|
چهارشنبه ۲ مهر ۱۳۹۹ الأربعاء ٥ صفر ١٤٤٢ Wednesday, September 23, 2020
کد خبر: 743478
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۹/۲۳ - ۰۸:۰۰
مروری بر روزنامه های فرانسه؛
تنها دل مشغولی ترامپ، اتحاد ایران و روسیه در خاورمیانه است
نشریه فرانسوی لیبراسیون در کنار عکس بزرگی از "دونالد ترامپ" در حال بیل زدن، زیر عنوان «ترامپ، رئیس جمهور مدیرکل»، می‌نویسد: شمار هنگفت املاک و دارائی‌های ترامپ وهمچنین سرمایه‌گذاری‌هایش در سراسر جهان می‌تواند در آینده بر سیاست خارجی آمریکا تأثیر بگذارد.
ترامپ تنها دل مشغولی ترامپ، اتحاد ایران و روسیه در خاورمیانه است
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز به نقل از وب سایت رادیو فرانسه، نشریه فرانسوی لیبراسیون در کنار عکس بزرگی از "دونالد ترامپ" در حال بیل زدن، زیر عنوان «ترامپ، رئیس جمهور مدیرکل»، می‌نویسد: شمار هنگفت املاک و دارائی‌های ترامپ وهمچنین سرمایه‌گذاری‌هایش در سراسر جهان می‌تواند در آینده بر سیاست خارجی آمریکا تأثیر بگذارد.

 

لیبراسیون در آغاز مطلب خود یک مورد را برمی‌گزیند که به «هتلِ ترامپ» مربوط می شود که در چند قدمی کاخ سفید قرار دارد. این هتل که به تازگی خریداری شده، بهای اتاق‌هایش از 420 دلار در شب آغاز می شود و به سوئیت‌های 20.000 دلاری می رسد؛ سوئیت‌هائی که مساحتشان 600 متر مربع است!! در این مکان ترامپ با صدها دیپلمات بین المللی دیدار می کند؛ افزون بر این، بیشتر دیپلمات‌ها تلاش می کنند که در این هتل اقامت کنند تا به دارنده آن بفهمانند که از هتلش خوششان می‌آید!!


به نوشته رادیو فرانسه، این هتل نمونه‌ای است از ده‌ها نمونه ای که بیم برخورد منافع میان موقعیت "ترامپ" به عنوان رئیس جمهور و "ترامپ"ِ سرمایه دار بوجود می آورد. در این راستا، روزنامه "نیویورک تایمز" در شماره روز 26 نوامبر خود، او را «پرزیدنت- بازرگان» خواند. نباید فراموش کرد که دارائی ترامپ، به 4 میلیارد دلار می رسد که او از بیش از 500 شرکتی به دست می آورد که در آمریکا و در جهان پخش شده‌اند.


آن چه مسلم است، دارائی‌ها، بدهی‌ها و روابط این شرکت‌ها چندان روشن نیستند. به ویژه این که بر خلاف معمول همه رؤسای جمهوری، "ترامپ" از چاپ برگه مالیاتی‌اش خودداری کرد. حال اگر اعتراض کنندگان به این شرایط نامعمول بخواهند، می توانند به قانون اساسی متوسل شوند که گرفتن هر گونه «دستمزدی» از یک کشور خارجی را ممنوع می‌سازد، به ویژه این که شماری کارشناس بر این باورند که پرداختن پول توسط یک دیپلمات و یا یک شرکت دولتی خارجی به هتلِ "ترامپ"، می تواند به عنوان تجاوز به قانون اساسی به شمار آید. اما در شرایطی که کاخ سفید و کنگره توسط جمهوری خواهان اداره خواهد شد و تنها کنگره است که حق برکناری رئیس جمهوری را در چنین شرایطی دارد، می توان گفت که هر گونه تلاشی در این راستا محکوم به شکست است.

 

لیبراسیون در مطالب دیگر به «ساختمان‌های ترامپ» در هند، «هتل‌هایش در چین»، «نزدیکی‌اش با رئیس جمهوری آرژانتین» که او نیز وارث یک سرمایه هنگفت از راه ملک و املاک است و نیز «ترکیه» می پردازد که علیرغم سخنان تند "ترامپ" در مورد مسلمانان، یک متحد پر نفوذ بازرگانی و استراتژیکی برای او است.

