|
جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹ الجمعة ٦ ربيع الأوّل ١٤٤٢ Friday, October 23, 2020
کد خبر: 743563
نظرات: 3
تاریخ مخابره : ۱۳۹۵/۰۹/۲۳ - ۱۱:۵۸
هوشنگ امیر احمدی تشریح کرد؛
توطئه بزرگ علیه ایران/ امریکا برای "ضربه کاری" آماده می شود
اروپائی ها پشت این مذاکرات هستند و دارند به ایران به دروغ میگویند که برای بستن دهان ترامپی ها و حفظ برجام، دادن امتیازات اندک دیگری لازم است. در صورت مخالفت ایران، امریکا برای ضربه کاری زدن به جمهوری اسلامی مشروعیت بین المللی می یابد.
ترامپ توطئه بزرگ علیه ایران/ امریکا برای "ضربه کاری" آماده می شود
به این مطلب امتیاز دهید
100% 0% بازدید

به گزارش سرویس سیاسی جام نیـوز، هوشنگ امیراحمدی، استاد دانشگاه راتگرز امریکا، در یادداشتی به تحلیل و بررسی آینده برجام در دوران ترامپ و توطئه هایی که غربی ها و امریکایی ها در این دوران برای گرفتن امتیازات بیشتر از ایران در سر دارند پرداخته است.

 

بخش های مهم این یادداشت را در ادامه بخوانید؛

 

ترامپ بی برنامه و منتقدین هدفمند برجام

از من خواسته شده است که آینده برجام را در دولت دونالد ترامپ پیش بینی کنم. اینطور بنظر میرسد که عده ای در ایران سکوت ترامپ در برنامه 100 روزه خود را به فال نیک گرفته اند و پیش بینی میکنند که ترامپ برای برجام و ایران مسئله ای ایجاد نخواهد کرد. من هم آرزو میکنم که این پیش بینی درست باشد اما عمیقا اعتقاد دارم که یک ارزیابی منطقی از آنچه که ممکن است متعاقب انتخاب آقای دونالد ترامپ به ریاست جمهوری امریکا برای رابطه ایران و امریکا، ودر کنار آن برای برجام، پیش آید هنوز زود است.

 

برنامه اعلان شده 100 روز اول آقای ترامپ روی مسایل اقتصادی و داخلی تمرکز دارد و عمدا در باره سیاست خارجی ساکت است. نه فقط درباره برجام که در باره هیچ یک از مسایل اساسی تر امریکا در منطقه خاورمیانه و دنیا (نظیر داعش و سوریه) هم حرفی مطرح نشده است. وقتی هم که در باره کشورهائی مثل چین و مکزیک در برنامه 100 روزه صحبت میشود تکیه روی تجارت نابرابر و قراردادهای "بد" تجاری منطقه ای است. پس سوای آنچه ترامپ طی مبارزات انتخاباتی در باره ایران و برجام گفته است، سیاست منسجمی را اعلان نکرده و شاید هم تا شش ماه اول حکومت ایشان سیاست ایران ایشان مشخص نگردد. شاید هم بدلیل بی ثباتی فکری، ترامپ هیچوقت یک سیاست منسجم برای ایران تدوین نکند و با حوادث پیش برود.

 

ترامپ طی مبارزات انتخاباتی در باره برجام مواضع ضد و نقیض میگرفت. یک وقت ایشان میگفت که سند برجام را پاره میکند و دور میریزد چون از دید ایشان برجام بدترین معامله ای است که امریکا هرگز مذاکره کرده است. بعدها کمی کوتاه آمد و صحبت از بد بودن برجام کرد و تجدید مذاکره را بجای پاره کردن سند مطرح نمود. و بالاخره بعد از انتخاب شدن، و متعاقب ملاقات با آقای اوباما، در باره برجام سکوت اختیار کرد.

 

اینطور گفته میشود که اوباما واقعیت های پشت پرده برجام را به ترامپ گفت و ایشان قانع شدند که باید برخورد پیچیده تری با برجام بشود. درهمین حال هم مخالفین سرسخت مذاکرات هسته ای، منجمله ناتانیاهو در اسرائیل، ترکی فیصل در عربستان، و کیسینجر در امریکا، هوشدار داده اند که ترامپ برجام را حفظ کند. حتی باب کرکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنای امریکا هم که طی مذاکرات هسته ای اوباما را دروغگو خوانده بود به این جمع منقدان قدیمی پیوست و نقض برجام را بضرر منافع ملی امریکا اعلان کرد.

 

واقیت این است که این منتقدین درگذشته نقش پلیس بد را داشتند و میخواستند که موضع مذاکره اوباما و جان کری، که نقش پلیس خوب را بازی میکردند، تقویت بشود. امروز هم که ایران صنعت هسته ای خودش را نمادی کرده است میخواهند که قرار داد را حفظ و ازآن بعنوان یک تله علیه ایران استفاده کنند. مشخصا، انها میخواهند که با عمده کردن موارد جزئی "نقض" برجام از سوی ایران و ارتباط دادن موارد غیر مربوط به برجام (نظیر موشک های ایران، دخالت جمهوری اسلامی در سوریه، عراق، لبنان، یمن و فلسطین، و بالاخره نقض حقوق بشر)، تحریم ها و تهدید های جدیدی را در اطراف برجام بچینند. امیدواری این گروه ها این است که با اعمال چنین برنامه هائی دیر یا زود ایران از کوره در برود و برجام را صریحا نقض کند. در چنین وضعیتی، انها یک آشوب بین المللی علیه ایران راه خواهند انداخت و امنیت ملی کشور وثبات نظام را بطور جدی در مخاطره میاندازند.

