|
سه شنبه ۶ آبان ۱۳۹۹ الثلاثاء ١٠ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Tuesday, October 27, 2020
کد خبر: 743483
نظرات: 0
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۹/۲۳ - ۰۷:۳۰
نهاوندیان در گفتگوی ویژه خبری:
سیاست ارعاب و تهدید آمریکا، بانک های اروپایی را بسیار محتاط کرده است
رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: ۱۱۰ بانک سوئیس درگیر مقررات آمریکا هستند و سیاست ارعاب و تهدید آمریکا آنها را بسیار محتاط کرده است.
رئیس دفتر روحانی  سیاست ارعاب و تهدید آمریکا، بانک های اروپایی را بسیار محتاط کرده است
به این مطلب امتیاز دهید
0% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: ۱۱۰ بانک سوئیس درگیر مقررات آمریکا هستند و سیاست ارعاب و تهدید آمریکا آنها را بسیار محتاط کرده است.
به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، « از سفرهای برون مرزی اقتصادی دولت تا عملکرد ۳۹ ماهه...» موضوع گفتگوی ویژه خبری امشب شبکه دو سیما بود که محمد نهاوندیان ، رئیس دفتر رئیس جمهور به تبیین آن پرداخت.


در ابتدای این برنامه نهاوندیان به تشریح علت سفر خود به کشور سوئیس و دیدار با اتحادیه بانکداران سوئیس پرداخت و گفت: پیرو دیدار رئیس جمهور سوئیس با دکتر روحانی در حاشیه اجلاس عمومی سازمان ملل متحد و همچنین سفر وی به ایران، ایشان پیشنهاد کردند که برای گسترش همکاری ها خصوصا همکاری های بانکی بنده سفری به سوئیس داشته باشم.
وی افزود: رئیس جمهور سوئیس عنوان می کرد که به عنوان دولت این کشور به گسترش روابط در همه ابعاد علاقه مند است اما این بانک ها هستند که باید موانع از سر راه آن ها برداشته شود تا آن ها متقاعد به همکاری با ایران شوند.
رئیس دفتر رئیس جمهور یادآور شد: در دیدار با اتحادیه بانکداران سوئیس در محل اقامتگاه ما در این کشور ضمن طرح مباحث عمومی و همکاری هایی اقتصادی جزئیات کار بانکی نیز مطرح شد.
نهاوندیان اظهار داشت: خوب است که بدانیم در یازده ماه پس از اجرایی شدن برجام و حتی قبل از آن، بعد از توافق موقت هسته ای یک همکاری خوب بانکی را با سوئیس شروع کرده ایم و در همین فاصله شاید بیش از ۸ میلیارد دلار حجم عملیات بانکی با سوئیس داشتیم.
وی با تاکید بر اینکه علاقه مند بودیم این همکاری ها گسترده تر و متنوع تر شود، ادامه داد: با توجه به جایگاه سوئیس به عنوان یک مرکز بانکی بین المللی تلاش داشتیم که این همکاری ها به سوی فاینانس پروژه ها سمت و سو پیدا کند.
نهاوندیان با بیان اینکه در توافق هسته‌ای مهمترین عرصه ای که در آن به امتیاز دست یافتیم عرصه اقتصادی است اظهار داشت: براین اساس باید بیشترین ثمر را از آن ببریم لذا باتوجه به افق چشم انداز بیست ساله در حوزه های مختلف سرمایه گذاری های عظیم و گسترده ای را در نظر داریم، به خصوص با اتکا به اقتصاد مقاومتی که قصد داریم داده های داخلی حداکثری باشد نیاز به فاینانسی داریم که از داخل یا خارج از کشور حاصل شود.

بعد از برجام برای انعقاد معاملات، لازم است رایزنی ها ی اقتصادی نیز انجام شود
رئیس دفتر رئیس جمهور تاکید کرد: آنچه که در برجام انجام شد رفع مانع ( تحریم) است اما برای این که طرفین به یک توافقی برسند، مذاکره جدی و نزدیک لازم است و براین اساس نیز حرف رئیس جمهور سوئیس این بود که می باید خود بنگاه های اقتصادی طرف مذاکره قرار بگیرند.
سیاست ارعاب و تهدید آمریکا، بانک های اروپایی را برای کار با ایران بسیار محتاط کرده است
وی با بیان اینکه بانک های سوئیسی یک سابقه پانزده ساله جریمه های آمریکایی را دارند و انواع مقررات و نظارت های بانکی بر آن ها اعمال شده،گفت: ۱۱۰ بانک سوئیس درگیر مقررات آمریکا هستند و سیاست ارعاب و تهدید این کشور آن ها را بسیار محتاط کرده است.
نهاوندیان افزود: دیدار با اتحادیه بانکداران سوئیس فرصتی شد برای این که عنوان شود در برجام چه اتفاقی افتاده است، مثلا تبیین این نکته که براساس برجام نه فقط شرکت ها و بانک های غیر آمریکایی بلکه حتی شرکت های وابسته و تحت مالکیت شرکت های آمریکایی که ثبت جای دیگر داشته باشند می توانند براساس برجام با ایران کار کنند، برای آن ها بسیار مفید بود.

بدنبال آن هستیم که سرعت تغییر مناسبت بانکی را بالا ببریم
رئیس دفتر رئیس جمهور با اشاره به وضعیت بان های کشور بیان داشت: دوره تحریم سبب شده صنعت بانک داری ما به روز نباشد لذا در بحث مبادلات جهانی کمی عقب هستیم، البته بانک های داخلی یک سری مسائل داخلی مالی از باب بدهی های غیر جاری و سوال های جدی که در ارزیابی یک بانک مطرح است را دارند لذا ما یک پیشنهاد مشخصی را با اتحادیه بانکداران سوئیس طرح کردیم.
وی عنوان کرد: پیشنهاد ما باید بود که اگر بانک های ما در این کشور شعبه بزنند، آنها با شعبه ثبت سوئیس شده، بانک ایرانی دیگر مشکلی برای کار کردن نخواهند داشت ضمن آنکه برای اینکه بتوانیم مانع از هدر رفت زمان بشویم، برخی شعب بانکهای ملی، تجارت و سپه ما در لندن و یا فراکنورت، بانک های عرضه عمومی شدن با مسئولیت محدود هستند و از تمام استانداردهای بانک های اروپایی نیز برخوردارند و این آمادگی را دارند که در سوئیس نیز حضور داشته باشند که نسبت به طرح ابن پیشنهادات استقبال خوبی انجام شد و عنوان کردند که این موضوعات را در جلسه هیئت مدیره هایشان مطرح خواهند کرد.
نهاوندیان اعلام کرد: همچنین در کنار این مسائل ، پیشنهاد دیگری مطرح شد و آن این بود که مسائل بین بانک ها در یک گروه کاری بین سیستم بانکی ایران و سیستم بانکی سوئیس بررسی شود.

 

202

کلیدواژه ها:
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top