر را زخمی کردند. این حمله که شهروندان و غیر نظامیان را هدف قرار داده بود پس از نیم ساعت و زمانی که نیروهای امداد و نجات در محل حاضر شده بودند، بار دیگر تکرار شد.

 

پس از این حادثه بود که خشم بین المللی دولت اوباما را مجبور کرد تا در رابطه با این جنگ فراموش شده سخنی بگوید و اعتراضی مبهم نسبت به متحد خود مطرح نماید. سخنگوی شورای امنیت ملی با اشاره به این موضوع گفت: "همکاری امنیتی آمریکا با عربستان سعودی یک چک سفید نیست."

 

البته حقیقت این است که چک آمریکا به عربستان دست کم شامل بمب های استفاده شده در حمله به این مراسم تشییع بوده است.

 

اما چرا عربستان سعودی و متحدانش به یمن حمله کرده اند. عربستان معتقد است که هرچند حوثی ها تهدید چندانی به حساب نمی آیند، اما ایران تهدید بزرگی است. در مقاله ای که یک دیپلمات سعودی در نیویورک تایمز منتشر شده، عنوان شده است که عربستان نسبت به ایران وسواس و حساسیت شدید پیدا کرده است. آن ها دست ایران در همه جا می بینند؛ هر جایی که یک اقلیت شیعه، حکام سنی یا سکولار را به چالش کشیده باشد؛ از جمله در عراق.

 

اما تا پیش از حمله عربستان سعودی به یمن، شواهد و مدارک چندانی از حمایت ایران از حوثی های یمن که یک اقلیت شیعی هستند در دست نبوده است. حتی در حال حاضر نیز بر اساس گزارشی که در واشنگتن پست منتشر شده است، حوثی ها دست نشانده ایران نیستند. مبارزه آن ها یک نبرد داخلی است و حمایتی که از ایران دریافت می کنند، محدود است و شاهدی بر این ادعا که ایران اقدامات قابل توجهی برای اعمال نفوذ در یمن انجام داده است وجود ندارد.

 

اما در این میان چرا آمریکا با این جدیت از عربستان سعودی حمایت می کند؟ بهترین حدس این است که آمریکا به دنبال اصلاح روابط خود با عربستان سعودی و از بین بردن شکافی است که پس از دستیابی دولت اوباما به توافق  هسته ای با ایران میان واشنگتن و ریاض به وجود آمده است.

 

اما در انتها بد نیست به یکی از مهمات آمریکایی که برای حمله به یمن در اختیار عربستان سعودی قرار گرفته است اشاره کنیم؛ بمب های خوشه ای که صدها بمب کوچک را در منطقه ای به وسعت چندین زمین فوتبال پراکنده می کند و بمب هایی که منفجر نمی شوند تا چند سال بعد قابلیت انفجار دارند و این یکی از دلایلی است که استفاده از این بمب ها نقض قوانین جنگی محسوب می شود.  119 کشور معاهده ای را امضاء کرده اند که استفاده از بمب های خوشه ای را غیر قانونی اعلام می کند اما آمریکا جزء این کشورها نبوده است. البته عربستان سعودی تنها متحد آمریکا نیست که به بمب های خوشه ای علاقه دارد. اسرائیل نیز در سال 2006 در جنگ علیه لبنان از این بمب ها استفاده کرده است.»

 

 

 

506

 

کلیدواژه ها:
مشاهده نظرات

مشاهده سایر نظرات

آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top