 

هم اکنون ایران این فشارها را احساس میکند (نظیر تمدید قانون تحریم ایسا برای 10 سال دیگر) و برای پیش گیری از افزایش آنها از یک سو تهدید به عکس العمل شدید میکند و از سوی دیگر مجبور به مذاکرات جدیدی با گروه 5+1 شروع شده است که هدف آنها وادار کردن ایران به عقب نشینی از برخی امتیازاتی است که در برجام به آن داده شده است. بیشتر اروپائی ها پشت سر این مذاکرات هستند و دارند به ایران به دروغ میگویند که برای بستن دهان ترامپی ها و حفظ برجام، دادن امتیازات اندک دیگری لازم است. آنها در ظاهر میخواهند که این امتیازات جدید، بهانه نقض برجام از سوی ایران را از امریکائی ها بگیرد.واقعیت این است که اروپائیها به دنبال منافع تجاری خود در ایران هستند و میترستند که امریکا برجام را مستقیم یا غیر مستقیم تخریب کند که در آن صورت کار تجارت آنها با ایران هم مختل خواهد شد. از دید من این مذاکرات بیهوده هستند و جز درگیر کردن بیشتر ایران در تله برجام کار دیگری نمیکنند. من با مذاکره موافقم اما همانطور که در زیر توضیح خواهم داد هر مذاکره ای برروی برجام و یا به بهانه آن باید با هدف جامع اتر و برنامه مشخص تری انجام گیرد.

 

شناخت بهتر تهدیدات ترامپیسم برای ایران

واقعیت این است که دونالد ترامپ یک ملی گرا و پوپولیت نژادپرست است وملی گرایان پوپولیست نژادپرست می‌توانند به همراه توده‌های بازنده بسیار خطرناک باشند. در همین حال، ترامپ یک فرصت طلب خودخواه است که حرکت و سیاست خارجی اش را با مواضع همکارانش در امنیت ملی  و با دهان طرفدارانش هم سو خواهد کرد تا محبوبیت بیشتری کسب کند.

ترکیب این تمایلات و مسائل می‌تواند به رشد فاشیسم مخصوصا در سیاست خارجی امریکا کمک کند که در اینصورت به اصطلاح فاتحه دنیا خوانده است. این دقیقا همان مسیری است که آلمان و ایتالیا را در سال‌های بین دو جنگ جهانی به سوی فاشیسم هدایت کرد. اگرچه آمریکا نهادهای دمکراتیک قدرتمند دارد و نخبگان سیاسی‌اش هم، در طول تاریخ، انعطاف بیشتری برای تغییر نشان داده‌اند، با این وصف نمی‌شود خطر ظهور فاشیسم در آمریکا را نادیده گرفت. ترامپیسم میتواند به این تمایل دامن بزند و اساس آن هم سوء استفاده از وضعیت بد طبقات متوسط و کارگری، بی توجهی به اشتغال در مقایسه با تورم، سیاست لیبرالی مهاجرت، مشکل مشروعیت نحبگان سیاسی، تجارت آزاد غیر منصفانه، ضدیت با جهانی شدن و نیولیبرالیسم، و تحقیر ملی خواهد بود.

 

از یک طرف ملی‌گرایی و نژادپرستی افراطی (که در امریکا یک سابقه تاریخی دارد) در امریکا شکل خواهد گرفت و تقاضای طبقات متوسط و فرودست برای وضعیت اقتصادی و سیاسی بهتری دائماً زیاد خواهد شد. از طرف دیگر نخبگان سیاسی فعلی منجمله ترامپ علاقه‌ای به یک تغییر اساسی در جهت بهبود وضع توده ها از خود نشان نمی‌دهند و کماکان مشغول عوام فریبی هستند. این رهبران ممکن است حتی قابلیت تغییرات داخلی را هم از دست داده باشند که در اینصورت برای تخلیه فشار داخلی حتما به ماجراجوئی های بین المللی روی خواهند آورد.