 

به گزارش وب سایت رادیو فردا نشریه لوموند نیز در پیوند با «هتل ترامپ» به مواضع "الیزابت وارن" سناتور ماساچوست می پردازد که در خط مقدم مبارزه با رئیس جمهوری تازه قرارگرفته و در روز اول دسامبر خواستار انجام تحقیقات رسمی پیرامون خریدن این هتل توسط "ترامپ" و برخورد منافع شخصی و حرفه‌ای وی شد. او پیش تر، حضور لابی "وال استریت" در اکیپ همراه کننده "ترامپ" در این دوران گذار را مورد انتقاد قرار داده و از او خواسته بود این افراد را کنار بگذارد. حال ممکن است حتی "ترامپ" نهادی را که درسال 2011 برای دفاع از مصرف کنندگان برپا شده بود منحل کند و بار دیگر با لغو همه مقررات، دست بانک‌ها را برای دادن وام‌های بی‌رویه باز نماید.

 

مواضع ترامپ وهمچنین "فرانسوا فیون" کاندیدای حزب راست و میانه برای ریاست جمهوری فرانسه، در برابر روسیه ، از مقوله‌هائی است که بسیار در رسانه‌ها و به ویژه به دلیل بمباران بی رویه حلب توسط نیروی هوائی روسیه، شنیده و دیده می‌شود.

 

روزنامه فیگارو به برگزیدن "رکس تیلرسون" مدیر کل شرکت نفتی "اکسون" به سمت وزیر امور خارجه آمریکا اشاره می کند که مأموریت خواهد داشت چراغ سبز به "پوتین" نشان دهد. اما یکی از اعضای هیأت گذار دونالد ترامپ، می‌گوید که ایران مشغولیت بزرگ ذهنی رئیس جمهوری تازه آمریکا را تشکیل می‌دهد و او می خواهد، یا امضای آمریکا را از توافق اتمی با این کشور پس بگیرد و یا دستِ‌کم شرایط سخت‌تری تعیین نماید.


تنها دلمشغولی ترامپ، در اتحادی است که میان ایران و روسیه در خاورمیانه وجود دارد و یکی از مواردش هواداری از بشار اسد در سوریه است؛ موضع دوستانه ترامپ با روسیه از آن سرچشمه می گیرد که او "ولادیمیر پوتین" را می‌ستاید و از سوی دیگر می‌خواهد از درگیری‌های آمریکا در تنش‌های جهانی بکاهد.

 

روزنامه اقتصادی لِز اِکو، با پرداختن به موضع "فرانسوا فیون" در پیوند با "پوتین"، می نویسد: رابطه بسیار دوستانه میان این دو شخصیت نباید فرانسه را وا دارد که به تنهائی تحریم‌های علیه روسیه را لغو کند، چرا که یک سیاست خارجی می بایست بیش از هر چیز، از یکپارچگی برخوردار باشد.

 

روزنامه هومانیته به مناسبت آغاز محاکمه هشداردهندگان در مورد گریز سرمایه‌ها در لوکزامبورگ که "لوکس‌لیکس" نامیده می شود می نویسد، شماری در هواداری از آنان برای لغو محکومیت پیشین آنان بسیج شده اند.


گفتنی است که دادگاه موقعیت این افراد را به عنوان هشداردهنده به رسمیت شناخت اما یکی را به 9 ماه زندان و دیگری را به 12 ماه و پرداخت 1000 تا 1,500 یورو جریمه محکوم کرد. حال آنها در خطر حکم 10 سال زندان و 1.25 میلیون یورو قرار دارند.

 

روزنامه مسیحی لاکروا به این اشاره دارد که علیرغم "لوکس‌لیکس"، گریز سرمایه به بهشت‌های مالیاتی ادامه دارد. این روزنامه می نویسد به عنوان مثال کاهش درآمدهای عمومی در فرانسه به دلیل تقلب شرکت‌ها و یا بهینه سازی مالیاتی بین 60 تا 80 میلیارد یورو برآورد می‌شود که آن را می توان با کسری بودجه 72 میلیارد یورویی این کشور در سال 2016 مقایسه کرد!

 

202

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top