 

با توجه به همه شرایط و شواهد موجود، این ماجراجوئیها حتما علیه نیروهای مقاومت در منطقه خاورمیانه مخصوصا ایران خواهد بود. از این دیدگاه است که من آیندۀ آمریکا را جداً نگران‌کننده می‌بینم و برای ایران و کشورهائی که با امریکا ضدیت دارند هم نگرانم. بدیهی است که این یک دیدگاه درازمدت است و بر فرضیاتی هم بنا شده که احتمال ایجاد شرایط برای پیدایش آنها زیاد نیست. با این وجود، رهبران ایران نباید این احتمال را بهچوجه نادیده بگیرند.اما احتمال افزایش تشنج بین ایران و امریکای ترامپ در کوتاه مدت و میان مدت بسیار بالا و خطرناک است. ترامپ هم اکنون مبادرت به تشکیل یک "کابینه جنگی" کرده است و موضع رهبران منتخب برای شورای امنیت ملی، سازمان سیا و وزارت خانه های تجارت و خزانه داری بهترین شاهد این ادعا است، و لیست کسانی که برای وزارت دفاع و وزارت امور خارجه در نظر گرفته شده اند نیز حکایت از شکل گیری چنین کابینه ای دارد. اینها تماما از دشمنان سرسخت جمهوری اسلامی هستند.

 

رهبران حزب ترامپ، یعنی حزب جمهوریخواه، از دیگر نیروهای ضد ایران هستند. آنها بدلیل منزوی شدن در مذاکرات برجام و هم بخاطردشمنی ایران با بعضی از نیروهای دوست امریکا و حمایت از نیروهای دشمن آن کشور، با ایران ضدیت شدید دارند. متاسفانه برجام هم نه تنها ایران هراسی را در امریکا کاهش نداد که به آن دامن هم زده است. اکثریت مرم امریکا مخالف برجام هستند و در باره نطام اسلامی دیدی منفی دارند.

 

این درست است که ترامپ علاقه ای به مداخله مستقیم نظامی در خاورمیانه ، بخصوص ایران ندارد، و گفته مخالف سیاست "تغییر رژیم" است اما این امر را نمیشود هم نادیده گرفت که رئیس جمهور جدید امریکا در حرف و عمل ثبات چندانی نداشته است و اغلب بطور خیلی فرصت طلبانه و ناگهانی مواضع خودش را عوض کرده است. چون اطرافیان ترامپ در سیستم امنیتی، دفاعی وامور خارجی با ایران ضدیت خواهند داشت، این امکان حتما وجود دارد که ترامپ هم در جهت دخالت درامور ایران و منطقه تغییر فکر و رفتار بدهد وحتی بخواهد به موضع "تغییر رژیم" سالها پیش برگردد. بزرگترین خطری که رابطه ایران و امریکا را تهدید میکند پیش آمدهای اتفاقی از نوعی هستند که گاها در خلیج فارس بین آنها پیش میاید.

 

نحوه برخورد ترامپ با این اتفاقات با روش همه روئسای جمهوری سابق متفاوت خواهد بود چون ترامپ عقب نشینی بلد نیست و همیشه میخواهد برنده باشد. متاسفانه اختیارات رئیس جمهور امریکا برای مقابله با چنین پیش آمدهائی هم نامحدود است. با این وجود اعتقاد دارم که میشود و باید این تهدید را به فرصت تبدیل کرد وبرای این منظورجمهوری اسلامی باید سیاست و رفتار بسیار دقیق وحساب شده ای را پیش بگیرد.

 

متاسفانه دولت روحانی تمام هم وغم خودش را حفظ برجام کرده و بطور خطرناکی دارد به وضعیت خطرناکی که دارد شکل میگیر بی توجه است. اعتقاد دارم که تا دیر نشده باید توجه ایران از برجام به کلیت رابطه برود چه در غیر اینصورت هم برجام و هم شانس آینده برای تشنج زدائی بیشتر از بین خواهد رفت.

 

پارامترهای همزیستی مسالمت آمیز با امریکا

ترامپ گفته که میخواهد سر برجام دوباره مذاکره کند و ایران آنرا به شدت رد کرده است. البته در طرف ترامپ نیروهائی هستند که میخواهند ایشان برجام را دور بریزد و ایران هم تهدید به مقابله به مثل کرده است. این مواضع درهردو طرف گرفتار احساسات ملی هستند. همانطور که حتی مخالفین سابق برجام (یعنی پلیس های بد در دوره مذاکره) هم به آقای ترامپ هشدار داده اند، خروج امریکا از برجام به نفع منافع ملی آن کشور نخواهد بود. آنها در عوض میخواهند که امریکا برجام را بشکل یک تله برای ایران نگهدارد و در حاشیه آن به تحریم و تهدید ادامه دهد. تقریبا حتم است که ترامپ در صورت اصرار ایران به عدم مذاکره با ایشان این مسیر را در پیش خواهد گرفت و امیدوار خواهد ماند که ایران بدلیل افزایش فشارها برجام را نقض کند، که در آن صورت امریکا برای ضربه کاری زدن به جمهوری اسلامی مشروعیت بین المللی خواهد یافت.

 

کلیدواژه ها:
مشاهده نظرات
شما در حال پاسخگویی به نظر زیر می باشید:

نام کامل:
ایمیل:
نظر شما:

مشاهده سایر نظرات

پربیننده سرویس آر اس اس ادامه
پربیننده جام آر اس اس ادامه
پربیننده های امروز آر اس اس ادامه
آخرین اخبار جام آر اس اس ادامه
پایگاه خبری تحلیلی جام نیوز
ارتباط با ما درباره ما RSS آرشیو
Top